Ei hyvältä näytä!

Ei helv.....

Lappeenrannassa pahoinpitelystä tuomitun konstaapelin virassaoloa harkitaan....
Tikurilan epäillyn "kokelaan" tirkistelijäpoliisin kohtalo lienee selvä?
Sodankylässä tuomion saaneen poliisin virka-asiaa ei edes harkita....

Antaako kansa tosiaan vallan ja väärinkäytösten siirtyä ilman reagointia poliivaltiolle?

Tämäkin virassa ja jatkaa yhä...

Useat muut poliisit pelkäsivät pahaa: "Kun ei vain tulisi uutta Jokelaa"
03.12.2009 12:04


Kauhajoen surmaa edeltäneitä aselupapäätöksiä koskevan oikeudenkäynnin esitutkintapöytäkirjoista ilmenee, että useat Kauhajoen poliisit aavistivat Matti Saaren sopimattomuuden aseen kantajaksi.

He olisivat halunneet ottaa tämän aseen pois, mutta nyt syytetty komisario esti sen.

Ensimmäinen yritys tehtiin perjantaina 19. syyskuuta. Kaupungin puistotyöntekijä oli varhain aamulla löytänyt palavan hautakynttilän Kauhajoen lukion luota.

Nainen huolestui ja laittoi internetin YouTube-palveluun hakusanaksi Kauhajoki. Hän löysi nimimerkin Wumpscut eli Matti Saaren nettisivustot ja kauhistui yhä pahemmin.

Nainen soitti lukion talonmiehelle, joka kävi kello 11 tekemässä ilmoituksen poliisilaitoksella.

Syytetty komisario ei ollut tuolloin töissä, vaan vetovastuussa oli Seinäjoen apulaispoliisipäällikkö Vesa Nyrhinen.

Poliisi ryhtyi selvittämään Saaren taustaa. Nyrhinen päätti, että ase pitää ottaa Saarelta pois. Mielleyhtymä Jokelan koulusurmaajaan Pekka-Eric Auviseen oli niin selvä.

Nyrhinen epäili myös, että Saari oli henkisesti tasapainoton. Saareen oli kiinnittänyt huomiota jo pari viikkoa aiemmin vanhempi konstaapeli, joka oli tarkastanut Saaren aseen.

- Toivottavasti kaveri ei ole seuraava kouluampuja, konstaapeli oli sanonut työtoverilleen jo tuolloin.

Kun Saaren nettimateriaali löytyi, useat konstaapelit olivat sitä mieltä, että ase pitää hakea.

- Kahvihuonekeskustelussa tuli tavallaan yhteinen päätös, että tuollainen mies ei asetta tarvitse, vaan haemme sen pois, eräs konstaapeli kuvaili.

Kaksi partiota meni luotiliiveissä ja Nyrhisen luvalla Saaren asunnnolle, mutta tämä ei ollut kotona.

Nyrhinen päätti, että on taktisesti viisainta odottaa Saaren kotiinpaluuta, jotta tämä ei saa tietää poliisin etsivän hänen asettaan. Sehän saattoi olla hänellä mukanaan. Siksi kotietsintää ei tehty.

Lauantaina 20. syyskuuta syytetty komisario oli kollegansa hääjuhlissa Kurikassa. Siellä oli runsaasti myös muita Kauhajoen poliiseja.

Perjantain ratsiaa johtanut ylikonstaapeli pyysi tuolloin komisariolta lupaa mennä heti sunnuntaina uudestaan Saaren asunnolle.

Komisario kielsi. Hän sanoi puhuttavansa Saaren maanantaina itse.

Ylikonstaapeli vaihtoi pari sanaa komisarion päätöksestä toisen poliisin kanssa.

- Hän kommentoi päätökseen, että kun ei vain tulisi uutta Jokelaa.

Maanantaina 22. syyskuuta komisario tapasi Saaren. Tämä sai pitää aseensa.

Tiistaina 23. syyskuuta Saari surmasi 10 uhria ja itsensä Kauhajoen ammattikoululla. Ylikonstaapeli oli kotonaan aamupäivällä, kun Nyrhinen soitti kysyäkseen, eikö asetta oltu haettu pois.

Hän vastasi, ettei komisario ollut antanut lupaa.

Nyrhinen kertoi esitutkinnassa, että oli itse arvioinut Saaren vaaralliseksi nettiaineiston ja käytöksestä tehtyjen havaintojen takia. Komisario ei kysynyt hänen mielipidettään.

- Hän on asian itsenäisesti ratkaissut.


Oikeudenkäynti

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Meinaatko vielä montakin kertaa kirjoitella saman, jonka olemme lukeneet jo kymmeniä kertoja.

      • poliisirikoksista

        koskaan liikaa? taidat toivoa ettei kukaan huomaisi... :)


    • Anonyymi

      Saari oli mun mielestä söpö. <3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2635
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      49
      1835
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      148
      1412
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      354
      1357
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      349
      1296
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1216
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      58
      1156
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1076
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      986
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      903
    Aihe