lievä pahoinpitely ja

kotirauhan rikkominen

Tuttu nainen tuli kotiini käsittämättömästä syystä räyhäämään lasteni nähden, haukkui, huusi ja raivosi silmittömästi, ei poistunut pyydettäessä ja lopuksi löi minua kahdesti nyrkillä kasvoihin. Itse en käyttäytynyt tilanteessa uhkaavasti, seisoin lähinnä suu auki ja ihmettelin sitä raivon määrää enkä ymmärtänyt, mistä oli kyse. Järkytyin tapauksesta kovasti. Kävin poliisilaitoksella tekemässä rikosilmoituksen pahoinpitelystä ja kotirauhan rikkomisesta. Poskeni oli turvoksissa ja kipeä vajaan viikon, mitään pahempaa ei onneksi sattunut.

Nyt tapauksesta on yli viikko, ja tähän kyseiseen naiseen ei ole poliisi edes vielä vaivautunut ottamaan yhteyttä. Oikeusaputoimistoon soitin, ja kysyin onko minun mahdollista hakea korvauksia lapsen "henkisestä kärsimyksestä" (en ole aikaisemmin joutunut mitään tällaista selvittelemään enkä tiedä oikeita "nimikkeitä" ja olen muutenkin pihalla koko systeemin toiminnasta), sain kuulla että minun on täysin turha mitään korvauksia _mistään_ lähteä hakemaan. Lapsi (4v) on ollut tapauksen jälkeen järkyttynyt ja heräillyt öisin - kukapa lapsi EI järkyttyisi, jos lapselle tuntematon ihminen tulee omaan kotiin käyttäytymään uhkaavasti, huutamaan hävyttömyyksiä ja lyö äitiä?

Ihmettelen, miksei poliisi ole vieläkään edes sormeaan heristänyt tälle naiselle. Onko tässä maassa todella mahdollista mennä toisen kotiin riehumaan (ja hajottaa vieläpä ovesta lukko mennessään, paiskaten oven kiinni niin, että lukonkieli on ulkona), ilman minkäänlaisia tuntuvia seurauksia? Tuskinpa muija edes muistaa enää kohta koko tilannetta, miksei poliisi voisi edes soittaa ja kysyä hänen kantansa asiaan? Olisin olettanut, että nainen haetaan edes samantien asemalle kuulusteltavaksi tai yöksi putkaan rauhoittumaan. Nainen on ollut aiemmin useasti väkivaltaisen käyttäytymisen vuoksi poliisin kanssa tekemisissä (syytteitä pahoinpitelyistä ja tapon yrityksestä, lähestymiskieltoa ym).

Usko meni poliisiin, mitäpä sinne enää soittamaan ellei jollakin mene henki. Mitä tässä voi tehdä!? En suostu siihen, että tällaisesta pääsee kuin koira veräjästä, vaikka varmasti paljon pahempiakin asioita päivittäin tapahtuu.

4

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäinen_..

      Väärälle osastolle varmaan meni, toivoisin silti asiallista vastausta joltakin, joka tietäisi mitä voi tehdä ?

      • rollonfriday

        Kyseessä ei ole lievä pahoinpitely, jos on lyöty nyrkillä kasvoihin.

        Tapaus ei ole (vaikka sinua kovasti tietysti harmittaakin) poliisin prioriteettilistalla erityisen kiireellinen, kuulustelevat kunhan kerkiävät.


    • ;;;;;

      Älä hätäile. Kyseessä ovat pahoinpitely, kotirauhan rikkominen ja lievä vahingonteko. Nämä nyt eivät ole niitä vakavimpia rikoksia, joita Suomessa tapahtuu, jonka vuoksi poliisi hoitaa ensin sellaiset ja vasta sen jälkeen sinun juttusi. Veikkaan, että käräjille pääset ehkä vuoden kahden kuluttua tapahtuneesta.

    • tietoa kokemuksesta.

      että poliisilla on taipumusta uskoa mieluummin rikollisen valheelliset puheet, kuin uhria, jolla ei ole muuta kerrottavaa kuin pelkkä totuus. Olenkin usein miettinyt, että miksiköhän näin????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      56
      3324
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      71
      2656
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      60
      2449
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      94
      2304
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2064
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      66
      1715
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      137
      1689
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      178
      1638
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      90
      1620
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      381
      1552
    Aihe