Koska ruokailu kuuluu jokaisen ihmisen - myös helluntailaisen elämään, moni joutuu laittamaan ruokaa ihan kyllästymiseen asti. Itse haluan päästä ruoanlaitossa aika helpolla koska on paljon muutakin tekemistä. Tänään laitan lohkoperunoita ja kalapuikkoja uunissa.
Lohkoperunoita varten perunat vain pestään ja lohkotaan, ei tarvitse kuoria. Perunalohkot pellille leivinpaperin päälle ja sitten pullasutilla öljyä pintaan ja mausteita niin paljon kuin sielu sietää. Itse heitän perunoille yrttisuolaa, murskattua viherpippuria, paprikaa, basilikaa, vähän suolaa ja mitä nyt maustekaapista sattuu sopivia mausteita löytymään. Kalapuikot voi laittaa vaikka samalle pellille ja niillekin heitän vähän yrttisuolaa. Uuniin 200 asteeseen noin 20 minuutin ajaksi ja sitten syömään, NAM! Tietysti tuohon ateriaan voi lisätä vähän kasviksia ja punajuuret tai punajuurisalaatti sopii hyvin.
Jos joku paheksuu näitä ruokapuheita niin viitaan niihin moniin ruokajuttuihin joita oli jo Raamatussa kuten esim. Eesaun himoitsema hernerokka, Jaakobin valmistama juhla-ateria isälle jolta hän petkutti esikoisoikeuden, Aabrahamin ja Saaran järjestämät ruokakekkerit Jumalalle (kun Saaraa nauratti), paholaisen yritys saada Jeesus muuttamaan kivet leiviksi, Daniel ja hänen kolme kaveriaan eivät suostuneet syömään kuninkaan pöydän liha-aterioita vaan halusivat syödä kasviksia ja olivat pulleampia kuin muut syöpöttelijät, jne. Jos ruoka ei kuulu ihmisen ja uskovaisen elämään niin miksi Raamattuun otettiin nuo jutut? Miettikää tuota ennen kuin alatte poistattamaan tätä aloitusta.
Lohkoperunat
8
133
Vastaukset
- Sopimaton aihe???
Ainakin kuulostaa hyvin arveluttavalta! Ei ruokajutuilla pääse lyömään toista kuin vierasta sikaa! :-))))
Jopa Evankelistamme Eroe kerran keskusteli ruoasta palstalla. Hän valitti sitä että konferenssissa hänelle annettiin aterialla vain kaksi perunaa. Tämä mielipaha olisi ollut vältettävissä siten että konferenssissa olisi tarjottu kokoperunoiden sijasta lohkoperunoita tai vaikkapa muusia. Silloin evankelistan tarkka silmä ei olisi niin nopeasti laskenut montako kokonaista perunaa siinä annoksessa oli. Tämä esimerkki vain siksi että haluan osoittaa etteivät ruoka-aiheet ole helluntailaisuuden ulkopuolella.
Raamatussa mainittiin myös se miten juutalaiset murehtivat sitä kun olivat lähteneet Egyptin lihapatojen äärestä erämaahan. Jumala antoi sitten taivaan mannaa ruoaksi ja syötiinhän siellä viiriäisiäkin (muistinko oikein?). Jeesus meni syntisten koteihin syömään ja nautti jopa viiniä aterioilla josta syystä häntä arvosteltiin. Eikö ruoka siis kuulu jokaisen ihmisen elämään, myös helluntailaisen?- Netta.
Manteli-Puu kirjoitti:
Jopa Evankelistamme Eroe kerran keskusteli ruoasta palstalla. Hän valitti sitä että konferenssissa hänelle annettiin aterialla vain kaksi perunaa. Tämä mielipaha olisi ollut vältettävissä siten että konferenssissa olisi tarjottu kokoperunoiden sijasta lohkoperunoita tai vaikkapa muusia. Silloin evankelistan tarkka silmä ei olisi niin nopeasti laskenut montako kokonaista perunaa siinä annoksessa oli. Tämä esimerkki vain siksi että haluan osoittaa etteivät ruoka-aiheet ole helluntailaisuuden ulkopuolella.
