Mitäs Torinon käärinliinasta mieltä

Tässä kerrotaan siitä käärinliinasta:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Torinon_käärinliina
10251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Joku vuosi sitten julkaisivat biologisin menetelmin määriteltyjä ikämäärityksiä ja niiden mukaan käärinliina olisi Jeesuksen ajalta peräisin!

Voisiko olla niin, että Jeesuksen lähellä radioaktiivinen hajoaminen olisi vähempää ja elämä säilyy siten paremmin Elämän Ruhtinaan lähellä. Eli radiohiilimenetelmä ei antaisi oikeaa tulosta"

Äänestä
  • Kun Jeesus nousi kuolleista Isän Jumalan ylösnousemusvoimassa ja siihen liittyvässä Jumalan kirkkaudessa ja lisäksi hänen ruumiinsa oli yrttien kanssa käärinliinaan peitelty. Siitä on syntynyt tuo ihmeellinen käärinliinoihin jäänyt jälki, mikä ei ole ihmisten tekemä jumalankuva, vaan ylösnousemusvoiman kirkkauden kankaalle jättämä jälki Mestarista. Toki asia ei vaikuta yhtään minun uskooni Herraa Jeesusta kohtaan, koska sen saa aikaan Jumalan armosta hänen Pyhä Henkensä.

    Äänestä

Raamatun mukaan Jumalasta ei saa tehdä kuvaa. Käärinliina on siis huijausta, koska Jeesus oli JUMALA!

Äänestä
  • Yksi selkeimmistä asioista jotka lukevat Raamatussa, on niistä käärinliinoista mainittu maininta, että ne jäivät kun Jeesus lähti sieltä.

    Äänestä

  • siellä on kylläkin kirjoitti:

    Yksi selkeimmistä asioista jotka lukevat Raamatussa, on niistä käärinliinoista mainittu maininta, että ne jäivät kun Jeesus lähti sieltä.

    käärinliinat, mutta mitään kuvaa niihin ei jäänyt, koska jumalankuvien teko on kielletty!

    Äänestä

Maailma on pullollaan kaikenlaisia liinoja .. ja valitettavasti myös miinoja.

Äänestä
  • on otettu joku siitepölynäyte.Liinassa kun on ollut mukana jotain kasveja.
    Ja nämä siitepölynäytteet on tutkittu.Tutkijat kykenivät nimeämään
    näytteestä sellaisen kasvin joka on kasvanut Jerusalemin liepeillä.
    Ja aikakin on ajoitettu Jeesuksen kuoleman aikoihin.
    Ohjelma on tv 7 arkistossa Leo Meller ja Ystävät otsikolla.

    Äänestä

  • että käärinliinasta kirjoitti:

    on otettu joku siitepölynäyte.Liinassa kun on ollut mukana jotain kasveja.
    Ja nämä siitepölynäytteet on tutkittu.Tutkijat kykenivät nimeämään
    näytteestä sellaisen kasvin joka on kasvanut Jerusalemin liepeillä.
    Ja aikakin on ajoitettu Jeesuksen kuoleman aikoihin.
    Ohjelma on tv 7 arkistossa Leo Meller ja Ystävät otsikolla.

    Mutta oli sitten niin tai näin, niin ei yksilön usko voi olla yhdelläkään tavalla sidottu joihinkin kääreliinoihin tässä maailmassa. On nuita epäuskon välineitä paljon muitakin. Esim. Seimi, Graalin malja, risti, kasteallas, pääkallovuori, kärsimysten tie, hautakammio ja ynnä muita kaikkea sekalaista materiaaleja. Ja sitten paljon valhettelijoita kaikkien nuiden takana. Eihän se uskoa ilmennä yhdelläkään osillaan. Vai, oletko muuta mieltä?

    Äänestä

millään kokovartalo kuvaa.

(Joh 20:3) Niin Pietari ja se toinen opetuslapsi lähtivät ja menivät haudalle.

(Joh 20:4) Ja he juoksivat molemmat yhdessä; mutta se toinen opetuslapsi juoksi edellä, nopeammin kuin Pietari, ja saapui ensin haudalle.

(Joh 20:5) Ja kun hän kurkisti sisään, näki hän käärinliinat siellä; kuitenkaan hän ei mennyt sisälle.

(Joh 20:6) -->> Niin Simon Pietarikin tuli hänen perässään ja meni sisälle hautaan ja näki käärinliinat siellä

(Joh 20:7) ja hikiliinan, joka oli ollut hänen päässään, ei pantuna yhteen käärinliinojen kanssa, vaan toiseen paikkaan erikseen kokoonkäärittynä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kommentteja voisi tulla kirjoitti:

Tässä kerrotaan siitä käärinliinasta:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Torinon_käärinliina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu