Päivämies jutut

mievaaaan

Millaisia juttuja toivoisitte Päivämieheen?

Itse toivoisin: ei vain niitä onnistumisia, vaan myös epäonnistumistarinoita. Myös: kuinka löysin uskon ulkopuolelta tulleena ja myös ne takaisinpalaamistarinat kiinnostaisi.
Sekä muista maista uskoonautettujen tarinat ja heidän elämänsä siellä uskovaisena.

22

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lakkauttaa

      koko sontasiijoni

      • mievaaaan

        En kysynyt sinulta. Mitä oikein teet lestadiolaisuus-palstalla?


    • mievaaaan

      ei kiinnostanut. Siis täällä ei olekaan vl:iä?
      Toive ei ole sama kuin nootti.

    • Toivoisin lisää katariina Isopahkalan juttuja Päivämieheen ;)

      • iveta

        opetuksellisia palstoja, jossa opetettaisiin esim. lähimmäisenrakkautta, että oppisin rakastamaan lähimmäistä niinkuin itseäni, opetettaisiin, miten voisin viedä arkielämässä sanomaa Kristuksesta, meidän Vapahtajastamme eteenpäin työkavereille,naapureille jne., julistaa tätä evankeliumia, ilosanomaa muille, opetettaisiin Kristuksen syvällistä tuntemista, elämää Hänen yhteydessään arkielämässä.

        Siinä muutamia aiheita.


    • Topelius

      Takavuosina jotkut epäonnistuivat seurakunnalta anteeksipyytämisessä ja heitettiin pannuhuoneeseen johtavalle käytävälle. Ulkomailta: Togon poika painaa duunia enteseen malliin.

    • olisi hyvä olla kirjoituksia Raamatun perustotuudesta:

      USKO JEESUKSEEN ANTAA SYNNIT ANTEEKSI JA TUOTTAA SIELUN PELASTUKSEN!

      Nykyisten juttujen: "Usko SRK:hon ja vl-ihmisen kaikkivaltaan ja voimaan antaa synnit anteeksi ja tuottaa sielun pelastuksen." sijasta.

      PM:n pitäisi siis kääntyä pois VALHEEN ja ihmisten harhauttamisen tieltä sekä ojentautua iäti kestävän Jumalan sanan puoleen ja nöyrtyä ikiaikojen Jumalan väkevän käden alle.
      Löytyykö tällaista nöyryyttä SRK:sta ja Päivämiehen toimituksesta?

      Joh. 3:16

      "16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."

      Joh. 14:6

      "6. Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani."

      • ry:llä saa oikiaa oppia

        ihan meidän oppien vastaisia lauseita tänne!!
        ei meidän oppi noin mene!!


    • voiko toivoa?

      olis kanssa paikallaan ilman sensuuria

      • PetrusPeccator

        Enpä usko että missään lehdessä julkaaistaan mmielipideosastossa ihna mitä hvyänsä, Kyllä sopivaisuuden rajat löytyvät aina. Ja pitääkin löytyä. Sinänsä kyllä kannatan ehdotusta, että Päivämiehessä voisi olla Lukijan osasto. Ne ovat yleensä hyvin suosittuja lehdissä, joten tälläkin sitä voi perustella.


      • Suorapuhe
        PetrusPeccator kirjoitti:

        Enpä usko että missään lehdessä julkaaistaan mmielipideosastossa ihna mitä hvyänsä, Kyllä sopivaisuuden rajat löytyvät aina. Ja pitääkin löytyä. Sinänsä kyllä kannatan ehdotusta, että Päivämiehessä voisi olla Lukijan osasto. Ne ovat yleensä hyvin suosittuja lehdissä, joten tälläkin sitä voi perustella.

        ..muka korjattavaksi, koska siinä tulee kirjoituksiin niin paljon muutosta, ettei omaa kirjoitustaan enää tunnista. Näin kaikki kirjoitukset ovat loppujen lopuksi hyvin yksipuolisia yksittäisten henkilöiden vääristelemiä tulkintoja asioista.


      • Mäkisenpoika
        Suorapuhe kirjoitti:

        ..muka korjattavaksi, koska siinä tulee kirjoituksiin niin paljon muutosta, ettei omaa kirjoitustaan enää tunnista. Näin kaikki kirjoitukset ovat loppujen lopuksi hyvin yksipuolisia yksittäisten henkilöiden vääristelemiä tulkintoja asioista.

        on valittu? Jos he ovat kirjoittamisen ammattilaisia, tuskin kirjoitus huonommaksi menee...


    • kertovat vain

      uskovaisista, siis niistä joita pidetään uskovaisina yhteisessä rakkaudessa. Tästä joukosta ei löydy ryppyäkään, vaan ainoastaan Pyhiä kulkijoita.

      Epäuskoisilla on sitten omat muut tämän maailman lehdet.

      • Pikku-Iita.

        Ei lestadiolaiset lue ainaostaan siionin lehtiä, vaan kaikkea muuta, jopa roska-lehtiä, kuten iltasanomia, Eevaa,
        Aku-Ankkaa, mustanaamiota, kalevaa, liittoa, kaikkii suomessa ilmestyviä aikakaus- ja sanomalehtiä.

        Mutta ei he lue uutispäivä Demaria, kansantahtoa, nyrkkipostia, jallua,...

