Kiinan anarkistit ..USAn juoksupoikia

Kiinan "ihmisoikeusihmiset" ovat pitkään olleet Googlen erityisagentteja Kiinassa. Nyt totuus paljastui, että google on elimellinen osa yhdysvaltain tiedustelupalvelua ja propagandakoneistoa.
Tästähän ei tietystikkään Kiinalaiset viranomaiset pidä. USAn ulkoministeri asiaan puuttuessaan todisti maailmalle ,että Google on USAn maailmanvalloituskoneiston eräs tärkeä osakas.
Toisaalta Google on vaarallinen myös itse USAlle, se on kuin tuli, hyvä renki ,mutta huono isäntä !
13646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

& NED

>Liu Xiaobon erikoiset ystävät

Vanha sanonta “seurastaan mies tunnetaan” kannattaa huomioida, kun tarkastellaan tuoreen Nobel-voittajan taustaa.

Liu Xiaobo oli Kiinan PEN Centerin puhemies aina vuoteen 2007, ja hänellä on nytkin paikka johtokunnassa, ainakin PEN Internationalin kotisivujen mukaan. PEN ei ole mikä tahansa satunnainen kirjoittajien kerho. PEN on olennainen osa anglo-amerikkalaista ihmisoikeus-, yksityis- ja demokratiajärjestöjen verkostoa, ja jota on usein käytetty sen sponsorien poliittisten ja geopoliittisten tarkoitusperien saavuttamiseen.

PEN on osa laajempaa verkostoa, jota kutsutaan nimellä International Freedom of Expression Exchange eli IFEX. Kansainvälinen sananvapautta ja ilmaisua puolustava verkosto IFEX pitää päämajaansa Kanadassa, ja siihen kuuluu noin yhdeksänkymmentä eri kansalaisjärjestöä (NGO). IFEXiin kuuluu washingtonilainen Freedom House sekä NED, National Endowment for Democracy. Freedom Housea rahoittaa Yhdysvaltain ulkoministeriö.

Freedom House luotiin 1941 edistämään Yhdysvaltain osallistumista II maailmansotaan, ja sitä käytettiin kylmän sodan aikana levittämään antikommunistista propagadaa. Viime aikoina se on keskittynyt pääasiassa kansalaisjärjestön ominaisuudessa edistämään tiettyjen tahojen toivomaa epätasapainon luomista sellaisissa maissa kuin Tiibet, Myanmar, Ukraina, Gruusia (Georgia), Serbia ja Kirgistan.

Freedom Housen puhemies oli pitkään CIAssakin johtajana työskennellyt James Woolsey. Kirjailija Bette Bao Lord oli näkyvässä osassa International Committee for Tibetin kautta Tiibetin vuoden 2008 mellakoiden aikana. Freedom House työskentelee läheisesti sijoittaja George Sorosin Open Society-instituuttien sekä Norjan ulkoministeriön kanssa edistääkseen sellaisia asioita kuin Washingtonista käsin rahoitettua Tulppaani-vallankumousta, joka nosti Washingtonille ystävällismielisen diktaattorin, huumeparoni Kurmanbek Bakiyevin valtaan.>

http://www.magneettimedia.com/?p=4212

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosianar-- kirjoitti:

Kiinan "ihmisoikeusihmiset" ovat pitkään olleet Googlen erityisagentteja Kiinassa. Nyt totuus paljastui, että google on elimellinen osa yhdysvaltain tiedustelupalvelua ja propagandakoneistoa.
Tästähän ei tietystikkään Kiinalaiset viranomaiset pidä. USAn ulkoministeri asiaan puuttuessaan todisti maailmalle ,että Google on USAn maailmanvalloituskoneiston eräs tärkeä osakas.
Toisaalta Google on vaarallinen myös itse USAlle, se on kuin tuli, hyvä renki ,mutta huono isäntä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu