Syy ja seuraus

alex-kasi

on todella varoittava esimerkki monelle vanhemmalle tämä Bushmannin kertomus omasta lapsuudestaan. Tunnen rehellisesti myötätuntoa Bushmannia kohtaan (tässä asiassa) valitan että hänen lapsuutensa oli tävallaan ymmärtämättömien (mutta varmastikin hyvää tarkoittavien) vanhempiensa pilaama.

Kerrankin yksi oikein, melkein
Bushmanni 16.12.2009 19:33


alex kirjoitti Bushmannille hänen Palstalla esiin tulevasta katkeruudestaan suraavaa:
>>> Kaipa se juontaa juurensa kovaan kontroilloituun lapsuuteen jossa vanhemmat yrittivät (varmasti hyvällä tarkoituksella) pakolla tehdä (lahkolaisen nimi tähän) adventistia.. >>>

Johon Bushmanni vastasi:
# Tämä meni melkein oikein. Totuus on, että näissä amerikan humpuukilahkoissa lapsilla on kova osa. En tiedä kovin paljoa kamalampaa lapsuutta ihmistaimelle, kuin syntyä vanhemmille, jotka kuuluvat amerikkalaiseen humpuukilahkoon. Ehkä syntyminen pedofiiliperheeseen olisi vielä kauheampi kohtalo.

Joten kerrankin osuit oikeaan. Se on hirvittävän kovaa aivopesua, jota kontrolloidaana ankarasti aamusta iltaan. Ilmestyskirjan painajaismaisilla tarinoilla pelottelua, danielin ennustuksilla pelottelua ja erimieltä et saa olla. Vanhemmat höpisevät maailmanloppua kaiket päivät ja vähemmästäkin ihminen ahdistuu, osa parantumattomasti.

Kontrolli on hirmuinen. Tämä oli sinulta pitkästä aikaa aivan totta, niin onko sinulla omakohtaista kokemusta kuitenkin? Mahdatko olla Jehovan todistajien perheestä, vai mistä sinä tiedät näin tarkasti näiden humpuukilahkojen toimintatavoista? #
********

Huh huh - ymmärrän nyt paremmin miksi olet niin kova adventismin vastustaja, ei mikään kadehdittva lapsuus. Voin kuitenkin kertoa että minulla ei (onnekseni) ole ollut mitään vastaavaa lapsuutta. Päin vastoin kasvoin aika "normaalissa" luterilaisessa kodissa jossa uskonasiat rajoittuivat pyhäkouluun, joskus kirkossa käyntiin ja iltarukoukseen.. "Levolle lasken Luojani, armias ole suojani.. niin muistan sen vieläkin vaikka unissani .. joskus luettiin se kilpaa velipojan klanssa että kumpi oli nopeampi :) ..

Valitan (siis rehellisesti) ja ymmärrän nyt paremmin kannanottojasikin - mutta ei tuo kova lapsuutesi muuta minun uskoani toiseksi, toivon että ymmärrät sen..

Siunausta kuitenkin sinullekin ja toivotaan että saat rauhan noista muistoistasi vaikka et lapsuuttasi voikkaan saada takaisin. En tiedä kuinka välisi vanhenpiisi on tänään (tai edes jos he ovat elossa), mutta jos voit niin anna heille anteeksi, sillä erehtyväisiä me olemme ja hyvää kai hekin tarkoittivat.

Muuten - juuri tuo on yksi niistä syistä - miksi minä vastustan ikuisen piinan opettajia, muutamat ikuiseen piinaan uskovat vanhemmat opettavat (hädissään) sellaista lapsilleen ja siinä voi nopeasti käydä juuri samalla tavalla kuin kävi sinulle.

Kirjoitin tämän koska itse otit asian esiin ja koska se oli mielestäni paras tähänastisita viesteistäsi - täyttä asiaa.

alex

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

        Ehkä rakastetaan toisiamme?
        Ikävä
        94
        914
      2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

        Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
        Ikävä
        54
        858
      3. Oletko nainen enää täällä?

        En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
        Ikävä
        61
        788
      4. Miehen ja naisen ystävyys

        Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
        Ikävä
        141
        698
      5. Pidätkö itseäsi varattuna

        Kaivatullesi?
        Ikävä
        65
        665
      6. 78
        521
      7. Mitähän meinaat

        Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
        Ikävä
        39
        498
      8. Oletko hyljännyt minut mies?

        Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
        Ikävä
        40
        486
      9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

        ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
        Pyhäjärvi
        86
        467
      10. Olit kyllä niin

        Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
        Ikävä
        44
        467
      Aihe