Veronmaksajien velka nousee 45 biljoonaan 30 biljoonasta ns. länsimaissa kahden vuoden aikana.
Maailman valtioiden yhteenlaskettu velka oli pankkikriisin kriisin alkaessa syksyllä 2008 käsittämättömät 30 biljoonaa, so. 30 000 miljardia dollaria.
Parin vuoden kuluttua tuokin velkataakka tuntuu jo pieneltä, sillä vuonna 2011 eri maiden veronmaksajien piikissä on jo 45 biljoonan, eli 45 000 miljardin dollarin velat.
Talouslehti The Economist on arvioinut, että ns. länsimailla on parin vuoden kuluttua julkista velkaa keskimäärin 150% vuotuisesta kansantulosta (BKT).
Yhdysvaltojen veronmaksajat ovat velkaa yhden vuoden aikana tienaamansa dollarit (=100% BKT:stä).
Japanin julkinen velka voi jo ensi vuonna nousta yli 200 prosenttiin maan bruttokansantulosta, ts. he ovat velkaa kahden vuoden tulonsa.
Kukaan ei tiedä, miten tuo velka voidaan maksaa takaisin. Vaihtoehtoja on pelkistäen kolme:
- nopea talouskasvu;
- inflaatio tai;
- jättää velat vaan maksamatta?
Veronmaksajien velka nousee 45 000 000 miljoonaan
3
347
Vastaukset
- 6+13
Nopea talouskasvu ei tule kysymykseen koska ylituotantoa on joka alalla.
Inflaatio voi olla keinotekoinen - palkankorotusvaatimuksiin suostuminen mutta tämä heikentää ulkomaankaupan myynnin kilpailukykyä.
Velkojen maksamatta jättäminen tarkoittaa että velan myöntäjä omistaa kohta kaiken velan antajan omaisuuden kasvaneiden korkomenojen muodossa. Tämä toteutuu käänteisen lainan muodossa eli pankista saa lainaa lainalla ostettua omaisuutta vastaan ja tällä lainalla maksetaan sitten alati kasvavia korkoja. Kohta ei omisteta itse yhtään mitään. Köyhyys on kohtalomme.- Haans.
tai ne "anteeksiannettiin". Nyt maassa on 5 %:n talouskasvu
- VIELÄ KÖYHÄ
Nyt on tuhannen euron paikka hankkia huippuosaajia halvalla tulevan työvoimapulan varalle.
Ei mene kauan, kun Astrid saa maamme korkeimman kunniamerkin kaukonäköisyydestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1924269Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133755Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma443259Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1922377
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu321551- 1021359
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1431264Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261230Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt701101