Ja vielä asutaan erikseen, itse en näe tarvetta yhteen muuttamiselle..... mutta kaikki tuttavat suhtautuvat kielteisesti, että miksi näin? Löytyykö täältä muita joilla on vastaavanlainen tilanne ja kokee sen olevan ihan okei?
Olen jopa kuullut että olisi olemassa joitakin aviopareja, joilla olisi toimiva suhde ja asuneet vuodet erikseen...tiedä häntä..
10 vuotta melkein kimpassa
6
335
Vastaukset
- Tosiok.
5 vuotta takana. Ollaan nyt oltu enempi minun asunnolla mutta taidetaan palata entiseen malliin eli ei jaeta yhteistä arkea koska se jos joku syö suhdetta. Minä pärjään arjessa yksinkin ja samoin mies omilla kämpillään.
Suhde toimii hyvin niin kauan kun asutaan erikseen ja tehdään mukavia juttuja keskenämme. Voi ne ikävätkin jakaa silti mutta tavisarkiasiat kannattaa hoitaa yksin ettei tule turhia odotuksia kunppanille ja sitten pettymyksiä. ÄLKÄÄ MENKÖ YHTEEN JOS KUMPIKIN ON TUOTA MIELTÄ. Se on enemmän kuin okei. - kiinnostaa vain
Miksi olette yhdessä? Miksi ette olisi pelkkiä ystäviä (ystävääkin voi rakastaa) ja etsisi sellaiset kumppanit joiden kanssa pystyy ja haluaa asua yhdessä? Ei kai siinä mitään väärää ole, kukin tyylillään, mutta tulee mieleen että teillä olisi ennemminkin sisarellinen -kuin rakkaussuhde? Sen takiahan ihmiset muuttavat yhteen koska haluavat jakaa elämänsä ja arkensa rakastamansa ihmisen kanssa ja olla lähellä.
Kysyn vain kun kiinnostaa, ei ole tarkoitus kyseenalaistaa.- Ei yhteen!!
Pitäkää vaan omat kämpät!
Järkiään kaikki ystäväni ovat eronneet,kun ovat ensin yksiin muuttaneet ja sitten avikseen,muksut ja eroon!!
Se onni varmasti katoaa,kun yhteen muuttaa!!
Olkaa onnellisia ja rakastakaa toisianne! Tuttavien mielipiteet on perseestä! ja se ei lopu siihen yhteenmuuttoon..sitten alkaa naimisiinmenoutelut ja sitten vauvasuunnitelmat..
Omat kämpät on siitäkin hyvät,kun toinen alkaa vituttamaan,voi lähtee omille kämpille rauhottuun..
Olkaa viisaita ja jatkakaa samalla tyylillä,jos meinaatte saada suhteenne pysymään kunnossa!
- vaimotus
Ei kai tuossa ole ongelmaa, jos kumpikin tahtoo erillään asua.
Toisaalta herää mieleen kysymys että onko jommalla kummalla/kummallakin sitoutumiskammo ja vielä pidetään silmät auki kun ei olla varmoja että jaksaako sitä toista kuitenkaan enää kauaa katsella. Tämäkin varmasti joillakin syynä erillään asumiseen. Kannattaa kuitenkin muistaa että omastaan on vaikea joustaa jos on tottunut tekemään kaiken omalla tavallaan. Jos ei esim. ole avioliitto tai lasten hankkiminen aikomuksena niin varmasti voi suhde noinkin toimia.- kukin tavallaan
Jos yhdessä asuminen on niin vaikeaa, niin miksi jatkatte seurustelua? Onhan suhteessa jotain aika pahasti vialla, jos ei kestetä arkea yhdessä. Toki voi olla ihan mukavaa seurustelua sekin, mutta vain seurustelua, joka on aikalailla eri asia kuin koko elämän ja kaikenlaisten kokemusten jakaminen rakkaimpansa kanssa. Tuntuu että siinä tyydytään puolittaiseen suhteeseen, kun sekin on parempi vaihtoehto kuin sinkkuna oleminen. Jos uskaltaisi, niin etsimällä voisi löytää jonkun, jonka kanssa on taivaallisen ihanaa elää jokapäiväsitä arkea.
- valehtelevia akkoja!
kukin tavallaan kirjoitti:
Jos yhdessä asuminen on niin vaikeaa, niin miksi jatkatte seurustelua? Onhan suhteessa jotain aika pahasti vialla, jos ei kestetä arkea yhdessä. Toki voi olla ihan mukavaa seurustelua sekin, mutta vain seurustelua, joka on aikalailla eri asia kuin koko elämän ja kaikenlaisten kokemusten jakaminen rakkaimpansa kanssa. Tuntuu että siinä tyydytään puolittaiseen suhteeseen, kun sekin on parempi vaihtoehto kuin sinkkuna oleminen. Jos uskaltaisi, niin etsimällä voisi löytää jonkun, jonka kanssa on taivaallisen ihanaa elää jokapäiväsitä arkea.
hahhahahah! Vai taivaallisen ihanaa elämää!! Sitähän riittääkin sitten!!
Kyllä se yhdessäeläminen on jatkuessaan yhtä helvettiä! Ei tartte ku täältäkin lukea noita juttuja parisuhteista! Oikeeta vankila elämää vanginvartijoineen(naiset) ja karkailuja(miehet) jatkuvasti!!
Pitäkää vaan omat kämpät..se ihanuus yhdessä elossa on pelkkä iso kupla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole232269Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi782206Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä422081Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma561464- 741376
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?66915Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46903Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat9797- 52763
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi34760