1 terroristi oli

Israelilainen.

Israelilainen Menachem Beginillä on "kunnia" olla ensimmäinen terroristiksi nimetty henkilö.

Suora lainaus:
"Iskun johtajasta Menachem Beginistä käytettiin ensimmäisenä maailmassa sanaa ”terroristi”."
http://www.apu.fi/ajassa/article157217-1.html

Wikipedia kertoo hänen terroriteoistaan seuraavaa:

"Vuonna 1942 hän oli liittynyt sotilaalliseen Irgun-järjestöön ja vuonna 1947 hänestä tuli tämän järjestön johtaja. Hän oli vastuussa Jerusalemin Kuningas Daavid -hotellin pommiräjäytyksestä, jossa kuoli 91 Britannian hallinnon ja armeijan henkilöä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Menachem_Begin

että sellaista...

1

66

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käy__

      Ihan yksiin käy tuo tämän hyvän videon kanssa, joka kertoo, että Israel on zionistinen valtio, jonka isät olivat terroristeja, kuten Wikipediakin kertoo, yksi Israelin isistä, Menachem Beginin johtama järjestö siis tappoi terroripommi-iskussa 91 Brittiä.
      http://www.youtube.com/watch?v=Sw5YLI0331I

      Ironista, että ko. henkilö sai Nobelin-rauhanpalkinnon, no kun tietää, että Nobel-komitea palkitsee zionisteja, niin sitten asia on jo ymmärrettävämpi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1630
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      359
      1363
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1154
    4. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      64
      1107
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      351
      1093
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      137
      979
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      37
      892
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      204
      798
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      62
      658
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      649
    Aihe