Ilmastoinnin päälläolo

Vaihtoilma

Onko toimistotyöpaikan ilmastointilaitteen oltava koko ajan päällä kaikissa työhuoneissa? Itse olisin sitä mieltä että pitäisi jollain tasolla, mutta työpaikan ilmastointisäätäjä ei ole tätä mieltä. Laite lakkaa hurisemasta kokonaan, kun tavallinen työaika loppuu. Onko tätä säädetty missään?

Laitoin tälle palstalle, kun ajattelin, että täältä löytyy asiantuntemusta?

6

596

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelen.

      Hyvin useinhan kouluissa ja päiväkodeissa, miksei myös toimistorakennuksissa ilmastointi on päällä vain kun tiloissa oleskellaan. Tämä kaikki energiansäästön nimissä. Terveen rakennuksen ja sisäilman nimissä en laittaisi ilmastointia kokonaan pois päältä koskaan. Nykyisissä laitteissa ei tätä mahdollisuutta useimmiten edes ole, kuin huoltotoimia varten.

    • kailuvallista

      Silloin kun tiloissa oleskellaan, niin siellä on oltava ilmanvaihto. Ja ilmeisesti olet oleskellu tiloissa kuin ilmanviahto on ollu pysäykksissä, mutenhan et olisi tätä huomannu. Mutta onko se olllu kokonaan seis, vai vain ihan pienellä?

      Jos ilmanvaihto on riittävää silloin kun tiloissa on ihmisiä, niin kai sen voisi pysäyttää sitten kun tiloissa ei ole ketään. Usein vaan on niin että ilmanvaihto ei ole oikein päivällä riittävää, joten ilma vaihtuu kunnolla seuraavaan aamuun mennessä ja kosteus sekä hajut taas lisääntyy seuraavan päivän aikanan ja tuulettuu jälleen yöllä. Puhdistuminen jää tietysti pois jos kone pysähtyy.

    • Viikkoajastin

      Ilmanlaatuanturi
      Käytetään yhdessä MIV-tarvesäätötoiminnon kanssa, jolloin koneen
      ilmavirtoja säädetään portaattomasti ilmanlaatuanturin avulla. Saatavana
      sekä kanava- että huonemalli.
      Huoneanturi, ulko/huone
      Käytetään yhdessä sellaisten toimintojen
      kanssa, jotka vaativat lämpötila arvot
      ulkoa tai huoneesta. Seinäasennusta
      varten.

      • asentaja.

      • Aatamin aikaisissa

      • Vaihtoilma
        asentaja. kirjoitti:

        ilmanlaatuanturista ei ole kokemusta mutta CO2-mittari kyllä kertoo todella tarkkaan koska ilma on hyvää tai paskasta.

        Linkissä lisää: http://www.produal.fi/content.php?pp=268&lng=fi&q=co2

        http://www.aimtec.fi/upload/tuote_iso_1456.jpg

        Sehän tässä on ihmeellistä, kun meillä on uusi ilmanvaihtojärjestelmä, joka mittaa hiilidioksidipitoisuuden ja teho määräytyy sen mukaan. Silloinhan laitetta ei tarvitsisi sammuttaa ollenkaan. Tuo sammuminen ei ollut automatiikasta johtuva, vaan tapahtui täsmällisesti tasatunnin yhteydessä, vaikka olin ollut itsekseni k.o. tilassa jo parin tunnin ajan... jolloin tarve olisi ollut vastaava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      38
      3545
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      32
      2315
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2243
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      45
      2111
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1484
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      18
      1445
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1396
    8. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      957
    9. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      48
      945
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      823
    Aihe