Minulla on 3000 km ajettu -09 Focus STW 1.6. Ajotietokone näyttää 7,7 litran keskikulutusta. Ajo on ollut valtaosin rauhallista ajoa ja enimmäkseen maantiellä. Minusta tuo lukema on liian suuri kun tehdaskin lupaa 6.7 tai jotain.
Mitenkäs muilla uusien Focuksien kulutuksen kanssa?
Uuden Focus 1.6 bensiininkulutus?
12
1981
Vastaukset
- vuoksi..
Ei aivan samaa vuosimallia ja moottorikokoa, mut samoja lukemia (7,5-7,8l) näyttää ajotietokone omassa Focus 2.0 sport -06, ajettu n. 30tkm ja ajo enimmäkseen kaupunkipyörittelyä. Tasaisessa maantieajossa (kesk.nop. 110km/h) luvattu 7.1litran kulutus.
Oisko uutuuden kankeutta tai vaikuttaisiko tehopaino-suhde autossasi..? - Elmond
Kyllä niihin tehtaan ilmoittamiin kulutuslukemiin pääsee, kun:
- laittaa alle mahdollisimman kapeat renkaat
- nostaa ilmanpaineet kymmeneksen yli suositusten
- poistaa kaikki turhat painolastit
- ajaa mahdollisimman tasaisella ja sileällä asfaltilla
Minulla on 240 tkm ajettu Focus 1.6i, keskikulutus reitillä Hki-Tre-Pori-Hki kahden aikuisen ja yhden lapsen viikon matkatavarat oli 5.7 muun liikenteen mukana. - .....
2008 mallinen 5-ovinen 1.6 konellla. Ajo keskimäärin nykyään aika lyhyttä tajamaluonteista ajoa ja ajotietokone näyttää keskikulutusta 7.5. Joskus olen ottanut tankkaukset ja kilometrimäärät muistiin, huomioinut mittarivirheen ja tuolloin on kulutus noin 0,2 litraa alle ajotietokoneen näyttämän.
Pitkällä matkalla varmaankin pääsee lukemaan 6.5-6.8. Ennen minulla oli samalla koneella ykköskoppainen Focus ja vei se varmaankin noin puoli litraa vähemmän. Painoa on tullut lisää, siitä se johtuu pääosin, sama lienee asian laita myös muissa autoissa.- kulutus
Kiitokset vastauksista! Tämä viimeisen kirjoittajan viesti näyttäisi nyt sen, että eipä tuo minun autoni (ketjun aloittaja) kulutus ole lainkaan poikkeava kun otetaan huomioon uuden kankeus, niin täsmää.
- 5am1
kulutus kirjoitti:
Kiitokset vastauksista! Tämä viimeisen kirjoittajan viesti näyttäisi nyt sen, että eipä tuo minun autoni (ketjun aloittaja) kulutus ole lainkaan poikkeava kun otetaan huomioon uuden kankeus, niin täsmää.
-07 1.6 litranen 100hv farmari. Taajama-ajossa ajotietokone ei juuri alle 8 litran näytä. Matka-ajossa noin 70 km/h keskinopeudella näytti 7.3 litran lukemia. Mahtaakohan suuri kulutuslukema olla vika vai ominaisuus? Edellisellä autolla jossa myös 1.6 l kone pääsi taajamassa ihan huomaamatta 6.6 litraan.
- .....
5am1 kirjoitti:
-07 1.6 litranen 100hv farmari. Taajama-ajossa ajotietokone ei juuri alle 8 litran näytä. Matka-ajossa noin 70 km/h keskinopeudella näytti 7.3 litran lukemia. Mahtaakohan suuri kulutuslukema olla vika vai ominaisuus? Edellisellä autolla jossa myös 1.6 l kone pääsi taajamassa ihan huomaamatta 6.6 litraan.
Tuo 50-100 kg:n painonlisä, joka eri turvalaitteiden paranemisen takia on autoon tullut vaikuttaa kulutukseen yllättävän paljon. Lisää tuovat vielä ylileveät renkaat, joiden vierintävastus on suurempi ja sitten nuo kevytmetallivanteet, jotka nimestään huolimatta ovat painavampia kuin peltivanteet.
Autoon riittää suomen oloissa hyvin 185 milliset renkaat, ovat paremmat sorapinnalla ja suomen surkeilla kestopäälysteillä, melu huomattavasti pienempi ja bensankulutuseen varmaankin helposti 5% hyöty pienetävään suuntaan.
Eikä mottorin koolla välttämättä ole mitään merkitystä, paitsi jos se on alimitoitettu selvästi painoon nähden, jolloin pieni moottori kuluttaa jopa enemmän. Kyllä I-koppainen focus ihan tuon pienmmän painonsa ja asillisen rengaskoon takia vie tuon ainakin puoli litraa vähemmän. Katselee noita eco-malleja, niin rengaskoko ja vannemalli on tärkeä juttu, kun pihistetään kulutuksesta.
- 2.0i 16V 130 hv
Tuon verran näytti ajotietokone tasaisessa motariajossa, tosin nopeus oli mittarin mukaan 215 km/h eli jotain päälle 200 km/h todellista.
Suomiajossa vie 6,9 - 7,2 l/100 km todellista sisältäen maantietä ja taajamaa. - ajuri 1
Minun focus ei vie bensaa ollenkaan kun se on aina rikki.
- ajuri 2
No mutta ajuri 1 etkös ole pitänyt huolta Focuksestasi, kyllä voorttilaa kelpaa
ajella kun muistaa ajoissa vaihtaa öljyt ja tulpat sekä alapallonivelet, koiranluut. - näin on...,
ajuri 2 kirjoitti:
No mutta ajuri 1 etkös ole pitänyt huolta Focuksestasi, kyllä voorttilaa kelpaa
ajella kun muistaa ajoissa vaihtaa öljyt ja tulpat sekä alapallonivelet, koiranluut.Lisäksi luukut, ovet ja murrokset
- kohtuus????
1.6-06 farkku fokkeri kaupungissa 10 pintaan ja matkassa 6,5-7 litraa
- päälaella...
Kulutus johtuu siitä, että suomen tieliikennelain mukaan pakoputkesta ei saa tulla enää happeakaan. katsastuksessakin hylätään mikäli happiarvo on liian korkea :) Sen vuoksi kulutus on kasvanut kun pakoputkisto tukitaan parhaimmillaan monilla kateilla. Montakohan autoa saisi käydä päivän joutokäynnillä suhteutettuna niihin päästöihin jotka syntyvät kun pari pommia tiputetaan taivaalta ja jonka seurauksena palaa kaikenmoista muovia yms... Mulla kun vuoden -86 auto vei noin 5,4l satasella ja auto oli kaasari peli, nelivaihteinen laatikko, nopeutta mittarin mukaan 110km/h.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole482509Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742497Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732382Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.572155Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321877Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma841695Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211153Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71034Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411015Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön56896