Suomi on hiilivoiman salarakas

Nyt se on sanottu niinkuin itsekin olen asian kokenut, mutta en ole löytänyt oikeita sanoja sen kertomiseen: Suomi on hiilivoiman salarakas.


"
EU-direktiivit, Samuli Harala, 24.6.2009, 10:17

Greenpeace: Suomi on hiilivoiman salarakas

Ympäristöjärjestö Greenpeacen mukaan Suomi ajaa EU:ssa joustoja vanhojen hiili- ja turvelaitosten päästövaatimuksiin. Luxemburgiin kokoontuvat ympäristöministerit päättävät torstaina 25.6 IED-direktiivistä, joka käsittelee teollisuuslaitosten ilmansaastepäästöjä.

"Suomalaiset poliitikot vakuuttavat yksi toisensa jälkeen, kuinka runsaspäästöisistä hiili- ja turvelaitoksista on päästävä pian eroon. Nyt Suomi on osaltaan vaatimassa, että juuri näiden samojen laitosten päästövaatimuksien tiukentamista pitäisi siirtää pitkälle vuoden 2020 jälkeen ja lisäksi vaatimuksia pitäisi heikentää. Tämä osoittaa vain, ettei Suomella ole todellista aikomusta näiden laitosten sulkemiseen", sanoo Greenpeacen ilmastovastaava Simo Kyllönen.
...
"
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article303185.ece


Vain muutama päivä sitten ihmettelin, kun huomasin, että PVO himoitsee kolmea uuttaa hiilivoimalaa (PVO on ydinvoimayhtiö TVOn suurin omistaja):
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8339557/39074921
(KOLME uutta hiilivoimalaa!)

8

232

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin että

      tuulivoiman investointien seurannaisvaikutuksina sähkön tuottajat näkevät hiilivoiman erinomaisena ratkaisuna tuulivoiman hitaaksi reserviksi?

      • "ettei nyt vain olisi
        Kirjoittanut: niin että / Tänään / klo 15:17
        tuulivoiman investointien seurannaisvaikutuksina sähkön tuottajat näkevät hiilivoiman erinomaisena ratkaisuna tuulivoiman hitaaksi reserviksi?"

        Tietämyksesi takana täytyy olla todella vankat laskelmat. Haluaisin nähdä ne.


      • pahemimn ole
        Vastaaja kirjoitti:

        "ettei nyt vain olisi
        Kirjoittanut: niin että / Tänään / klo 15:17
        tuulivoiman investointien seurannaisvaikutuksina sähkön tuottajat näkevät hiilivoiman erinomaisena ratkaisuna tuulivoiman hitaaksi reserviksi?"

        Tietämyksesi takana täytyy olla todella vankat laskelmat. Haluaisin nähdä ne.

        varaa puhua toisten tietämyksistä. Samaa spekulointia tai oikeastaan kertaluokkaa pahempaa heität itse niin paljon ja nopeasti kuin kerkeät ajattelematta kirjoittamaan.


    • Ydinvoima ja hiilivoima on kuin peppu ja paita - sen olen usein täällä todennut. Nyt Greenpeace kertoo, ketkä oikeasti rakastaa hiilivoimaa:

      "
      Greenpeacen selvitys: ydinvoimayhtiöt suurimpia kivihiileen investoijia

      27.08.2009 11:52

      Suomeen rakennetaan vuosina 2005-2015 paljon uutta sähkön ja lämmön tuotantoa. Greenpeace kävi läpi valmisteilla olevat voimalahankkeet vuoteen 2015 asti. Suurin osa investoinneista menee edelleen kivihiileen ja ilmaston kannalta yhtä ongelmalliseen turpeeseen.
      ...
      "
      http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=1221

      • muka

        Fortum ja Pohjolan Voima ovat sähköä tuottavia yhtiöitä.
        Asiaan kuuluu että ne rakentavat ja ylläpitävät voimalaitoksia.
        Vai pitäisikö ajaa riskillä loppuun asti niinkuin entisessä neukkulassa,
        jossa vanhentunut infrastrukstuuri pyrkii välillä romahtamaan?


      • muka kirjoitti:

        Fortum ja Pohjolan Voima ovat sähköä tuottavia yhtiöitä.
        Asiaan kuuluu että ne rakentavat ja ylläpitävät voimalaitoksia.
        Vai pitäisikö ajaa riskillä loppuun asti niinkuin entisessä neukkulassa,
        jossa vanhentunut infrastrukstuuri pyrkii välillä romahtamaan?

        Kun vanhan hiilivoiman tilalle aina rakennetaan uusi, on turha puhua, että ydinvoima korvaa hiilivoimaa. Tyhmään kansaan kusetus kyllä uppoaa.


        samasta avausviestin lähteestä


        "- Ydinvoimayhtiöt ovat julistaneet vuosikaudet, miten ydinvoiman lisärakentaminen mahdollistaa kivihiilivoimaloiden sulkemisen. Samalla ne rakentavat uusia kivihiilivoimaloita, joita niillä ei ole mitään aikomusta sulkea vuosikymmeniin."


    • totisesti

      Suomen pitäisi lisätä nopealla aikataululla ydinvoiman osuutta, että hiilivoimaa saataisiin korvattua puhtaammalla tuotannolla. Hiilivoimaakin tullaan toki tarvitsemaan tulevaisuudessa, kun aikomus on luonnon kauhuksi lisätä lintusilppureiden määrää rannikolla.

    • Hiilivoimaa suosivassa politiikassaan Suomi ei suinkaan ole yksin. Tästö lainauksesta on esimerkki siitä, mistä on kysymys, kun sanotaan "Suomi on hiilivoiman salarakas" (Tekniikka ja Talous uutisoi Greenpeacen lehdistötiedotetta) :

      "
      ...
      Direktiivin tarkoituksena on vähentää teollisuuden ja energiantuotannon saastepäästöjä merkittävästi koko Euroopan alueella. Jos Suomen kannattamat lievennykset menevät läpi, saavat vanhat, suuret hiili- ja turvevoimalat kaikkialla EU:ssa käydä kolme ja puoli kuukautta vuodessa vuoteen 2024 asti.

      Erilaiset joustot ja poikkeukset vaarantavat direktiivin ympäristönsuojelutavoitteet. Greenpeace korostaa, että Suomi, joka muun muassa vaatii kansallisille viranomaisille valtuuksia myöntää lisäpoikkeuksia, kuuluu Bulgarian, Puolan ja Romanian joukkoon, jotka vastustavat tiukempaa direktiiviä.

      Tiukkojen ilmansaastenormien pitäisi olla erityisesti Suomen edun mukaisia, sillä suuri osa saasteistamme tulee kaukolaskeutumina muista EU-maista. Suomen ajamat poikkeukset eivät mahdollista vanhojen voimaloiden käytön jatkamista ainoastaan Suomessa vaan koko EU:ssa, Greenpeace muistuttaa.

      Kyllösen mielestä mikäli ilmastotavoitteisiin suhtauduttaisiin oikealla vakavuudella, Suomen ympäristö- ja ilmastopolitiikan tavoitteena tulisi olla vanhojen hiili- ja turvelaitosten korvaaminen puhtaimpaan teknologiaan perustuvilla uusiutuvan energian laitoksilla vuoteen 2020 mennessä.
      "
      http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article303185.ece

      Jos joku ei jaksanut lukea koko lainausta, tässä vielä lyhyemmin esimerkki seuralaisista:

      "Suomi, joka muun muassa vaatii kansallisille viranomaisille valtuuksia myöntää lisäpoikkeuksia, kuuluu Bulgarian, Puolan ja Romanian joukkoon, jotka vastustavat tiukempaa direktiiviä."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe