Veronmaksajien velka nousee 45 000 000 miljoonaan

PARISSA VUODESSA?

Veronmaksajien velka nousee 45 biljoonaan 30 biljoonasta ns. länsimaissa kahden vuoden aikana.
Maailman valtioiden yhteenlaskettu velka oli pankkikriisin kriisin alkaessa syksyllä 2008 käsittämättömät 30 biljoonaa, so. 30 000 miljardia dollaria.

Parin vuoden kuluttua tuokin velkataakka tuntuu jo pieneltä, sillä vuonna 2011 eri maiden veronmaksajien piikissä on jo 45 biljoonan, eli 45 000 miljardin dollarin velat.

Talouslehti The Economist on arvioinut, että ns. länsimailla on parin vuoden kuluttua julkista velkaa keskimäärin 150% vuotuisesta kansantulosta (BKT).

Yhdysvaltojen veronmaksajat ovat velkaa yhden vuoden aikana tienaamansa dollarit (=100% BKT:stä).

Japanin julkinen velka voi jo ensi vuonna nousta yli 200 prosenttiin maan bruttokansantulosta, ts. he ovat velkaa kahden vuoden tulonsa.

Kukaan ei tiedä, miten tuo velka voidaan maksaa takaisin. Vaihtoehtoja on pelkistäen kolme:
- nopea talouskasvu;
- inflaatio tai;
- jättää velat vaan maksamatta?

3

394

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+13

      Nopea talouskasvu ei tule kysymykseen koska ylituotantoa on joka alalla.
      Inflaatio voi olla keinotekoinen - palkankorotusvaatimuksiin suostuminen mutta tämä heikentää ulkomaankaupan myynnin kilpailukykyä.
      Velkojen maksamatta jättäminen tarkoittaa että velan myöntäjä omistaa kohta kaiken velan antajan omaisuuden kasvaneiden korkomenojen muodossa. Tämä toteutuu käänteisen lainan muodossa eli pankista saa lainaa lainalla ostettua omaisuutta vastaan ja tällä lainalla maksetaan sitten alati kasvavia korkoja. Kohta ei omisteta itse yhtään mitään. Köyhyys on kohtalomme.

      • Haans.

        tai ne "anteeksiannettiin". Nyt maassa on 5 %:n talouskasvu


    • VIELÄ KÖYHÄ

      Nyt on tuhannen euron paikka hankkia huippuosaajia halvalla tulevan työvoimapulan varalle.
      Ei mene kauan, kun Astrid saa maamme korkeimman kunniamerkin kaukonäköisyydestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe