Ruoste...

mitä tehdä..

Mitä ruosteelle maalin alla kannattaa tehdä? Auto on aika vanha mutta todella hyvässä kunnossa. Pari kukkaa löytyy, kokonaan maalata niin vanhaa autoa ei viitsi (eikä ole varaakaan) mitä muuta sille voi tehdä (mitä ei maksa omaisuuden)?

7

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppo homma

      Osta rautakaupasta sellainen ruosteenpoistoon tarkoitettu sienimäinen laikka joko rälläkkään tai porakoneeseen. Sen idea on siinä ettei se syö turhaan tervettä peltiä mutta hioo helposti maalit ja haperon ruosteen pois.

      Jos maalin alla kukkiva alue on pieni, kannattaa hankkia mahdollisimman pieni laikka ettei tule yhdellä kertaa hiottua liikaa tervettä pintaa

      Kun olet hionut paljaaseen peltiin koko ruostuneen alueen, käsittelet sen ruosteenmuuntimella joka passivoi kuoppien pohjalle jääneen ruosteen. Ruosteenmuuntimen päälle vaikka sinkkipohjamaali ja pintaan merkkiliikkeestä tai autotarvikeliikkeestä hankittu auton alkuperäinen spray-maali.

      Taidoista riippuu miten siistiä jälki on mutta on se parempi kuin ruoste ja tällä käsittelyllä ruostuminen ainakin pysähtyy tältä kohtaa pysyvästi.

      • edellytyksellä

        Sillä edellytyksellä tietenkin, että ruoste ei ole tullut alunperin pellin toiselta puolelta syöpymänä läpi. Silloin pitää käsitellä myös toinen puoli.


      • mistä saa

        Mistä sitä saa? Yritin etsiä hakusanoilla motonetistä ja biltemasta mutta en löytänyt.


      • iejh
        edellytyksellä kirjoitti:

        Sillä edellytyksellä tietenkin, että ruoste ei ole tullut alunperin pellin toiselta puolelta syöpymänä läpi. Silloin pitää käsitellä myös toinen puoli.

        todellakin pellin taustapuoli kannattaa suojata jollain kotelosuoja aineella.vähän turhaa päältäpäin hioa ja maalailla. kun jos maalin alla ruostetta niin se aina tullut takaa pellin läpi.tuo tausta puolinen suojaus jää lähes aina tekemättä noilla ns. korikorjaamoilla/tee se itse ukoilta.ruostuminen lähes pysähtyy kun jotain hyvälaatuista suojamömmöä ruiskuttelee.kalliit kitit , maalit ja työaika menee ihan hukkaan jos ei tee kunnolla.


      • Ruosteet piiloon.
        mistä saa kirjoitti:

        Mistä sitä saa? Yritin etsiä hakusanoilla motonetistä ja biltemasta mutta en löytänyt.

        CRC ruosteenmuuntimen saa Motonetista ainakin.


      • Kittiä päälle
        Ruosteet piiloon. kirjoitti:

        CRC ruosteenmuuntimen saa Motonetista ainakin.

        .

        Nimittäin se spraylitku ei suojaa yhtään mitään vaan ainoastaan se kitti

        .


    • Auto Masentaja 2

      Saahan sitä yrittää. Saattaa parhaassa tapauksessa jopa vähän hidastaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      90
      2169
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      139
      1797
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      731
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      560
    Aihe