Meillä on tapana sanoa, että emme usko ennen kuin näemme - mutta se on vain keino kiemurrella pois hankalasta tilanteesta, joka vaatii meiltä uskomista. Emme nimittäin usko edes silloin kun näemme.
Maailma, jossa elämme, on photoshopattu maailma. Meidät on opetettu ajattelemaan, että jokainen erittäin oudolta näyttävä valokuva on väärennetty, muokattu, photoshopattu. Sellainen kuva ei vain yksinkertaisesti voi olla aito, koska niin ajatteleminen vaatii liikaa uskoa. Emme siis usko silmiämme, vaikka näemme niiden avulla; kuinka sitten voisimme uskoa ilman näkemistä?
Epäily kaiken tuntemattoman edessä on perusominaisuutemme, mutta se on stagnaatiota. Ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe, muuttavat maailmaa. He uskaltavat hylätä kaikki jähmettyneet ajatuskuviot ja ryhtyä johonkin uuteen.
Kuinka Einstein olisi voinut muuttaa maailmaa, jos hän ei olisi uskonut, että hän on löytänyt jotain aikaisemmat teoriat kumoavaa? Kuinka Edison olisi voinut valaista maapallon, ellei hän olisi ensin uskonut, että valoa voidaan tuottaa muullakin tavalla kuin kynttilällä tai öljylampulla? Kuinka Luther olisi voinut avata tien sananvapaudelle, ellei hän olisi vakaasti uskonut, että paavin ei pida antaa puhua meidän puolestamme?
Valokuvia, joita suurin osa ihmisistä ei usko aidoiksi:
http://oddee.com/item_96986.aspx
Elämme photoshopatussa maailmassa.
2
168
Vastaukset
- no jaa
"Kuinka Einstein olisi voinut muuttaa maailmaa, jos hän ei olisi uskonut, että hän on löytänyt jotain aikaisemmat teoriat kumoavaa?"
Einstein ei kumonnut aiempia teorioita vaan täydensi. Eikä se mistään uskosta lähtenyt vaan havainnoista ja niiden perinpohjaisesta ymmärtämisestä.
"Kuinka Edison olisi voinut valaista maapallon, ellei hän olisi ensin uskonut, että valoa voidaan tuottaa muullakin tavalla kuin kynttilällä tai öljylampulla?"
Ei se mikään uskon asia Edisonille ollut. Sähkölamppu oli keksitty jo ja Edison vain teki kovasti töitä sen eteen että saatiin aikaan käytännössä toimiva tuote. - Ja näyttää
siltä että juoruja kyllä innolla kuullaan, ja itse olen huomannut ne perättömiksi, ja uskotaan evoluutiota joka käytännössä on mahdotonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251098Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126863Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759