        Tex Willer on suosittu, vaikka se on kannesta kanteen täynnä väkivaltaa. Tex ampuu jokaisessa numerossaan ainakin pari roistoa.
        Elikkä kun perheeseen tulee Aku-ANkka, Tex Willer, ym. mustiksia, niin nämä luetaan ensin ja viimeksi, jos aikaa jää, Päivämiestä.
        Vanhempi väki nyt lukee kuitenkin Päivämiestä tarkemmin.
        Päivämieheen pitäisi saada sensaatiojuttuja, niin se herättäisi lukijoiden mielenkiinnon.

        Lehti kyllä varovaisesti uudistuu ja kertoo avarammin maailmasta, mutta pysyy perusteissaan vaikenemalla kohujutuista ja esittää asiat kiiltokuvamaisina.

        Et ole milloinkaan nähnyt Päivämiehessä kuvakulmaa, jossa nuoriso vetää tupakkaa, vaan aina kuvissa esiintyy vahvasti itsevarmoja nuoria, joille tärkeintä on Jumalan sanan kuulo.

        Kuitenkin kahvi aina maistuu seurojen väliajalla, mutta tupakkakin maistuu, josta ei koskaan mainita.


    • mievaaaan

      Ovatko ne mielestänne paikallaan? Sehän passivoi ihmisiä jäämään kotiin netin äärelle?
      Yleinen mielipide ?
      Vl:ien mielipide, jos täällä heitä on ?
      Oma vl-mielipide:
      On paikallaan. Miksi: 1 Siksi, etä tavoittaa myös epäuskoiset kuulijat.
      2. Kaikki eivät jaksa lähteä ry:lle, mikä terveyden, mikä muun syyn vuoksi?

      • Ry ei ole uskovaisuuden tae

        ...jos ihan rehellisiä ollaan.


      • Molemmin
        Ry ei ole uskovaisuuden tae kirjoitti:

        ...jos ihan rehellisiä ollaan.

        ...niitä on sekä ry:llä että netissä.


      • tuo on totta
        Ry ei ole uskovaisuuden tae kirjoitti:

        ...jos ihan rehellisiä ollaan.

        että siellä ry:llä käyskentelevät ne kaikkein tulisimmat "sudet lammasten vaatteissa".
        Tämän takia monet häipyvät sieltä oman turvallisuutensa tähden.


      • mievaaaan
        tuo on totta kirjoitti:

        että siellä ry:llä käyskentelevät ne kaikkein tulisimmat "sudet lammasten vaatteissa".
        Tämän takia monet häipyvät sieltä oman turvallisuutensa tähden.

        ollaan, osoittelijoita on aina ollut ja tulee olemaan. Niin oli Paavalinkin aikaan. Teki mieleni laittaa tähän Sointulan/Loordi/kirjoittaman referaatin Seppo Lohen saarnasta Helsingissä, (viisasta puhetta) mutta ei auennut, lieneekö poistettu.
        No Sointulakin kirjoitti hyvin viisaaasti sillä hengen ymmärryksellä, minkä Jumala oli hänelle antanut. Kunpa hän vielä joskus kävisi täällä palstalla, hänen kirjoituksiaan oli ilo lukea, (parasta minun mielestäni palstalla) vaikka sai hän täällä vastustajiakin, joilla oli halu tukahduttaa elävä usko. Näinhän se on aina ollut maailmassa.

        http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=427&sid=49cb9997edb31b885c228d3371c9e975


    • avarakatseinen

      Varsinkin maanviljelykseen ja maahanmuuttoon!

      Miten tulkkee suhtautua ihmispaskan levityksen / kiettätykseen lannoitteena?

      Miten tulee suhtautuhtua, kun lähetystyön kohteet kaukomailta tulevat kuullolle ihan iholle? Esim Kajaanissa.

      Voisiko Oulu ohjeistaa?

      • ihmettelen vaan

        tulleet siellä Kajaanin rauhaa häiritsevät? Eikö heihin pidä suhtautua samoin kuin suomalaisiin matkaystäviin? Kuuluisalla 70-luvulla minunkin vieressäni seisoi ry:llä venäläinen vakooja-veli enkä ollut moksiskaan.

        Miksi muuten kyselet, miten pitää suhtautua? Etkö voi muodostaa itse mielipidettä kysymistäsi asioista. Ei kai omaa suhtautumistaan asioihin tarvitse muilta kysellä


      • avarakatseinen
        ihmettelen vaan kirjoitti:

        tulleet siellä Kajaanin rauhaa häiritsevät? Eikö heihin pidä suhtautua samoin kuin suomalaisiin matkaystäviin? Kuuluisalla 70-luvulla minunkin vieressäni seisoi ry:llä venäläinen vakooja-veli enkä ollut moksiskaan.

        Miksi muuten kyselet, miten pitää suhtautua? Etkö voi muodostaa itse mielipidettä kysymistäsi asioista. Ei kai omaa suhtautumistaan asioihin tarvitse muilta kysellä

        kysellä! Kajaanissa on ollut vilskettä. Miten "lähetit" voivat nyt lähteä ulkomaille, jos pakanat tuppautuvat Suomeen?
        Oman mielipiteen muodostus on synti. Minulla ei ole Jeesuksen puhelinnumeroa, mutta Oulussa on muutama ihminen, jolla on, ja jotka takuuvarmasti tietävät mikä on Jumalan tahto!
        Ei kuitenkaan ole vielä takuuvarmasti ja Jumalan tahdon mukaisesti ratkaistu sitä, kumpi on suurempi synti tupakanpoltto vai kortongin käyttäminen? Oleet tupakkamiehet puhelimessa, ja Jumalan puheet sensuroitu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      71
      8416
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      135
      4768
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3876
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      77
      3417
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      3006
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      141
      2730
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      11
      2424
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      39
      2167
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1983
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1968
    Aihe