Nisu ja luste

Oretna

Hoitokokouksissa yritettiin tehdä puhdasta seurakuntaa, vaikka Jeesus sanoi vertauksessaan nisusta ja lusteesta, ettei niin pidä tehdä, vaan annettava molempien kasvaa samassa pellossa tuomiopäivään asti, jolloin vasta erottelu tehdään. Näyttää siltä, että hoitokouksissa kitkettiin nisujakin lusteen mukana.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saarnasi

      ko. aiheesta viidentenä loppiaisen jälkeisenä sunnuntaina v. 1851 Pajalan kirkkoherrana Matt. 13: 24-30 :n johdolla:

      “Me kuulemme tästä pyhästä evankeliumista, että eräs ihminen kylvi hyvän siemenen peltoonsa, mutta ihmisten maatessa tuli vihamies ja kylvi ohdakkeita; ja palvelijat tahtoivat hävittää ohdakkeet, mutta eivät saaneet lupaa Herralta.
      --
      Ei siis ole ihme, että palvelijat tahtovat koota ohdakkeita pellosta, ennen kuin ne pääsevät kasvamaan; mutta ei Isäntä salli sitä, sillä he saattaisivat ohdakkeitten kanssa temmata myös nisuja, ja se olisi vahingollista. Palvelijoilla olisi kyllä halu vahingollisia ruohoja temmata ja poisjuurittaa, mutta Isäntä on heitä kieltänyt sitä tekemästä, ettei sen kautta tulisi vahinko nisunjyville, sillä ei ole pelto niin kuin naurismaa tai perunamaa, josta ihmiset korjaavat vesiheinät ilman vahinkoa.

      Mutta pelto, jossa nisunjyvät ovat kasvamassa, tulisi poljetuksi, jos palvelijat rupeaisivat nykimään ohdakkeita. Sen tähden palvelijat kysyivät Isännältä: “Tahdotko, että me menemme ja kokoomme ne?” Mutta Hän sanoi: “En, ettette ohdakkeita kootessanne myös niiden kanssa tempaisi nisuja.”

      Ei sen vuoksi, etteivätkö palvelijat saata erottaa ohdakkeita nisuista, vaikka nämä ovat kyllä ensin nisujen kaltaiset, niin että sellainen palvelija, joka ei ole oppinut tuntemaan ja erottamaan kasveja, saattaisi kyllä epähuomiossa temmata nisuja ohdakkeitten mukana, mutta siksi, että pelto tulisi poljetuksi, jos palvelijat rupeaisivat sieltä ohdakkeita kiskomaan ylös, ja että nisu myöskin taitamattomuudessa temmattaisiin, on Herra kieltänyt, etteivät palvelijat saa mennä kokoamaan ohdakkeita, enne kuin elon aika tulee.

      Mutta ei ole Herra kieltänyt palvelijoitansa niitä ohdakkeita kokoamasta, jotka kasvavat pellon syrjillä, sillä niistä tulevat ne pahat siemenet, joita maailman tuuli lennättää peltoon, ja niitten ohdakkeitten poisjuurittamisessa pitäisi palvelijain olla oikein kiivaat, niin kuin me näemme Joosuan kirjasta. Mutta ei ole palvelijoilla niin suuri halu hävittää niitä ohdakkeita, jotka kasvavat pellon pyörtänöllä; muutamat palvelijat tahtovat ainoastaan temmata niitä ohdakkeita, jotka kasvavat pellossa nisun keskellä. Mutta siinä taitaa heillä olla vähäisen ymmärtämättömyyttä, koska he eivät ymmärrä niin varovaisesti temmata ohdakkeita, ettei nisuja tulisi temmatuiksi ohdakkeitten kanssa.

      Te kuulette nyt hyväntahtoiset palvelijat, ettei se ole Isännän tahto, että teidän pitää koota ohdakkeita pellosta, ennen kuin elon aika tulee, vaikka teillä kyllä on halu koota niitä ohdakkeita, jotka kasvavat pellossa, mutta Isäntä on vastannut: “Ei, ettette ohdakkeita kootessanne tempaisi niiden kanssa nisuja pois.” Malttakaa siis, palvelijat, ja sallikaa kasvaa molempien elonaikaan asti!

      Ja elonaikana sanoo Isäntä elomiehille: “Kootkaa ensin ohdakkeet ja sitokaa ne lyhteisiin poltettaviksi, mutta nisut kootkaa minun aittaani.” Me kuulemme, että elomiehet eivät ole samoja miehiä kuin ne palvelijat, jotka tahtovat ohdakkeita pellosta temmata.”
      --

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      76
      979
    2. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      727
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      81
      725
    4. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      724
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      42
      691
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      100
      637
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      111
      563
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      42
      539
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      498
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      18
      488
    Aihe