Ruotsin tulipalossa kuolleet Somaleja. Rinkebyssä

paljon niitä on.

Pahan tulipalon uhreiksi joutuneet olivat taustaltaan Somaleja Tukholman Rinkebyssä.
Rinkebyn asukkaista jo 90 % ulkomaalaistaustaisia. (Tällä ei luonnollisestikaan ole mitään telemistä palon kanssa).

Alueella asuu n. 17000 asukasta, joista ennen oli n. 3000 suomalaista. He muuttivat pois ja tilalle tuli enuimmäkseen somaleja. Tällaisia ghettoja on ruotsissa useita, ja suomi haluaa vahvasti seurata isoveljen jalan jälkiä ja muodostaa samanlaisia myös suomeen.

Nyt kun tullaan lähes alkukantaisista savimajoista, se asuminenkin suht'koht' modeneissa asuinnoissa tuottaa ongelmia monelle mamulle. Rinkebyssäkin oli ensin kuulunut kova pamaus ja sitten liekit leimusivat aiheuttaen nämä draagiset kuolemat, missä somaliaäiti ja viisi tytärtä menehtyivät.

Eikö olisi jo aika suomessakin alkaa enalta ehkäisemään ongelmia auttamalla pakolaisia jossain heidän lähialueillaan, eikä suomeen enää rajattomasti. YHden täälläolevan hinnalla saadaan autettua 50 henkilöä siellä.

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuta kuin

      työntää valtavan tenavalauman tähän maailmaan ...eräs sukulaiseni sanoi ,että hän rupeaa sitten avustamaan kehitysmaiden keräyksiä ,kunhan niitä ensin salvetaan.

      • ljhhj

        Eristäytymisellä ja huputuksella on varmasti osuutta tuohon, etteivät tytöt olleet tienneet ettei hissiin saa tulipalossa mennä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1379
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1269
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1066
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1048
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 64
      734
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      717
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      627
    Aihe