Ruotsin tulipalossa kuolleet Somaleja. Rinkebyssä

paljon niitä on.

Pahan tulipalon uhreiksi joutuneet olivat taustaltaan Somaleja Tukholman Rinkebyssä.
Rinkebyn asukkaista jo 90 % ulkomaalaistaustaisia. (Tällä ei luonnollisestikaan ole mitään telemistä palon kanssa).

Alueella asuu n. 17000 asukasta, joista ennen oli n. 3000 suomalaista. He muuttivat pois ja tilalle tuli enuimmäkseen somaleja. Tällaisia ghettoja on ruotsissa useita, ja suomi haluaa vahvasti seurata isoveljen jalan jälkiä ja muodostaa samanlaisia myös suomeen.

Nyt kun tullaan lähes alkukantaisista savimajoista, se asuminenkin suht'koht' modeneissa asuinnoissa tuottaa ongelmia monelle mamulle. Rinkebyssäkin oli ensin kuulunut kova pamaus ja sitten liekit leimusivat aiheuttaen nämä draagiset kuolemat, missä somaliaäiti ja viisi tytärtä menehtyivät.

Eikö olisi jo aika suomessakin alkaa enalta ehkäisemään ongelmia auttamalla pakolaisia jossain heidän lähialueillaan, eikä suomeen enää rajattomasti. YHden täälläolevan hinnalla saadaan autettua 50 henkilöä siellä.

3

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuta kuin

      työntää valtavan tenavalauman tähän maailmaan ...eräs sukulaiseni sanoi ,että hän rupeaa sitten avustamaan kehitysmaiden keräyksiä ,kunhan niitä ensin salvetaan.

      • ljhhj

        Eristäytymisellä ja huputuksella on varmasti osuutta tuohon, etteivät tytöt olleet tienneet ettei hissiin saa tulipalossa mennä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe