Nettitietoa tarjolla, totta vai tarua, mutta linkeistä ainakin näkyi tuo Halal-juttu tuossa tanskalaisella sivulla. Mutta tässäpä tämä juttu:
"Mäkkäri sanoo sivuillaan seuraavaa:
http://www.mcdonalds.fi/ruokaopas/tietoa_tuotteiden_laatu.php
Kanatuotteet
Kanapihvien ja -palojen valmistaja on tanskalainen Danpo A/S. Kaikki kanatuotteet toimitetaan ravintoloihin täysin kypsinä.
Siispä Danpon sivuille:
http://www.danpo.dk/main/default.asp?id=29&subid=41&langID=3
"All of Lantmännen Danpos chickens are slaughtered in compliance with the Halal method."
"- The abattoir employee monitoring the slaughtering process is a Muslim.
- The Muslim abattoir employee has been approved by the Islamic Cultural Centre in Copenhagen.
- The Muslim abattoir employee says a prayer to himself at the start of slaughtering and each time there has been a break in the slaughtering process. In translation, the prayer is as follows: In the name of God, Allah is the greatest. "
Kuvaavaa on, että tästä ei vahingossakaan ole tiedotettu suomalaisilla nettisivuilla suoraan eikä suomeksi. Muista siis, mun seuraavan kerran haukkaat kananugettia tai -hampparia mäkissä, se on teurastettu Allahin nimeen.
Mäkkäri tuskin asiaa muuttaa, mutta yksi hommaprojekti voisi olla tämän asian vaatiminen selkeästi suomalaisen kuluttajan tietoisuuteen tai ainakin saataville. Levittäkää siis sanaa ja antakaa palautetta mäkkiin."
Vastustatko halal-teurastusta? Älä syö mäkkärissä!
Nettitietoa taas tarjolla
8345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kaikki naudat. Ensin tainnutus ja sitten veren laskeminen. Ei siinä ole kyse mistään "halal"-teurastuksesta. Näin tehdään myös Suomessa.
sähköpostiosoite
___________________________________________________________
liha pilaantuu helposti eikä ole hyvän makuistakaan. Se voidaan tehdä useammalla tavalla. Mitenkäs lulette, että elukat täälläkin teurastettiin ennen pistoolin ja kiväärin aikaa?
>Mitenkäs lulette, että elukat täälläkin teurastettiin ennen pistoolin ja kiväärin aikaa?< Nyt on nyt, on pistoolit ja kiväärit. Miksi pitäisi miettiä sitä, mitä ennen tehtiin? Pitäähän se eläin tainnuttaa, ennen kuin verta aletaan laskemaan. Pois turha kärsimys.
avaajaa laajentamaan maailmankuvaansa. >Teurastus Eläimen rituaalista teurastusta kutsutaan nimellä ehita. Karja ja siipikarja on teurastettava siten, että yhdellä pitkällä terävällä veitsen vedolla avataan eläimen kaulavaltimo. Näin eläin kärsii mahdollisimman vähän ja sen veri saadaan valutettua mahdollisimman tarkkaan pois. ehitaa ei voi suorittaa samoilla välineillä, joilla teurastetaan ei-koereita eläimiä. Teurastetun eläimen sisäelimet tarkistetaan; on nimittäin oltava varmaa että se on ollut terve. Vasta tämän jälkeen eläin voidaan todeta koeriksi. Ennen ruoaksi valmistamista lihaa liotetaan vedessä ja se peitetään vähäksi aikaa suolaan, jotta veri lähtisi siitä mahdollisimman tarkasti. Koska teurastus pitää suorittaa tiukasti määrätyllä tavalla rabbin valvonnassa, ei juutalaiseen ruokavalioon kuulu riista. > http://fi.wikipedia.org/wiki/Košer >ehita ehita (hepreaksi שחיטה) on juutalaisten harjoittama rituaalinen teurastustapa. Juutalainen kosher-ruoka valmistetaan kaikissa vaiheissa Tooran säädösten mukaan. Yksi peruskielloista koskee veren käyttöä ruoka-aineena. Tämän vuoksi ruokavalioon kelpaavat eläimet teurastetaan viiltämällä pitkällä ja terävällä veitsellä niiden kaulavaltimo auki. Näin pyritään aiheuttamaan mahdollisimman nopea ja kivuton kuolema. Tärkeintä on kuitenkin saada valutettua veri eläimestä mahdollisimman tarkkaan. Teurastuksen jälkeen ohet eli rituaaliteurastaja tarkastaa sisäelimet ja varsinkin keuhkot todetakseen, onko eläin terve. Vasta tämän jälkeen eläimen liha voidaan todeta kosheriksi tai ei.> http://fi.wikipedia.org/wiki/Šehita
Itse boikotoin myös halalia sillä en halua että islamisaatio leviää suomeen kuten se on jo pahasti levinnyt eurooppaan kuin syöpä!
Moilasen leipomo kertoi jonkin aikaa sitten että se rupeaa tekemään halal pizzoja joten moilanen boikottiin!
Mäkkäri myös boikottiin koska myös suomen mäkkäreissä oli halal teurastettuja nuggetteja! Mielummin Suomalaiseen Hesburgeriin tai grillille jos ei itse jaksa kotona tehdä safkaa.
Sipseissä boikotoin pringlesiä joka on myös osittain yhteistyössä halalin kanssa..
tottakai boikotoin kaikkea islamiin liittyvää!!!