Tulipa tässä mieleeni, että mahtaakohan Vanha Liitto hyväksyä riveihinsä myös maamme afrikkalaistaustaiset rikastajat? Onko mustaihoinen hakija tervetullut jäsen myös silloin, mikäli suomen kieli on heikkoa tai ei suju ollenkaan? Entä miten sellaisten etnisten ryhmien kuin ruotsalaisten, venäläisten, arabien, mustalaisten, juutalaisten ja aasialaisten laita? Onko heillä oikeutta liittyä järjestöön?
Veksi kerran mainitsi r.y:stä sangen tekopyhästi, että Vanha Liitto aatteellinen yhdistys eikä näin ollen tue rasismia, poliittisia näkökulmia tai uskonasioita, mutta mitä tämä tarkoittaa käytännössä...? Minusta olisi ainakin huikeaa nähdä somalimies mustassa Vanhojen perämettäläisten hupparissa, jos nyt itse erottuu vaatekappaleeltaan ollenkaan. Pitäisikö afrikkalaisilla olla sitten valkoiset hupparit?
Rasismiahan tämäkin on, vaikkei ehkä aivan heti jokaiselle mieleen juolahtaisikaan...
Veksi kerran mainitsi r.y:stä sangen tekopyhästi, että Vanha Liitto aatteellinen yhdistys eikä näin ollen tue rasismia, poliittisia näkökulmia tai uskonasioita, mutta mitä tämä tarkoittaa käytännössä...? Minusta olisi ainakin huikeaa nähdä somalimies mustassa Vanhojen perämettäläisten hupparissa, jos nyt itse erottuu vaatekappaleeltaan ollenkaan. Pitäisikö afrikkalaisilla olla sitten valkoiset hupparit?
Rasismiahan tämäkin on, vaikkei ehkä aivan heti jokaiselle mieleen juolahtaisikaan...
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tottakai pääsee! Onhan kaikissa prossajengeissäkin smuguja ja muita vääräuskoisia
?????????????????????????????????????????????????????
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8661173
Iltaa Punttikarju.
Mikäli sinulla on kysymyksiä tervetuloa tampereelle, tutustumaan meidän hallituksemme jäseniin.
Siellä tapaat meidät jotka, olemme hallituksen jäseniä ja perustajia.
Re: yhteystiedot saat galleriastamme, jossa voit sopia tapaamisajan.
Tervetuloa tampereelle tutustumaan ja voit siellä esittää kysymyksesi, emme keskutele tästä asiasta täällä, rasistisuutta emme hyväksy.
paljonko penkistä nousee, niin sen kovempi karju. Ei muusta kiinni!
Tässä ei puhuta mitään penkistä? Et osaa ymmärtää mitä krjoitetaan. Missä peräkylän apukoulussa kävit koulusi? Ps. Luetun ymmärtäminen.
Laihian apukoulun opettaja.
Ihana irmeli.
Olisihan se kiva nähdä Tampereen työvoimatoimistossa koko liiton miehistö huppareissaan, ja taka kekkuloi niitä pieniä somalipoikia vähän kuin piilossa.
Isot vanhat linnaruunat näyttäisi somalipojille miten Suomen vankilassa rakastetaan.
IhQ juttu.
Naurettavaa luettavaa, miten kateellisia ihmiset voivat ollakkaan, ku Tampereen jätkät teki sen mistä muut voi vaan unelmoida. Voe Voe ja kerran vielä voe!
Isot vanhat linnaruunat näyttäisi somalipojille miten Suomessa rakastetaan.
Häntä pantiin matkasellissä, niin jotta heräsi koko kongi, sulon nautinnon kiljahduksiin. Suostuuko sulo opettajaksi?
Olet saanut virallisen kutsun Tampereelle. Meinaatko mennä? Kysy Sulolta, kannaattaako käydä? Hän kun kävi, alkoi helvetin kova mesoaminen palstalla, meinaan Sulolla! Kakatkin karkasi housuun, kun hän vaati ja sai lähestymiskiellon veijo53:lle. Mitähän siellä oikein tapahtui? Mene nyt ihmeessä, nin saat selvityksen ongelmiisi! Hauskaa reissua Tampereelle!
siel sillo saunabileet?
vai nahkahupparit piällä suihkussa..?
TERE TULEMASST LAIKKI VIE VÄLIKÄDEDT KUNN EJO M OSSU
http://www.aijaa.com/v.php?i=5380497.jpg
Afrikassa, lakaisemassa savimajoja!
Kiitoksia paljon vanhan liiton mainostamisesta! Vaikka kyllä se Tampereen porukka hoiti sen itsekkin!
RE: olen vanhan liiton kannattaja, vaikka olen vielä liian nuori, niinkutsutuksi vanhan liiton äijäksi!
Laitan tähän yhden perustajan filmin, huumorilla höystettynä!
http://www.youtube.com/watch?v=UQPM74dbav8
JA NYKYÄÄN SE ORKESTERISTA ON PARI PARISKUNTTAA VETÄMÄSSÄ JUTTU PITI OLLA LUOTTO JA PRESSA EI TIEDÄ ET NÄ KOVIKSET JOTA POLIISI IHAN SYYSTÄ AMYUNU JAKOIHIN NE LUOTTAMUKSEN NOJALLA MUIL KAMAA ILMASEKSI JA AUTOKIN KULKEE ILMAISEKSI.. HAEN JOKAISEN OMAN TAVARANI EI TOMMOSESSA VOI OLLA KUN PYRKKYRIT VAAN OTTAA KAATUU P.S JOTKUT VOI OLLA MUUTTUNU NIIN ETTÄ TITYILLÄ SYYTÖKSILLÄ TUHOAVAT ITSENSÄ LISÄKSI LOPUITAKIN KAIKEN MUT MULLE RIITTIB JA SE S p.huo--- HYVÄKSI KÄYTTÖ JA JUTUT MITÄ HEITTIVÄT PERÄSTÄ KUULUU O NNEKSI MERKINNÄT JOIKA KONEESSA ET MULTAEI ENÄÄ VEDETÄ ASIAT POL TIETOON