Raamatussa mainittiin myös se miten juutalaiset murehtivat sitä kun olivat lähteneet Egyptin lihapatojen äärestä erämaahan. Jumala antoi sitten taivaan mannaa ruoaksi ja syötiinhän siellä viiriäisiäkin (muistinko oikein?). Jeesus meni syntisten koteihin syömään ja nautti jopa viiniä aterioilla josta syystä häntä arvosteltiin. Eikö ruoka siis kuulu jokaisen ihmisen elämään, myös helluntailaisen?Yleensyöminen on syntiä, ja ylipainoinen ihminen on samanlainen syntinen kuten homoseksuaalinenkin.
Netta. kirjoitti:
Yleensyöminen on syntiä, ja ylipainoinen ihminen on samanlainen syntinen kuten homoseksuaalinenkin.
Ihan hyvä mielipide. Kyllä syömisestä niin kuin monesta muustakin hyvästä asiasta saa myös syntiä aikaan jos niitä ihan ylen määrin harrastaa. Syömme elääksemme, emme elä syödäksemme.
Hernesoppa lautasella on oikeassa paikassa mutta paidan rintamuksella siitä on tullut likaa!- ihme ja kumma
Manteli-Puu kirjoitti:
Jopa Evankelistamme Eroe kerran keskusteli ruoasta palstalla. Hän valitti sitä että konferenssissa hänelle annettiin aterialla vain kaksi perunaa. Tämä mielipaha olisi ollut vältettävissä siten että konferenssissa olisi tarjottu kokoperunoiden sijasta lohkoperunoita tai vaikkapa muusia. Silloin evankelistan tarkka silmä ei olisi niin nopeasti laskenut montako kokonaista perunaa siinä annoksessa oli. Tämä esimerkki vain siksi että haluan osoittaa etteivät ruoka-aiheet ole helluntailaisuuden ulkopuolella.
Raamatussa mainittiin myös se miten juutalaiset murehtivat sitä kun olivat lähteneet Egyptin lihapatojen äärestä erämaahan. Jumala antoi sitten taivaan mannaa ruoaksi ja syötiinhän siellä viiriäisiäkin (muistinko oikein?). Jeesus meni syntisten koteihin syömään ja nautti jopa viiniä aterioilla josta syystä häntä arvosteltiin. Eikö ruoka siis kuulu jokaisen ihmisen elämään, myös helluntailaisen?Perin merkillinen evankelista tuo Eroe. Hänen sanomastaan ei tunnu kellekään jääneen mitään muuta mieleen kuin se, että konferenssissa annettiin vain kaksi perunaa ja siitä jäi nälkä.
- todé*
ihme ja kumma kirjoitti:
Perin merkillinen evankelista tuo Eroe. Hänen sanomastaan ei tunnu kellekään jääneen mitään muuta mieleen kuin se, että konferenssissa annettiin vain kaksi perunaa ja siitä jäi nälkä.
jostain syystä perunaspektaakkeli on meillä päällimmäisenä mielessä. On tietysti jotainmuutakin, mutta mitäpä niitä kaivelemaan.
- mökin muija.
Minä laitoin juustoperunoita kun oli jäänyt muutama keitetty pottu yli. Kuorin ne ja sipulsin, laitoin voideltuun vuokaan ja heitin vähän maustetta niskaan. Juustoraastetta ja vähän kermaa ja uuniin. Ennen vanhaan keitetyllä perunalla liimattiin kun ei ollut parempaa liimaa kotona. Kyllä pitää joskus nuo lohkoperunat kokeilla vaikka uunimakkarran kanssa.
- leahim
Peruna asiaa...
Olihan aiemmin
rakkan evankelistamme aihe:Vain kaksi pottua!
Oli kuulemma liian vähän..kaksi perunaa.
Konferensissa.....Arvaa naurattiko.....:=))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a728556Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1354788Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793452Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii743016Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1492755SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt202468SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het392177Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561988Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631983