Vapaaseen levitykseen.
Torstaina 15.10 klo 17.00 järjestetään Eduskuntatalon edustalla mielenilmaus. Mielenosoittajat peräänkuuluttavat kansanedustajien moraalia ja vaativat uusia eduskuntavaaleja. Tapahtuman ohjelmassa on perinteiset tanssit sekä toivon siementen kylvöä Eduskuntatalon portaille.
Osallistujat voivat tuoda mukanaan omia vinyylilevyjä ja toivon siemeniä. Tapahtuma ei edusta mitään poliittista puoluetta tai järjestöä.
"Poliittinen järjestelmämme on keskellä sen historian pahinta kriisiä. Istuvan eduskunnan ja useiden puolueiden vaalirahoituksesta on paljastunut kestämättömiä tietoja. Väärinkäytöksistä on vaiettu ja yksittäiset kansanedustajat ovat laiminlyöneet lakisääteistä velvollisuuttaan kertoa vaalirahoituksesta. Nykyinen järjestelmä mahdollistaa selkeät ylilyönnit ja suoranaiset väärinkäytökset - kuten olemme huomanneet.
Vaalirahalain uudelleen muotoileminen ei tarjoa istuvalle eduskunnalle kuitenkaan mandaattia jatkaa eikä tee jo tehtyä tekemättömäksi, saati palauta kansan luottamusta sidosryhmistä ja rahoittajista riippumattomaan päätöksentekoon.
Olemme saaneet tarpeeksemme ministerien ja kansanedustajien valheista ja muistamattomuudesta. Vaadimme uusia eduskuntavaaleja"
Tapahtuma on jatkoa ryhmän aiemmille mielenilmauksille. "Demokratian Hautajaiset" -niminen kynttilämielenosoitus on järjestetty kahteen otteeseen Eduskuntatalon portailla. Myös Tampereella ja Pietarsaaressa paikalliset tahot ovat järjestäneet omat tapahtumansa samalla teemalla. Viime torstaina ryhmä järjesti yhdessä muiden uusia vaaleja vaativien ryhmien kanssa "Korruption vastaisen mielenosoituksen" Eduskuntatalolla.
Tapahtumista on uutisoitu valtakunnallisesti niin verkossa, printtimediassa, radiossa kuin televisiossakin. Mielenilmaisuihin voi osallistua myös käyttämällä torstaisin oranssia väriä esimerkiksi vaatteissa.
Haluamme alleviivata että emme hyväksy väkivaltaa ja ilkivaltaa missään muodossa, toimimme rauhanomaisesti suomalaisen demokratian puolesta yli puoluerajojen.
Tapahtuman kotisivut:
http://vivalarevolution09.wikispaces.com
Tapahtuma Facebookissa:
http://www.facebook.com/event.php?eid=151234467143
Huom! Pyydämme ystävällisesti käyttämään jompaa kumpaa www-linkkiä verkkouutisen yhteydessä.
ps. Bloggaa ja/tai lähetä uutisvinkki tapahtumasta! Kiitos.
Toivon Siemen – tanssit Eduskuntatalolla, TO 15.10.09 Klo 17.00
10
169
Vastaukset
- 17.00 paikalle
Mielenosoituksista tänään Radio Novan uutisissa.
- Erkki.
Yhdessä oomme voimakkaita kun otamme käyttöön Twistin .
Järjestetään suuri joukko Twistaus !
Juice Leskinen - Twistin ylivoimaa:
http://www.youtube.com/watch?v=JO1KChDY2oM&feature=related- Torstaitanssit
Tottakai voi vaikka twistata.
Humppa voisi olla myös hyvä. - Pink Lady
Torstaitanssit kirjoitti:
Tottakai voi vaikka twistata.
Humppa voisi olla myös hyvä.Tanssia voinko kuitenkin tulla mukaan?Oranssia rytkyä kyllä löytyy.
- haba,
"vaativat uusia eduskuntavaaleja."
Lainaus tuosta facebookista.
Valitan mutta seuraavat vaalit ovat 2011 joten totutelkaa siihen.
Kynttilöitä taas vai hakaristikuvioita? - Peräsmiäs
Aikaa on vielä ruhtinaalliset 20 minsaa. Otankin David Hasselhoffin vinyylin mukaan.
Tuleeko joku kyytiin??? - t-paidan?
Se taitaapi olla oranssi sikäli mikäli mie muistan.
- haba,
Haluatteko todella huomiota!
Housut alas kaikki ja sehän on siveetöntä käyttäytymistä mutta puolen tunnin pyllistys eduskuntatalolle voisi olla shokki-uutinen.
Kylmä sää voi olla ongelma :)- vitun luuserit
Suomalainen laahuusta mielummin lähiöräkälään,siellä voi sitten viinan runtelemilla uhota kieroja poliittikojamme,ja mamuja,sekä leipäjonoja.Kaikki menee kuitenkin niin kauan hyvin kun kaljaa riittää ja maksa kestää.
- lemppari kans soimaa
Hyvä kappale ja oikein sopiva soitettavaksi siellä eduskuntatalon edessä on tuo
Live M.A. Numminen - Dägädägä
http://www.youtube.com/watch?v=bDdS5p1aBpM&feature=related
Mulla on tehokas autovahvistin ja voimakas akku , tuun sinne sitten soittamaan ton Dägädägän kansanedustajille !
( pitäis kai kysyä M.A. Nummiselta lupa että saan soittaa sen , parasta olisi jos M.A itse tulisi sinne vähän Dägättämään ! )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt363326Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441646Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191001Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32989- 59963
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22948Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37860Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48729