Hei
Seuraavanlaista kysyisin:
Kovasti nyt kohistaan, että nyt kannattaa ajaa se C-kortti ennnen syksyä, koska sen jälkeen nousee hinnat, teoriatuntien ym määrät jne..
Mutta, jos ajan nyt sen C-kortin ennen syksyä, niin..
1) Saanko ajaa tällä kortilla tylevaisuudessa töissä kuorma-autoa, jos esim. joudun siirtämään töissä käytettävää kuorma-autoa pisteestä A pisteeseen B?
2) Joudunko kuitenkin jollain lailla päivittämään/uusimaan tätä korttia tulevaisuudessa jne?
Eli kannatta se kortti nyt hommata??
Näitä kysymyksiä olen yrittänyt kysyä esim. eri autokouluista, mutta vastaukset vaihtelee aika tavalla..
C-ajokortista..?
kysymyksii..
61129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Syksyllä (10.9.2009) tulee voimaan EU -direktiivi ammattipätevyydestä tavaraliikenteeseen. Ajamalla kortin ennen kyseistä päivämäärää (inssi tulee olla siis ajettu hyväksytysti viimeistään 9.9.2009) saat tuon ammattipätevyyden kortin ohessa. Myöhemmin pätevyys tulee vaatimaan noin 140 h opiskelua. Mitä tuolla pätevyydellä sitten tekee? Tämän hetken tulkintojen mukaan uudesta C:stä tulee ramppa verrattuna nykyiseen. Turvallisesti voit ajella vain yksityiskäyttöön rekisteröityä kuorma -autoa ja tämä koskee myös niitä ka Sprintereitä, Ducatoja ja Hummereita! Direktiivi jättää Suomelle tulkintavaraa ammatikäytön määrittelemiseen, mutta yleensä täällä on valittu tiukempi linja kuin muualla Euroopassa, näin kävi mm. viime syksynä linja -autokortin kanssa. Täydennyskoulutuksessakouluttaja väitti, että esimerkiksi ravivalmentajat tarvitsevat jatkossa ammattipätevyyden, jos kuskaavat hevosia raveihin eli tienaamaan ka -autolla. Vastaavasti muuttokeikka (oma, yksityinen) viikonloppuna firman autolla olisi laiton (jos auto viikot luvanvaraisessa liikenteessä). Kaikki C -kortin omistajat joutuvat jatkossa kertaamaan taitoja viiden vuoden välein (5 koulutuspäivää 5 vuoden aikana) niin, että 2014 tulee ensimmäinen erä kursseja olla käyty. Ammattikoulun käyneet (kuljetusala) ovat suorittaneet kertausten ensimmäisen erän, mutta ilmeisesti hekin joutuvat kertaamaan 2014 jälkeen. Ennen syksyä ajetulla kortilla saa ajaa siis vaikka päätyökseen vuoteen 2014 asti. Jos kertauskursseja ei suorita, ammattipätevyys "tippuu" ja kortti muuttuu uudeksi yksityis C -kortiksi. Kortti kanattaa ajaa siis nyt, saat lahjaksi ammattipätevyyden vuoteen 2014. Lisäksi hinta tulee nousemaan uudistuksen jälkeen ja syksyllä voi olla aika ruuhka! Toivottavasti tämä auttoi jotenkin.
Kyllä autokoulujen pitäisi nämä asiat tietää, oletkohan edes kysynyt. Kuitenkin, mikäli suoritat C-kortin ennen 10.9.2009, et tarvitse kuorma-autonkuljettajan ammattipätevyyttä (280 tuntia tai 140 tuntia nopeutettuna). Voit kuljettaa sen jälkeen kuorma-autoa kaupallisissa ajoissa 10.9.2014 saakka. Jatkaaksesi kaupallista-ajoa sen jälkeen, tulee sinulla olla 5 päivää jatkokoulutusta suoritetuna 10.9.2007 - 10.9.2014 välisenä aikana. Tämä ammattipätevyys, johon haetaan ammattipätevyyskortti tai merkitään ajokorttiin on voimassa 5 vuotta kerrallaan. Erillistä ammattipätevyyttä ei tarvita yksityisissä ei-kaupallisissa ajoissa eikä ajoissa, joissa päätehtävänä ei ole ajoneuvon tai tavaroiden kuljettaminen, olipahan korttisi myönnetty ennen tai jälkeen 10.9.2009. Näitä kuljetuksia ovat mm. kaivureiden siirrot työmaille, mikäli kuljettaja ajaa itse kyseistä konetta työssään (tämä on vain yksi esimerkki).
AKEN Tarkastaja kertoi siirtymäajasta. Kovan kysynnän ja ruuhkan vuoksi poliisilaitosella takaraja siirtyy 2kk. Riittää kun on ajokorttilupahakemuksen jättänyt 9.9 mennessä.
Tarvitsis tuon väitteen tueksi jotain lihaa ympärille. Laita AKEn tarkastajan tunnisteeksi jotain ( siis ilman nimiä ). Esim onko henkilö liki Esson baarinpitäjän kanssa? juunou?
Yritetääs lähettää uudestaan. Eniromaista.
no siis eli jos et kerkiä hommata sitä ammattikorttia (c kortti pitää olla taskussa 9.9 muuten et saa sitä) niin et saa ajaa töikseen kuorma-autoa esim kiitolinjalla. mutta jos olet töissä esim lvi-firmassa ja joudut kulkemaan työmaalla firman kuorma-autolla niin sitä SAA ajaa ilman ammattikorttiakin. kiteytettynä: jos saat palkkaa siitä että kuljetat tavaraa paikasta toiseen kuorma-autolla tai muuten työnkuvasi on että ajat kuorma-autoa esim auraat teitä, tarvitset ammattikortin. jos sinulle maksetaan palkkaa jostain muusta kuin kuorma-autolla ajamisesta mutta joudut vain kulkemaan töissä kuorma-autolla et tarvitse ammattikorttia.
paikkaansa. Edelleenkin kaks päivää aikaa alottaa vanhoilla määrillä ja hinnoilla, mutta amm.pät. et voi enään saada "lahjaksi".