Nahhuipohhui esitti provokatiivisen kysymyksen:
Kuka rakensi Uspenskin katedraalin?
a) Konstantinopolin patriarkaatti
b) Moskovan patriarkaatti
Minäkin voisin kysyä samalla tyylillä että kuka omistaa isäni maatilan Raja-Karjalassa?
Rauhansopimuksessa NL luovutti Suomelle omaisuutensa Suomessa, niihin kuului myös kirkot. Suomen valtio sai siis kirkkoihin omistusoikeuden. Sen jälkeen valtio luovutti anomuksesta Uspenkin katedraalin Helsingin seurakunnalle.
Kuka omistaa Uspenskin katedraalin?
10
432
Vastaukset
- T. Ollo
Ymmärsinkö oikein, että (sinun tietojesi mukaan) ennen sotia Neuvostoliitto (Neuvostoliiton valtio) omisti kirkkoja Suomessa? Eikö siis Helsingin ortodoksinen seurakunta omistanut (kuin vasta sodan jälkeen) Uspenskin katedraalia?
- Kohtuus kaikessa
Ketjun aloittaja tarkoitti tietysti sitä tilannetta kun neuvostohallitus tehdessään Suomen kanssa rauhansopimuksen luovutti tsaarin Venäjältä perimäänsä omaisuutta Suomen valtiolle.
Nyt venäläiset piruuttaan esittävät että tsaarinajan katedraali kuuluisi nykyiselle Venäjälle. - T. Ollo
Kohtuus kaikessa kirjoitti:
Ketjun aloittaja tarkoitti tietysti sitä tilannetta kun neuvostohallitus tehdessään Suomen kanssa rauhansopimuksen luovutti tsaarin Venäjältä perimäänsä omaisuutta Suomen valtiolle.
Nyt venäläiset piruuttaan esittävät että tsaarinajan katedraali kuuluisi nykyiselle Venäjälle.kuuluiko juuri Uspenski tsaarinajan valtiolliseen omistukseen? Kas kun joku ei vaadi Venäjän vallan ajan varuskuntia palautettavaksi nykyiselle Venäjälle.
- P. Öllö
T. Ollo kirjoitti:
kuuluiko juuri Uspenski tsaarinajan valtiolliseen omistukseen? Kas kun joku ei vaadi Venäjän vallan ajan varuskuntia palautettavaksi nykyiselle Venäjälle.
Koska ilman Venäjän keisarikunnan avokätistä rahoitusta Helsinki olisi tänäkin päivänä maaseutua, olisi oikeus ja kohtuus palauttaa Helsinki pikaisesti nykyisen Venäjän omistukseen.
- voi verrata,
Uspenskin ovat rakentaneet Helsingin ortodoksit omaksi kirkokseen, nykyisin Suomen ortodoksit kuuluvat Konstantinopolin patriarkaattiin, mutta se ei muuta tosiasiaa, että katedraali on edelleenkin Helsingin ortodoksisen seurakunnan omistuksessa
Sodassa rajan taakse jääneet kiinteistöt ja maatilat ovat aivan toinen juttu, eikä niiden omistusoikeuksia voi mitenkään verrata tähän asiaan. - Jakaus
ovat aina olleet seurakuntien omaisuutta. Niin suuriruhtinaskunnan aikana kuin myöhemminkin. Suomen arkkipiispakunnan itsenäistyttyä seurakuntien omaisuus pysyi tietysti niiden hallussa.
Tarton rauhassa NL luovutti Suomen valtiolle venäläiset sotilaskirkot, jotka olivat olleet Venäjän valtion omaisuutta keisariaikaan. Tällainen kirkko on mm Suomenlainnan Aleksanteri Nevskin kirkko, joka muutettiin luterilaiseksi kirkoksi.
Venäläisten sotilaskirkkojen kohtalo oli kirjava. Jotkut Suomen valtio luovutti ortodoksisille seurakunnille, toiset luterilaisille seurakunnille, ja jotkut muutettiin muiksi julkisiksi rakennuksi kuten Hämeenlinnan sotilaskirkko kirjastoksi. Jotkut jäivät autioiksi ja rappeutuivat hiljaa paikoillaan ja joutuivat myöhemmin ilkivallan kohteiksi, ja sitten ne purettiin.
Paremmin ovat säilyneet ne sotilaskirkot, jotka ovat olleet käytössä. Kouvolan luterilainen seurakunta luovutti (myi halvalla tai lahjoitti ) 1990-luvulla Kotkan ortodoksiselle seurakunnalle tällaisen sotilaskirkon, joka oli ollut luterilaisten käytössä. He rakensivat itse uuden kirkon itselleen ja Kouvolan ortodoksit saivat vanhan kirkon. Samoin on Tornion vanha sotilaskirkko palautettu nyttemmin ortodoksiseksi kirkoksi.- omakirkko
haluat viestiä, vai oletko sekaisin?
kotkan ort. kirkko on kotkan vanhin rakennus.,ennen ja nykyisin ortodoksisessa käytössä.
provo tämä olikin, mutta huono sellanen. - nyt hermostu
omakirkko kirjoitti:
haluat viestiä, vai oletko sekaisin?
kotkan ort. kirkko on kotkan vanhin rakennus.,ennen ja nykyisin ortodoksisessa käytössä.
provo tämä olikin, mutta huono sellanen.Turhaan hermostut, jos yhtään tiedät mitään asioista, osaat itsekin päätellä, että kyse oli Haminan seurakunnan tilanteesta, minun muistini mukaan tämä kirkon luovutus tapahtui jo varhain 1980-luvulla ja käsittääkseni juuri Kouvolassa. Parasta tarkistaa asia isä Leo Huurinaiselta, sillä hän oli siellä kirkkoherrana jo siihen aikaan.
- Jakaus
nyt hermostu kirjoitti:
Turhaan hermostut, jos yhtään tiedät mitään asioista, osaat itsekin päätellä, että kyse oli Haminan seurakunnan tilanteesta, minun muistini mukaan tämä kirkon luovutus tapahtui jo varhain 1980-luvulla ja käsittääkseni juuri Kouvolassa. Parasta tarkistaa asia isä Leo Huurinaiselta, sillä hän oli siellä kirkkoherrana jo siihen aikaan.
Joka tapauksessa ko sotilaskirkko sijaitsee Kouvolassa ja on siis jo jonkin aikaa sitten luovutettu kyseisen kaupungin ortodoksien käyttöön. Tämä oli vain esimerkkinä tässä sotilaskirkkojen myöhemmästä kohtalosta.
Olennaista asiassa on se, että vain venäläiset sotilaskirkot luovutettiin valtiolle. Ortodoksiset seurakunnat tietysti säilyttivät omat kirkkonsa niin kuin luterilaisetkin seurakunnat.
- Mie uuraast
Mulla jäi Karjalaan viis talloo ja kuus myllyy... Kuka omista Suurkirkon Helsingissä? höh!
Kui sii o nii käyny jotta isäis sellaissii haastaa. Tais käyvä ku entisel pojal, jotta sin jäi haitarikkii pöyvälle soimaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481230
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55561
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462