Vaarini oli huumekoukussa sodan jälkeen ja tietojeni mukaan pervitiini oli siihen syynä. Olen lukenut viime aikoina tästä huumeongelmasta, joka oli joillakin sotaveteraaneilla.
Meillä oli aika ongelma vaarin kanssa, apteekista sai pienen annoksen pahimpiin vaivoihin. Elämä oli yhtä helvettiä pienellä asutustilalla, kun vaari alkoi nähdä ullakkokamarissa pikku-ukkoja ja alkoi ammuskelemaan Brownigilla.
Vanhempani yrittivät saada vaarille apua, mutta turhaan, vaari kuoli -60 luvulla saamatta koskaa kunnon apua huumeongelmansa. Vaari oli kyllä annoksen saatuaan pätevä kaveri ja pystyi hoitamaan varsin arvostetun työnsäkin viljelyn ohella.
Monta kertaa olen miettinyt, kuinka paljon maassamme oli tälläisiä perheitä, joissa kärsittiin rintamalla olleen huumeongelmasta. Ainakin näin vanhemmalla iällä ovat kavereiden kertomukset ajattelemisen aihetta omista kokemuksistaan perheissään, joissa on ollut sotaveteraani.
Pervitiini, vaari huumekoukussa
14
6147
Vastaukset
- Rateki
Omasta suvusta on kuulunut huhuja morfiiniongelmasta, alkujaan haavoittumisesta alkanutta. Ja onhan sitä väitetty että Helsingin pultsareista oli alun alkaen suuri osa sodassa huumeisiin ja/tai alkoholiin kiinni jääneitä miehiä.
- mercan
Suomen hiihtomaine ainakin palautettiin 50-luvulla kunniaan juuri pervitiinin avulla ja taisi sitä riittää seuraavallekin vuosikymmenelle ainakin Pellon suurelle hiihtokuninkaalle.
- hikilaudat luisti
mercan kirjoitti:
Suomen hiihtomaine ainakin palautettiin 50-luvulla kunniaan juuri pervitiinin avulla ja taisi sitä riittää seuraavallekin vuosikymmenelle ainakin Pellon suurelle hiihtokuninkaalle.
Juuri äskettäin kuollut hiihtäjä legenda ei mitenkään pitänyt matalaa profiilia piristeistä, joita käyttivät tuolloin 50-luvulla, hänkin oli kuulumma jo lopettaa 50km:n hiihdon kesken, oli kaveri sekoittanyt "juomat,kun sitten sai mukin kouraansa, niin johan taas suksi luisti ja voitto tuli.
- suksikuningas
hikilaudat luisti kirjoitti:
Juuri äskettäin kuollut hiihtäjä legenda ei mitenkään pitänyt matalaa profiilia piristeistä, joita käyttivät tuolloin 50-luvulla, hänkin oli kuulumma jo lopettaa 50km:n hiihdon kesken, oli kaveri sekoittanyt "juomat,kun sitten sai mukin kouraansa, niin johan taas suksi luisti ja voitto tuli.
Se oli tämä suomalaisten salainen ase, mustikkasoppa. Muille ei kerrottu että mustikoiden ja sokerin lisäksi siihen pistettiin pikkuisen pervitiiniä, ni jo suksi lensi 50 km, olis lentänyt vaikka 200.
Täytyy muistaa sekin, että sodan aikana vartiomiehillekin annettiin pari nappia heroiinia jos oli köhää, ettei siellä sitten yskitä. Että aika surutonta se oli se kemiallinen sota.
Kun Suomi pyrki YK:n jäseneksi, meikäläistä huumelainsäädäntöä jouduttiin rukkaamaan tiukemmaksi. Sodan jälkeen ja 50-luvulla oli tosi paha huumeongelma koko maassa. - Amfe....
suksikuningas kirjoitti:
Se oli tämä suomalaisten salainen ase, mustikkasoppa. Muille ei kerrottu että mustikoiden ja sokerin lisäksi siihen pistettiin pikkuisen pervitiiniä, ni jo suksi lensi 50 km, olis lentänyt vaikka 200.
Täytyy muistaa sekin, että sodan aikana vartiomiehillekin annettiin pari nappia heroiinia jos oli köhää, ettei siellä sitten yskitä. Että aika surutonta se oli se kemiallinen sota.
Kun Suomi pyrki YK:n jäseneksi, meikäläistä huumelainsäädäntöä jouduttiin rukkaamaan tiukemmaksi. Sodan jälkeen ja 50-luvulla oli tosi paha huumeongelma koko maassa.Appiukkovainaa oli 50-60 luvuilla aktiivihiihtäjä, kansallisella tasolla, hän kertoi pervitiiniä käytetyn yleisesti jopa kesken hiihtomatkan pulveria suuhun ja kroppa keveni huomattavasti ja mieli oli virkeä.
- Tuannoinaaniin
mercan kirjoitti:
Suomen hiihtomaine ainakin palautettiin 50-luvulla kunniaan juuri pervitiinin avulla ja taisi sitä riittää seuraavallekin vuosikymmenelle ainakin Pellon suurelle hiihtokuninkaalle.
Ainakin Mietaa on vetäny jotain näin sen täytyy olla. Kattokaa nyt sitä ukkoa.
- Mietaako mainos
Tuannoinaaniin kirjoitti:
Ainakin Mietaa on vetäny jotain näin sen täytyy olla. Kattokaa nyt sitä ukkoa.
Mietaa ei ole käyttänyt muuta, kuin kolmekymmentä ropposta mämmiä kerta-annoksena.
On siinä thyrsreikä ollu lujilla.
- Pervitiini-Aatu
Pervitiiniä ja Luminaalia sekä tykistökestitystä. Siis luit aivan oikein: tykistökestitystä antautuneille!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/7045995/flat - muhos
kannabiksellahan ne sen narkkailun aloittivat.
- Pervitiini....
Pervitiiniä tuli ainakin saksalaisten mukana sotilaiden käyttöön. Se oli aivan normaalia käytäntöä. Erityisesti kaukopartiomiehet käyttivät sitä viimeisenä keinonaan hätätilanteissa.
Aine lisäsi hetkellisesti fyysistä suorituskykyä, ettei kipujakaan tai väsymystä tajunnut. Kun aineen vaikutus lakkasi, olo oli sitten entistä tukalampi.
Paljon siihen on ihmisiä jäänyt koukkuun sodan aikana. Pervitiiniä myytiin sodan jälkeen apteekeissa Suomessa kipulääkkeenä ilman reseptiä. Tosin sen amfetamiinipitoisuutta oli vähennetty merkittävästi. Pervitiiniä sai vielä 1950-luvun alussa mainostaa sanomalehdissä.
Mainos HS torstaina heinäkuun 3 pnä 1952.
Rec.
Coffein 10 %, Acid. ascorbin 0,3 %, Anaurin hcl 0,2 %, Menthol 0,3 %, Acid.acetysal. 35,0 %, Phenacetin 25,0 %, Sacch 27,0 %, Cacao.
- morphin hydrochlor.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Heroiini oli pula-ajan Suomen suosittu superlääke/1135244950759
- Ihmettelen?
Mistä se vaarisi enää sodan jälkeen sen aikuisessa Suomessa enää sai amfetamiiniä? EI pervetiiniä ollut kuin saksalaisilla eikä noita aineita myyty apteekissa! Katukauppaa ei ollut... ei ainakaan maaserudulla!
- Pataljoonan_korpraali
Jos luit tuon aloitukseni tarkkaan, niin siinä kerroin, että vaari sai apteekista pienen annoksen kerrallaan "muka vieroitukseen", tuo annos käsitti kolme tablettia. Lisäksi vaarin kirjeistä olen käsittänyt, että lääkäreissä "osattiin" käydä kauempanakin mm. Helsingissä.
Sodan jälkeen noita sodan aikuisia pervitiinejä (metamfetamiini) oli varsin runsaasti muutenkin varastoissa, että siitä riitti mm. hiihtäjillemme potkua. http://yle.fi/urheilu/3-6532369 - tgjgöoyöi
Hiukan väritelty kertomus.Kyllä tuon ajan miehet sitten arvostivat lähinnä kyllä hyvää känniä kavereiden kanssa josta sitten taas ryhdistäydyttiin arjen töihin.Jokin narkomaani joka selvästi oli jo vetämätön oli kyllä halveksittu ja lähinnä jo puistokamaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1247107Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam744897Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk733781Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272934Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni432569Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t261971Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091495Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191294Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on471116Läski nainen.
Epävarmuus ei haittaa. Vaikka se paistaa sinussa syvältä, en aio iskeä heikoimpiin kohtiin, tai rutistaa en läskeistä.58982