Elämme photoshopatussa maailmassa.

Hmm...

Meillä on tapana sanoa, että emme usko ennen kuin näemme - mutta se on vain keino kiemurrella pois hankalasta tilanteesta, joka vaatii meiltä uskomista. Emme nimittäin usko edes silloin kun näemme.

Maailma, jossa elämme, on photoshopattu maailma. Meidät on opetettu ajattelemaan, että jokainen erittäin oudolta näyttävä valokuva on väärennetty, muokattu, photoshopattu. Sellainen kuva ei vain yksinkertaisesti voi olla aito, koska niin ajatteleminen vaatii liikaa uskoa. Emme siis usko silmiämme, vaikka näemme niiden avulla; kuinka sitten voisimme uskoa ilman näkemistä?

Epäily kaiken tuntemattoman edessä on perusominaisuutemme, mutta se on stagnaatiota. Ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe, muuttavat maailmaa. He uskaltavat hylätä kaikki jähmettyneet ajatuskuviot ja ryhtyä johonkin uuteen.

Kuinka Einstein olisi voinut muuttaa maailmaa, jos hän ei olisi uskonut, että hän on löytänyt jotain aikaisemmat teoriat kumoavaa? Kuinka Edison olisi voinut valaista maapallon, ellei hän olisi ensin uskonut, että valoa voidaan tuottaa muullakin tavalla kuin kynttilällä tai öljylampulla? Kuinka Luther olisi voinut avata tien sananvapaudelle, ellei hän olisi vakaasti uskonut, että paavin ei pida antaa puhua meidän puolestamme?

Valokuvia, joita suurin osa ihmisistä ei usko aidoiksi:
http://oddee.com/item_96986.aspx

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no jaa

      "Kuinka Einstein olisi voinut muuttaa maailmaa, jos hän ei olisi uskonut, että hän on löytänyt jotain aikaisemmat teoriat kumoavaa?"

      Einstein ei kumonnut aiempia teorioita vaan täydensi. Eikä se mistään uskosta lähtenyt vaan havainnoista ja niiden perinpohjaisesta ymmärtämisestä.


      "Kuinka Edison olisi voinut valaista maapallon, ellei hän olisi ensin uskonut, että valoa voidaan tuottaa muullakin tavalla kuin kynttilällä tai öljylampulla?"

      Ei se mikään uskon asia Edisonille ollut. Sähkölamppu oli keksitty jo ja Edison vain teki kovasti töitä sen eteen että saatiin aikaan käytännössä toimiva tuote.

    • Ja näyttää

      siltä että juoruja kyllä innolla kuullaan, ja itse olen huomannut ne perättömiksi, ja uskotaan evoluutiota joka käytännössä on mahdotonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe