Digitaali vai elohopeamittari

töihin_vai_ei

Kumpaan luotatte enemmän digitaaliseen mittariin vai perinteiseen elohopeamittariin? Entä oletteko huomanneet eriäviä tuloksia..? Minulla toimiva elohopeamittari, kaksikin, jotka näyttävät että kuumetta olisi, näyttää reilua 37:ää.. digitaalisella taas 36 ja risat.. Tuntuu että digitaalinen näyttää aina vähemmän.. Mietinkin tässä nyt että kumpaan luottaa? Ollakko kuumetta vai ei

4

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23phil

      Itse käytän digitaalista mittaria, helpompi ja nopeampi. Pieniä eroja voi olla myös digitaalisten mittareiden välillä. Älä tee kuumemittarilukeman perusteella päätöstä töihin menosta, vaan oman olosi! Sairas voi olla myös ilman kuumetta, esim. virus vetää olon veteläksi, muttei nosta kuumetta.

    • ...

      En luota kumpaankaan ennen kuin laitteeseen on lyöty tarkastuslaitoksen leima tai kalibrointitodistus. Siihen saakka lukemalla ei ole muuta käyttöarvoa kuin nähdä riittävällä tarkkuudella paljonko se eroaa samalla laitteella aikaisemmin mitatusta normaalista, mikä se sitten lieneekään. Toisekseen lämpö voi nousta muutamassa minuutissa monta asteen kymmenystä jo pelkästään sen seurauksena, että nousee hetkeksi jaloilleen, mutta ei palaudu lähtöarvoonsa läheskään yhtä nopeasti.

      • Varmastikin elohopeamittari on tarkempi, mutta ei se asteen heitto mitään merkitse.

        Kuumehan ei edes ikinä ole sairaus, vaan oire jostakin. Syy kuumeiluun johtuu siis aina jostakin.


    • mittaritittari

      Oli aikomuksena ostaa elohopeamittari, mutta sikaflunssahysteerikot ostaneet kaupungin tyhjäksi niistä.

      Huomasin, että oma digitaalimittari näyttää aivan liian vähän. Ohjeissa sanotaan, että 90sec eli piippaukseen asti kainalossa. Tuloksena joka ikinen kerta selkeä alilämpö, 35-36.8°C. Ajattelin, että ompa mulla alhainen peruslämpö, kunnes mittasin sitten tuttavien elohopeamittarilla, joka näyttikin mulle 37.5°C. Eli mun digitaalimittari antaa noin 1°C virheen mittaustulokseen. Aika suuri.

      Lueskelin netistä mittareista sitten myöhemmin ja joku heitti, että digitaalimittariakin kannattaa pitää ainakin 5-10 minuuttia kainalossa. Kokeilin, ja tuloksena 37.7°C ! Kun taas 90sec pidolla se normaali 36.5°C.

      Ihme huijausmittareita.

      Kyllä tulen hankkimaan elohopemittarin, jahka kaupunkiin tulee niitä taas. Ovat luotettavampia. Eikä tarvitse vaihdella paristoja, eikä ole paristoista aiheutuvia mittausheittoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      50
      3648
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      37
      2358
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      84
      2303
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      60
      2198
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      27
      1626
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      64
      1542
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1447
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      1003
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      68
      982
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      869
    Aihe