Lainamiljardeja käytetään sotilasmenoihin, mitä siitä että Suomen lähiympäristö ovat EU:n ja Venäjän lähentymisen ansiosta turvallisuuspoliittisesti ongelmaton.
Kuten vaaleista kävi selväksi me rahvas haluamme uhrata oman hyvinvointimme jotta sota voi jatkua ja kasvaa. Kannatamme hallitusta joka nosti Suomen varustelumenoja jotta sota Islamia vastaan Afganistanissa voidaan laajentaa Suomen osalta täyteen mittaan. Prosentuaalinen korotusautomaatti puolustusmenoissa mahdollistaa ulkomaisten asetehtaiden tukemisen (ja suomalaisten lobbareiden lihavat päivät.) Hornetteihin sopivat rynnäkköohjukset mahdollistavat hyökkäyssodankäynnin siviilikohteitavastaan Afganistanissa USA:n rinnalla. Mitä siitä että koulutus ja terveydenhoito ajetaan alas ja työpaikat katoavat kun maa autiotuu. Saammehan kuitenkin ihailla suuria johtajia jotka istuvat "suurissa pöydissä vaikuttamassa maailman kohtaloihin".
Me haluamme uhrautua
6
390
Vastaukset
- se ansaitseekin, häh hää
Kokoomuksenkin johto kestitsi Kehittyvien maakuntien Suomi -yhdistyksen liikemiehiä eduskuntavaalien 2007 jälkeen. Santahaminassa järjestetystä tilaisuudesta kertoo Iltalehti.
Saunailtaa isännöivät kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jyrki Katainen, puolustusministeri Jyri Häkämies ja hänen erityisavustajansa Mikko Kortelainen sekä hallintopäällikkö Jarmo Pekkala.
Vieraiksi saapuivat vaalirahoittajien ydinporukka eli Ideapark-yrittäjä Toivo Sukari, Tokmanni-ketjun johtaja Kyösti Kakkonen, Suomi-Soffan omistaja Harri Toivainen ja Motonet-ketjun ex-johtaja Lauri Juntunen sekä kiinteistöyhtiö Nova Groupin Arto Merisalo ja Tapani Yli-Saunamäki.
Samat miehet osallistuivat keskustan toukokuussa 2007 järjestämään kiitoskaronkkaan, josta Helsingin Sanomat maanantaina uutisoi.
Kokoomuksen elokuinen saunatilaisuus oli luonteeltaan samanhenkinen. Iltalehden mukaan ohjelmaan kuului saunomisen lisäksi pistooliammuntaa.
Jyri Häkämies kertoi lehdelle, että tilaisuutta ehdotti alun perin Nova Groupin toimitusjohtaja Yli-Saunamäki.
Kehittyvien maakuntien Suomi on myöntänyt tukeneensa 12:a kokoomuksen ehdokasta yhteensä liki 100 000 eurolla. Tukea myönnettiin eduskuntavaalien alla.- Unohdettu kansa
Lapsiperheet ja työttömät ovat hengessä mukana.
- suhteellista kaikki
Unohdettu kansa kirjoitti:
Lapsiperheet ja työttömät ovat hengessä mukana.
Tulotason kasvettua kohtuuttomasti EU-päivärahoista ja kulukorvauksista on Soinikin laskettava elintasopakolaiseksi.
- Keventäkää taakkaamme
suhteellista kaikki kirjoitti:
Tulotason kasvettua kohtuuttomasti EU-päivärahoista ja kulukorvauksista on Soinikin laskettava elintasopakolaiseksi.
Lähetetään poliittiset elätit EU-kaukalolle.
- Suomaliassako?
Keventäkää taakkaamme kirjoitti:
Lähetetään poliittiset elätit EU-kaukalolle.
2007 oli juuri ne vaalit joissa törkeä vaalivilppi esiintyi eka kertaa yleisölle. Köyhien puolueen äänet annettiin rikkaalle...
"kestitsi Kehittyvien maakuntien Suomi -yhdistyksen liikemiehiä eduskuntavaalien 2007 jälkeen."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17022195Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant729408Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656250Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216230SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805864Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324898HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894526Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974304"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770