http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010012711008799_uu.shtml
Suomesta turvapaikkaa hakeneiden ulkomaalaisten määrä nousi viime vuonna parilla tuhannella toissa vuodesta. Toissa vuonna hakijoita oli 4 016, viime vuonna 5 910.
Irakilaisia ja somalialaisia turvapaikanhakijoita oli eniten.
EU-kansalaisten turvapaikkahakemusten määrä nousi.
Eniten tuli hakemuksia Bulgariasta.
Vastaanottokeskusten palvelut eli muun muassa ilmainen majoitus ja ruoka ovat sisäministeriön mukaan olleet houkutin tulla nimenomaan Suomeen.
Maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thorsin (r.) mukaan sama henkilö on saattanut myös tulla useamman kerran, vaikka olisi jo saanut kielteisen päätöksen.
Suomesta turvapaikkaa hakeneiden ulkomaalaisten määrä nousi viime vuonna parilla tuhannella toissa vuodesta. Toissa vuonna hakijoita oli 4 016, viime vuonna 5 910.
Irakilaisia ja somalialaisia turvapaikanhakijoita oli eniten.
EU-kansalaisten turvapaikkahakemusten määrä nousi.
Eniten tuli hakemuksia Bulgariasta.
Vastaanottokeskusten palvelut eli muun muassa ilmainen majoitus ja ruoka ovat sisäministeriön mukaan olleet houkutin tulla nimenomaan Suomeen.
Maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thorsin (r.) mukaan sama henkilö on saattanut myös tulla useamman kerran, vaikka olisi jo saanut kielteisen päätöksen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ja jokainen saa oleskeluluvan ja myöhemmin kansalaisuuden. Kenenkään taustoja ei tarkisteta, se olisi rasismia.
Työntekijöiden oleskelulupia haettiin vähemmän.
Myös opiskelijat hakivat vähemmän lupia.
Miksi mamut tulevat tänne "turvapaikan" hakijoina,
eivätkä työntekijöinä?
Tällöin heistä olisi edes jotain hyötyä Suomelle,
eikä vain menoja.
Voisimme ottaa esim. Afganistanista korkeasti koulutettuja naislääkäreitä,
niin saisimme terveyskeskuslääkäreiden paikat täytettyä?
Win-Win
Maahanmuuttoviraston tilaston mukaan turvapaikan hakijoita 5910, joista myönteisen päätöksen sai 1348. Somaliasta tulijoita 1169, turvapaikka 542:lle. Irakista 1183, myöntö 490. Bulgariasta 722 tulijaa, ei yhtään turvapaikkaa. Venäjältä 599, joista 65 sai turvapaikan, Afghanista 445, joista 95 sai suojan. Kosovosta 280, joista 1 sai myönnön. Turkista 140, joista 13 turvapaikan saajaa.
Melkoinen osa, erityisesti EU:n alueelta tulevat, saapuvat tänne rahallisen tuen vuoksi, ei turvapaikan. Nämä turistit tulisi palauttaa välittömästi sormenjälkien ja DNA-näytteen jälkeen ja uusintayrittäjät heti rajalta.
Miksi Venäjältä ja Turkista tuleet edes saavat turvapaikan???
"MTV3:n uutisissa maininta eräästä somalialaisesta joka oli hakenut uutisen tekoaikaan perheenyhdistämistä 21 somaliassa olevalle sukulaiselleen ja kasvattilapsille."
Eli pahin skenaario on että 5910 x 21 = 124110 mamua tulee vuodessa lisää elätettäväksi?
Niiden elättäminen maksaa veronmaksajille mimimissään vähitään 40 miljoonaa/vuosi.
Todellisuudessa paljon enemmän.
Laskimesta loppuvat numerot parissa vuodessa jos ja kun tuo skenaario toteutuu.
Onneksi en ole enää sitä näkemässä enkä etenkään maksamassa. Muutan maahan jossa saa kunnon palkan ja verot ovat paljon pienemmät kuin Suomessa.
Eläkepäivillä en taatusti tule Suomeen kuin käymään sukuloimassa.
Käy se muuttoliike näikin päin.
Joku mamu saa pian hyvän työpaikan. Heiltä ei kai suomi sentään peri veroa?
Suomenmaa örkitetään.
Eipä heistä muuhun ole. Muutama lisätekijä roskaruokaravintoloihin veroja maksamatta. Ja varkaudet tulevat kasvamaan. Kiitos vittupäähyysäreiden. Alkaa olla aika ottaa kansan asiat haltuun, koska poliiseja ei ole tarpeeksi.
taitaavat ehtiä ajaa suomen täydelliseen konkurssiin ennekuin seuraavilla vaaleilla saadaan jotain tolkkua tähän touhuun.
kyllä käärii hyvät rahat!
http://video.aol.co.uk/video-detail/ilkka-holmlund-0/1835466603
http://vastaanottokeskusinfo.wikidot.com/harjavalta
voi vitsu
Samantien. HOHOI ASTRID NUKUTKO. SIINÄS KUULIT OTA MALLIA.PYYDÄ HALOSELTA VALTUUTUS.
ss-ss-aatu
Valitettavasti
Järkyttävä graaffinen kuva mamujen määrän lisääntymisestä Suomessa:
http://www.stat.fi/tup/tietoaika/ta_03_05_ulkomaalaiset_suomessa_001.gif
Esimerkiksi vuonna 2002 Suomessa asui 4500 Somalian kansalaista, mutta samanaikaisesti maassamme oli 7300 somalin kieltä puhuvaa.
Ja itäkekeskus laajennettava kiireellä. Että Suomalainenkin mahtuu käymään maksamaan laskunsa.
Ihmekkään että työttömiäkin riittää kun tuota vauhtia maahantuodaan.
Maahanmuuttajat voivat saada ns. erityistukea, joka on 1000 euroa/kk. Käsittämätöntä.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/121103144808MV?OpenDocument
http://www.kela.fi/it/kelasto/kelasto.nsf/alias/TT11/$File/TT11.pdf?OpenElement
n. 300000 nuorta toisen tai kolmannen polven -työtöntä- opetettu loisimaan. ja opetettu, että joku itseään isompi kuin, sem. valtio on vastuussa hänen -ruokaa -vaate -asunto -viina maksuistaan.. Suomenvaltio johto ei ymmärrä sitävertaa, että tämmöinen joukko pitäisi jättää -pöpisemään- omiaan, ja lopettaa Kukkahattu-sossu-tätien duunipaikat. jos tämä nykynen tila ei muutu järkevänpään suuntaan. ministeri Sinnemäen Ulkomaanvelan saanti näille loosereille loppuu. ihan pian jo. ihmisen rakenne ONVAAN sellainen, että kuin loinen vetää puolivuotta -viinaa -cannbista tyyppi ei koskaan palaa hyödulliseksi kansalaiseksi, ja olettaa. että suomen duunari palkasta 30 % veroa ja -oletteko kuulleet losen käyttämää termiä:: SE KUULUU MULLE ? Tää hölmoily ei lopu Suometa, ennenkuin loinen pannaan esm. 4 tunniksi x 5 vrk Duuniin. vaikka yhdyskuntapalveluun. eli lopetetaan VASTIKEETOMAN rahan jakaminen..
tulevat tänne käyttämää verorahoja.... Sitte ihmetellää ku verot nousee ja eläkeikää nostetaa. Astrid ThorsI ON SUOMEN SYÖPÄ.