Mikrovoimala

Nyt tarttisin tietoa "mikrovoimaloista", en tiedä edes onko tuo termi oikea, englanniksi Micro Power, niiden ominaisuuksista, käytöstä jne. Tanskassa niitä kuulemma on jo pilvin pimein. Tässä vähän siitä, mitä olen ymmärtävänäni niistä:

- polttoaineena maakaasu, voi vaihtaa vetyyn
- kuin polttokennoja?
- sähkön ja lämmön yhteistuotantoa (CHP)
- n. 5kW kokonaisteho


Tässä yksi löytämäni engl.kielinen sivusto aiheesta:
http://www.fuelcellmarkets.com/3,1,11472,17,15071.html

sama googlen konekäännöksenä:
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://www.fuelcellmarkets.com/3,1,11472,17,15071.html&ei=e0JKSofXJZC6NaeepeoF&sa=X&oi=translate&resnum=10&ct=result&prev=/search?q=micro power denmark&hl=fi&sa=G

Miksi noita ei ole ainakaan yleisesti Suomessa (tai en ainakaan ole kuullut sellaisista, sille palstan vakkariräksyttäjälle vinkiksi, ettei ala räksytään: "Taas väärin")?

1

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ydinvoimaa

      En ole varma(korjatkaa jos on väärin), joskus kuulin isän kaiman serkulta, että olis. Mut sit toisaalta taisin 10 vuotta stten lukea artikkelin(en nyt muista mikä julkaisu) jossa näitä voimaloita suljettiin liian kalliin sähkön vuoksi(en todellakaan anna lähdettä, ei jaksa, uskokaa mua).

      Eli loppupäätelmänä voisin sanoa jyrkkä ehkä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3402
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1347
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1339
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe