Laittakaa ihmeessä linkki missä voi ilmoittautua vapaaehtoistyövoimaksi satamaan! Olen valmis pieneen lisätienestiin kun työ ei maistu varsinaisille tekijöille.
Missä voi ilmoittautua
vapaaehtoiseksi?
85943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Ei ne siellä satamissa ahtaajille maksa kuin 4700e/kk
Siihen hommaan pitää olla vielä koulutus. Pitää olla voimassaoleva ajokortti, muuten et ahtaajaksi pääse.
Kohta on ahtaajat ahtaalla.
Minkäslainen loppu se ahneella sitten olikaan?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1071903#kommentit
Containerships hakee rikkureita Facebookissa, joten onnea vaan kaikille innokkaille. Menkää ihmeessä kokeilemaan ahtaajien työtä ja toivotaan että saatte vielä liksaakin.
Rikkurit on sellaisia jotka tekevät rahan edestä lakonalaista työtä
Talkoilla tekeminen on sallittua.
Rikkurit on sellainen, joka KUULUU liittoon ja menee tekemään lakonalaista työtä. Liittokaan ei voi estää työntekijää tekemästä työtään, työntekijällä on työsopimus työnantajan kanssa. Liitto yleisesti vain painostaa, uhkailee ja kiristää, jotta kukaan ei tekisi työtä ja lakosta tulisi mahdollisimman suuri haitta mahdollisimman monelle.
Kaikesta työstä on maksettava palkka, niin myös lakon aikana sijaisjärjestelyn keinoin teetetystä työstä.
Ja että vielä kehuvat itseään fiksuiksi duunareiksi :)
Kannattaa kysellä sieltä Container Finassin ryssän konttorista
http://www.containerfinance.fi/
http://www.mlt.fi/uutiset.html?33
siellä voi rikkurin turkki kastua ja kusenkatku on karmea kun rikkuri poistuu pelikentältä, jämpti on näin!
kusensa ihan huoleti, sillä jos töitä tahdotaan tehdä, niin siinä ei yksi ruho juuri tietä tuki. Vitub ruhorunkkarit teille tulee ns. työttömyysnoutaja, sillä teidän duunit loppuu melkoisen nopeesti.
Jos konttichipin kaverit tekee töitä ja joku uusu haluaa mennä sinne töihin, niin sinä jos yrität estää, niin korkeintaan löydät itsesi merestä, koska rehellinen työnteko ei ole lailla kiellettyä.
Sen sijaan teidän muutaman mulkun takia lakkoilu tullaan kieltämään ainakin teiltä, koska KIRISTYS on aina rangaistava teko.
Pysy sinä vain kusiruutta pois sieltä pelikentiltä, ettei housusi kastu.
Yritäpäs nyt sitten kieltää lakkoilu. Mitä jos emme tottele. Kokeile sinä sensijaan mennä tekemään lakon alaista työtä niin linja-autopuolelta lainatut kusiruiskut lukuisien partioittemme käyttäminä pitävät kyllä kaltaisesi kaukana työnteosta. Naapurini juuri uhosi mennä satamaan duuniin vaikka varoitin että pysy poissa. Haukkui minut lakkokenraaliksi ja vaikka miksi mutta tunnin kuluttua tuli haisevana ja kusta oli työnnetty paidankauluksesta paineella sisään ja koko jätkä oli kuorrutettu myös ulkoapäinkin. Ei päässyt kotiinsakaan kun muijansakin sanoi ettet tänne tule haisemaan ennenkuin olet jossain huuhtonut itsesi.
No, kannattiko moinen? Ei saanut edes palkkaa porvarilta siltä päivältä vaikka yritys oli armoton.
se sama p.reikä joka uhoili bussilakon aikana(joka tosin jäi tosi lyhyeksi)ihan samoja paskasanko juttuja, mutta jätkästä ei ole minkään tekijäksi edes että uskaltaisi nimellään uhota. Paskakeisari ilman vaatteita. Huoranpentu jonka faijakin oli äpärä.
Ei kai kukaan tosissaan halua palkkaa siitä isänmaallisuudesta, että tekee tyhjäksi teidän mihinkään tyytymättömien ahneiden läskiperseiden yritykset sabotoida koko Suomen kansantaloutta. Jokaisen kunnon kansalaisen kuuluisi olla valmis vaikka vähän maksamaan siitä, että saa osallistua talkoisiin.
Huom! Viestissä EI ole yhtään hymiötä.
Ai niin. Ketkähän ne lopulta haisevat, jos enemmistö kansasta saa tarpeekseen teidän tempuistanne? Vai eikö sieltä kansakoulusta jäänyt päähän, että 3.000 on aika pieni osuus 5.000.000:sta?
taitaa nämä ahtaajat olla semmoisia pissi-kakka miehia. Pellejä, eihän niitä voi miehiksi sanoa.
työnteko ole laissa kiellettyä eikä ole PALKANKAAN maksu laissa kiellettyä ja jos työpaikka takuun korottaminen on joidenkin mielestä kohtuutonta niin ne ovat EK:n edustajia tai kateellisia
En tunne p. reikä nimim. mutta heidän porukalta liikeni erittäin toimiva rikkuritoimintaa ehkäisevä sankoruiskusysteemi lainaksi. Hyvin on toiminut tässäkin lakossa ja joku on sitä saanut kokeakin niinkuin nyt tuo mainitsemani naapuri joka onkin ollut aika hiljaista poikaa saavuttuaan satamasta eilen. Yleensä ei pidä lyödä lyötyä mutta en voinut olla kysymättä että mitäs yrittäjä? Taidat olla yrittäjä kun näin lakon aikana töihin yrität? Mutta taisi hajusta päätellen jäädä yritykseksi?
Sälli oli senverran jäässä ettei hänestä ollut päälle käyjäksi mutta naamasta näki että häntä vitutti kommenttini ja kysymykseni. Vielä kun lisäsin että minähän varoitin lähtiessäsi etkä uskonut mutta yritäppäs nyt yrittäjäkandidaatti ryhdistäytyä ja mennä tuonne pyykkitupaan vaikka peseytymään kun täällä asuu ihmisiä.
Epäilen että on noloa kun lakko joskos lopuu, hänen palata keskuuteemme. Syyttää minua mutta enhän ollut lähelläkään portteja jossa hän hankki itselleen lakkovahtien pyhän kasteen itselleen.
Sen saa varmasti jokainen ken haluaa. Ei minusta ehkä minkään tekijäksi mutta kannatan sankopartiotoimintaa. En minä ole väittänytkään että olisin itse ketään ruiskuttanut. Mutta sinne sopii mennä kokeilemaan. Onhan teitä jotka joistain ihme pissatouhuista taitaa tykätä kuten nim. "sillä sä oot".
syö saavutetut ja lailliset etuudet rikkuri on siipeilijä .
Tällä palstalla arvostellaan lakkolaisia jotka oikeasti ajaavat duunarin etua hävetkää !! Muut ammatti ryhmät jotka sanovat tehneensä lama sopimuksen suomen selviytymisen takia ne vasta typeriä ovat antavat omia pois että firmat pystyy jakaan osinkoja ja bonuksia omistajilleen niin kuin lamaa ei olisi ollutkaan. Osa puolustaa työnantajia jotka ovat siirtäneet tuotannon orjatyö vaktioihin jossa palkka ja verotus on minimaallista ja valtio vielä tuukee sellaisia yrittäjiä jotka ovat nostaneet kaikki mahdollisen tuen suomesta ja siirtää tuotannon pois eikä maksa tukia takaisin. YLEISLAKKO PYSTYYN KOKOOMUS JA KEPU POIS HALLITUKSESTA
Pienimuotoista sukututkimusta tehdessäni törmäsin tuohon:
http://www.genealogia.fi/hakem/satamalakko/satamalakkops.htm
Isäni mainitaan tuossa luettelossa. Kunnioitus häntä kohtaan on noussut aivan uudelle tasolle.
Näyttäisi että pojasta polvi paranee......jos noita tulee enemmän...................
Kannattaisi katsoa missä noi rikkuri värvääjät oikein pesivät. Näyttäisi, että Loviisa on se paikka, jossa kekkonenkin noiden kanssa kaveerasi
tulee kun ei ammattitaidottomat mene satamassa muualle kuin siljan tai vikkarin terminaaliin ja sieltä risteilylle. Parempi olis kun kaikki alat joilla ei ole voimassa olevia sopimuksia menis lakkoon,
Tätä hallituksen ja EK:n mielivaltaa duunareita kohtaan on siedetty aivan liikaa. Kaiken maailman maksut ja energia verot on noussut suhteessa palkkaan niin paljon että voi kyseenalaistaa työssä käynnin järkevyyttä varsinkin jos työ matka omalla autolla kestää yli tunnin.
Järkevin teko olisi että työikäiset lähtisi ulkomaille töihin ja antaisi hallitukselle oikean aiheen miettiä mistä eläke rahat!!
innokkaimmat vapaaehtoiset löytyy tältä palstalta joten laita vaan nimi ja sos.turvatunnus tämän viestiketjun jatkoksi niin me otetaan yhteyttä.
Ihan varmasti. Ja senjälkeen tulee joku ruiskupartio ja kastelee meidät loalla läpimäriksi.
En halua vapaaehtoisesti sellaista kastetta. Minut on jo kertaalleen kastettu, mutta pelkällä vedellä.
Tietysti rikkureille ei lisäkusi tee enempää pahaa päähän.
Vapaaehtoisvoimin kun aletaan lastata laivoja, niin seuraavaksi merimiesunioni saartaa laivat satamiin turvallisuussyistä. Ja sitten tarkastetaan ja puretaan.
parhaimmillaan:
"Vapaaehtoisvoimin kun aletaan lastata laivoja, niin seuraavaksi merimiesunioni saartaa laivat satamiin turvallisuussyistä. Ja sitten tarkastetaan ja puretaan. "
Kaksi viikkoa koulutusta ja olet ahtaaja. Ilmankos ne lakkoilee kun ei järki riitä ajattelemaan. Suomesta ei montaa ihmistä löydy jotka ei pystyisi pienellä koulutukselle laivoja ahtaamaan. Nämä lakkoilevat ahtaajat ei tosin pysty siihenkään.
En pidä minäkään ahtaajia suurina osaajina, muttei ahtaushommia kyllä kukaan ammattitaitoisesti kahden viikon opastuksella mene tekemään. Kokemus ja työn mukana tuleva tieto lienee merkittävässä roolissa. Joten täytyy hommassa jotain osata.
On erimies se on joustanut ek ja hallituksen pyynnöstä ja ja seilaa omalla veneellä rannikkovesissä samaan aikaa kun entinen työ paikka seilaa mailman meriä
Oletko virolainen, kun oikeinkirjoitus noin pahasti kangertelee?
Kuubasta on tulossa mermiehiä töihin.
Jos haluat vapaaehtoiseksi tekemään lakon aikana työhön satamaan , voit ilmoittautua lähimmän lakossa olevan sataman vartioiduille portille. Sieltä saat kunnon deodoranttiruiskutuksen suoraan vahtivuorossa olevien lakkovahtiemme sankoruiskuista jotka kuljetuspuolelta ovat lainassa jälleen. Sitten siellä osoitetaan sopiva poistumissuunta ja jos vielä ei liiat työhalut ole hävinneet, niin toistetaan käsittely. Ihan niinkuin autojen ruostesuojaus. Vaatteiden sisäpuolellekin ainetta laitetaan itse kullekin rikkurille tarvittava määrä.Mikäli olet kokoomuksen jäsen , saat extrabonuksena ylimääräisellä urealla terästetystä sankoruiskusta niin halutessasi. Halukkuus määritellään työinnon määrä kertaa jäsenyysaika väärässä puolueessa.
Suosittelemme kuitenkin suosiolla poissa pysymistä. Deodorantissamme on nimittäin voimakas haju mikä ei lähde lakon loputtuakaan. On ikäänkuin leima otsassa sen jälkeen
ainakin haluan ilmottautua, ilmottauduin itseasiassa juuri vapaaehtoiseksi.
Kyllä duuni minulle kelpaa varsinkin näin lama-aikana.
jos yritetään estää työhön menemistä törkein konstein niin voi olla että kannattaa estäjien perheiden olla varovaisia liikenteessä, ties mitä voi tapahtua lapsille,vanhemmille, ylipäätään sukulaisille.Maailma on vaarallinen paikka elää.
Mutta nyt kun satamia avttu niin ilmeisesti aika helposti pääset töitä tekemään jos vaan haluat.
Tottakai voit ilmoittautua vapaaehtoiseksi, mutta portista sisään pääseminen onkin sitten jo taitolaji.
Monet lakot aiemminkin vahtineena voin kokemuksen syvällä rintaäänellä vastata typeriin uhkailuihisi että niin lapset kuin vanhemmatkin voivat hyvin ja suku senkun laajenee ja turvallisempaa paikkaa en osaa äkkiä neuvoakaan kuin lakkovahtina portilla täydessä latingissa olevan kusiruutan kanssa. Siinä on monelta pikkurikkurireppanalta otettu luulot pois jo ennenkuin on ehtinyt huutaa että äiti...äiti...nyt minusta taidetaan kouluttaa miestä...
Rikkureille lakon jälkeinen elämä, jos sitä nyt elämäksi voi oikein enää sanoa, sensijaan on aika ikävä kaikkine seuraamuksineen.
Onneksi tuollaisia tosi-taavetteja varten on ihan oma paikkansa maailmassa....se on sellainen halveksittu duunarielämä. Kertoo tod paljon ahtaajien äo:sta...uhkailu ja kiristys käytössä, kun muuhun ei järki riitä. Onneksi lakon jälkeisessä elämässä juuri tuollaiset saavat ensimmäisenä kenkää, varsinkin kun tyhmyyttään osallistuvat työpaikkakiusaamiseen. Mutta sitähän saatte mitä tilaatte. Lakolla ette saa mitään, koska kaikki mitä saa ON ANSAITTAVA!
Kyllä kirjoituksesi kertoo sinun ajatusmaailmastasi, asenteistasi enemmän kuin ahtaajsita tai heidän älykkydestään. Se saavatko he lakon jälkeen kenkää ei riipu mitenkään sinusta tai siitä mitä sinä tahdot. Voi olla, että nämä ahtaajat ovat todella työnsä osaavia, ahkeria ihmisiä, jotka ansaitsevat meidän kunnioituksemme siinä missä muutkin ihmiset. Kova vaatimus tuo, että kaikki on ANSAITTAVA! Kyllä meillä jokaisella on oma arvomme ilman ansaisemista, sillä jos se ansaitsemisen varassa on niin ei meitä tänne monta jää ihmettelemään!
tolvana kirjoittamaan.
Tosiasiassa työnantajilla on järki päässä ja ahtaajat jatkaa arvostettuina ammattimiehinä töitään lakon jälkeen.
Joko alkaa pelottaa? Kenkää tulee tuholaisille.Uudet luotettavat (ei ahtureita) rekrytoidaan tilalle.Se on saletti.Taitaa jännittää:) heh heh heeeeeeeeeeeeeee
Työnantaja soitti että ei missääntapauksessa ottais rikkuria vakituiseks, rikkuri on epäluotettava selkäänpuukottaja. Kuka hullu semmosen haluaa töihin?
Työnantajat ei soittele tolloille ahtureille.Pelottaako hommien loppuminen nuin paljon?
"työnantajasoitti"..toi oli hyvä ... HEHEHEHEHHOHOHOHOHOHOHOHHOOOOOOOOOOOO
HEHHEHHEHHEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEHEHHHHHHHHHHHHRRUUUUUUUUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
Ehkä sulle ei soittele. Mutta mulle soittelee ja käy kylässäkin on nimittäin tosi reilu kaveri ja on muidenkin työnantajien kuullut keskustelevan asiasta. Asiat riitelee ei miehet.
Kovasti ollaan lakkovahtihommiin osallistujille jakamassa lopputilejä, nyt jopa työpaikkakiusaamisen varjolla. Ei lakkovahtina toimiminen ja rikkuritampion opettaminen ihmisten tavoille ole työpaikkakiusaamista. Lakko ei ole työaikaa eikä lakkovahti ole työpaikalla vaan portin ulkopuolella. Rikkuri ei lakkovahdille mitään mahda uskokaa jo. Mitä lakon jälkeiseen elämään tulee, kuten jo moneen kertaankin todettu tälläkin palstalla ja tosielämässä, rikkuri on työyhteisössä alinta kastia kuten vankilassa pedofiilit.
Henkilökohtaisesti aion vetää turpaan ainakin yhtä rikkuria. Siitä tulee hyvä mieli.
Uhkailevilta ahtaajilta haettava aseet pois.
?????????????????
ei ole oikein syytellä ahtaajia
Ei ole mitään tuliaseita. Mutta se uhkailu 90% on aina tullut sisälle pyrkiviltä rikkureilta ja siksi on päädytty tilanteitten hallitsemiseksi ja rikkureiden työhalujen hillitsemiseksi käyttää loka-auton lastia mikä ei varsinaista vaaraa aiheuta kenellekkään ruiskutettuna, mutta ovat olleet aika hiljaisia poikia kun ovat sitä saaneet. Ei siis käytetä kovia, mutta haju ON kova.
Ai niin, olit sitä mieltä asekeräilijä teeä pitäisi muka hakea ne aseet pois.
Sanon sulle siihen että kokeile ja hämmästy. Mutta älä sitten itke.
"mutta ovat olleet aika hiljaisia poikia kun ovat sitä saaneet. "
Jos minun päälle ruiskutat niin en taatusti ole hiljaa. Siitä tulee poliisiasia ja käräjille mennään tarvittaessa. Ja arvaapa kuka on varma maksaja? Saattaa lisäksi tulla yllättävän iso lasku. Joten kannattaa katsoa ensin lompakkoon ensin ja miettiä millaiseen uhoon on varaa.
Eh hehe...Maksajasta en ole kovinkaan varma mutta rahakin on pikkujuttu siitä ilosta kun saa rikkuritampion,edes yhdenkin, opetettua tavoille.
Yhtään kertaa en ole joutunut mitään maksamaan, puhumattakaan poliiseista tai käräjistä. Katsoppas kun poliisi siinä tapauksessa on aina sanonut sankosoi-käsitellylle rikkurille että kun on kielletty menemästä uhittelemaan lakkovahdeille, niin mitäs menit.
Kyllä tulisit kuuluisaksi jos vielä isonkin numeron kastetilaisuudestasi tekisit. Kyllä naapuritkin nauraisivat. Ja kauan. Hajustakin päätellen kirjaimellisesti...paskasesti.
alko-taavettia näyttää kovasti nuo pissa- ja kakka-asiat kiinnostaa kun on niistä noin innostunut. Hienoa että saat kerrankin tuoda fantasiasi ihan käytännön tasolle!
idiootti......
oot tottunu saamaan pataan?
Juuri noista ajatuksistasi pystyy päättelemään, että olet todellakin VAIN ahtaaja. Ehkä siellä sataman pohjilla tuollainen elämä on todellista, sallitaan se teille, kun parempaan ette pysty. Oikeassa elämässä edut ansaitaan, sopimukset neuvotellaan, ei kiristetä eikä uhkailla, kunnioitetaan ja arvostetaan toisia ihmisiä. Ahtaajilta liikaa pyydetty, ymmärrän.
Työt eivät ole lakossa vaan tekijät. Työnantajalla on oikeus halutessaan palkata uudet tekijät, tai vaikka alihankkia koko ahtaustouhu. Nykyisessä tilanteessa lakon murtaminen saattaa alkaa houkutella työnantajaa. Lakko on niin typerä, että paljoa sympatioita ahneet ahtaajat eivät ansaitse.
Ahtaajien kakka-pissa leikit kuvaavat lähinnä heidän salaisia haaveita. Jätteiden roiskiminen töihin menevien henkilöiden päälle päälle on rikos, josta tuomitaan oikeudessa. Rikokseen yllyttäminenkin on rikos. Jos työnantaja oikeasti päättää murtaa lakon, tulee se varmasti ostamaan tarvittavat turvapalvelut alan toimijoilta.
Työntekijälläkin on oikeus puolustaa työpaikkaansa ja työsuhdeturvaansa.
Rikkurit ovat säälittäviä.
tyhmä? Jos suomessa aletaan murtaa jonkin
alan laillista lakkoa,silloin pysähtyy paljon muutakin.
Sen tietää työnantajakin,vaikka täällä ollaan niin rikkuria
ja kovaa poikaa puolin ja toisin.Asia olisi täysin eri jos kyseessä
olisi laiton lakko.
Työt eivät ala ennenkuin lakko loppuu. Ainoa työ mikä tarkoitushakuisesti sallitaan on rikkurien karkoitus.
Toivottavasti jatkuu niin kauan kunnes saavat mitä ollaan hakemassakin. En tiedä ainoatakaan tapausta josta olisi ketään rangaistu jos rikkuri on jäänyt jonkun jätöksen alle vahingossaportilla, eikä työnantajat rupea kalliita turvapalveluita hankkimaan parin hassun rikkurin tähden joille antaa kenkää lakon loputtua kuitenkin. Rikkuri kun on epäluotettava jo persusluonteeltaan , niin pettää ennenpitkää työnantajaansakin. Erään tapauksen tiedän 70 luvulta kun rikkuri nuoli pomon persettä ja puraisi peräsuolesta pätkän pois. No sellaisia vaan töihin eiks je.
Mitä rikkurikastetilaisuuden järjestämisen tahi siihen yllyttämisen rikoksellisuuteen tulee, jo 60 luvulta on ennakkopäätös olemassa että rikkurointi ja sen suunnittelukin on rangaistava teko.
Haavetta tai ei, mutta hemmetin hyvin pysyivät rikkurit poissa porteilta menneinäkin vuosikymmeninä kun kuulivat vaan että ruutta tuloo...
Minäkin muistan vanhoilta lakko-ajoilta rikkureita, eihän niitä ollut siihen aikaan kuin joku kajahtanut, mistä lie kellokoskelta tullut, eräs lakon aika rikkuroinut yllytettiin varastosta pomon kanssa leikkivät lenkkimakkaralla ja molemilla housut nilkoissa, kumpikaan ei palvellut sitä työpaikkaa sen jälkeen kovin pitkään.
Aikas epäluotettavia rikkurit ovat, eihän niistä ole työntekoonkaan, enemmän saavat vahinkoa aikaan, mutta kun sökeltelevät..
Pissiruiskuilla ruiskuttelimme ja kakkaa viskelimme.Kyllä pissileikki portilla on hauskaa.
Ei rikkuriksi EI
On kieltämättä oudon muodon saanut tämä keskustelu,pitäis olla toisella duunarilla kunnioitusta toisen asiaa kohtaan. Ei voi olla niin kova nälkä että on mentävä rikkuroimaan toisen työpaikalle. Täytyy olla jotain pahasti pielessä. En tunne yhtään ahtaajaa mutta varma on että vaikka mitä maksettais en heidän työmaalleen tunkisi,käsittämätöntä porukkaa. Tulee mieleen että nää rikkurit on joku porukka joka ei muuten tee mitään,odottaa vaan kaljatuopin vieressä milloin tulee lakko. Ei löydy ymmärrystä!
Tismalleen samaa mieltä, rikkureista on osa muista hommista mm juopottelun takia loparit saaneita, aika härskiä porukkaa sanon
Kun puhutte että _RIKKUREITA_ pitää vähän koulia, mutta eihän ne ole rikkureita jotka vapaaehtoisesti menevät töihin, rikkureiden pitää kuulua ahtaajien ammattiliittoon ennenkuin niitä voi rikkuriksi sanoa, jos joku ahtaaja ei esm kuuluisi ollenkaan ammattiliittoon niin ei se mikään rikkuri olisi. hölmöt.
Ja kun minä vapaaehtoiseksi lähden niin kannattaa varoa kenelle vittuilee, mielenterveys ei ehkä paras mahdollinen ja voi sattua kamalia, siis oikeasti.
minä olen valmis menemään hyvin pitkälle että lakkovajdit jne saadaan kuriin.
Ei kiinnosta linnatuomiot minua. Se olisi sen arvoista vaikka vähän joutuisikin istuskelemaan kaltereiden takana. sen verran paljon inhoan lakkoilijoita, ikuisia piipittäjiä, jos ei perkele työsopimus kelpaa niin vaihda ammattia, niin kuin kunnon mies tekee, äläkä itke ja piipitä kun pikkulapsi kun ei saakkaan karkkia.
kaikenlaisia rikkuri-visertäjiä niitä onkin, olen katellut porukkaa, jotka yrittää rikkuroida, tunnistin pari naamaa, ovat saaneet kenkää juopottelun takia, joka hommasta, turpea naama ja kaljamaha, mitään ammattitaitoa niillä ei ole, mutta kun on kusi valahtanut nuppiin ja omat hommat on sössitty, niin esitetään miestä, paskat kun eivät ole osanneet töitään hoitaa ennenkään ja tulevat sitten satamaan kukkoilemaan.
Onnetonta porukkaa, eihän ne edes osaa työhanskoja laittaa käteensä, ei tommosilla rikkureilla mitään tulevaisuutta ole, heti tulee kenkää kun lakko ohi, juopot sinne minne kuuluu, satamissa ei ole rikkuri-juoppojen paikka.
Ahtaajathan ovat juuri vanhoja juoppoja, saaneet kenkää muista hommista, turpea naama, kaljamaha jne. Laitan näistä AKT:n pissaämpäripojista oikein linkin.
http://www.digipaper.fi/akt/41200/
sieltä löytyy näitä uhoavia öykkäreitä
Kattokaa poijaat rikkurin naamaa, onko siellä älyä mitä? Eipä oo, lasittunut katse kun on keskikaljalla ja pillereillä pumpattu paskaa täytyeen, tommoset tuurijuopot, pyrkii mukamas satamaan töihi, se on kuule ammattimiesten hommaa, naurattaa, kun ne notkuu rikkurointia kysymään, kusiset farkut roikuu puolitangossa ja kärpäsparvi surraa pään päällä.
Onko se työmies, joka toista työmiestä syö? Eipä ole, eihän näistä tenukeppi rikkureista oon työntekkoon ennenkää ollu, eihän ne tommosille mitään palkka maksa, työantaja kusee rikkuria silmaän, ei se muuta saa kuin satiaisia.
eikös nämä luetellut ole ahturin tuntomerkit??kummallista?vaimitensoli.heeheee
päätellen olet ahtaaja...?
Olkaahan ahtaajat tiukkana kun kenkäraja...........kuka muu enää uskaltaa ajaa etujaan kun paperiliitto on myynyt kruununjalokivensä edellisissä neuvotteluissa. Muutenkin em. liitto on kynnetön tässä ajassa.(lopalisaatio= osakkeenomistajan määrätön ahneus) Muut liitot ovat niinku pässit narussa.
Muistot tuovat mieleen jälleen eräänkin 80 luvun lakkoaamun jolloin ilmestyi yksi rikkurikokelas joka jäi myös kokelaaksi, portille uhoamaan että on tullut oltua linnassakin. Huomattiin vahtiporukan kesken ettei se mielenterveyskään ollut parhainta laatua kun kovalla innolla pyrki portista sisälle uhaten satuttaakin meitä ja oikein kunnollakin. Nuorempia oltiin itsekin eikä kokemusta vielä niin paljon ruuttahommista kuin tänäpäivänä, mutta eräs Reiska kun räväytti sankosestansa oikein kunnon saundit niinkuin sanonta oli kun ruutattiin sitä kenokaulaa päin naamaa. Johan tokeni hetkeksi. Me sanottiin jo että menisit sinne kaltereitten taakse kun siellä olisi turvallisempaakin kuin täällä meidän uitettavanamme.Emmekä kaltereilla tarkoittaneet todellakaan niitä portin ympärillä olevia kaltereita joita vartioimassa olimme. Se murhamiestä leikkinyt sakkovanki varmaan käsitti väärin kun yhä uudelleen oli konttaamassa portista ja siinävaiheessa jo pari isompaa lakkovahtiamme otti kiinni ja minä sain kunnian tyhjentää kaksi täyttä 20 litran sankoruiskua paidankauluksesta sisäpuolelle ja pidettiin tarkka huoli jos suunsa olisi avannut niin sitä olisi painettu sinnekin.
Viimein saimme sen harhailevan rikkurikokelaan palautettua kunniallisen duunarin tielle ja luopumaan viheliäisestä aikeestaan. Hän kyllä lupasi tehdä meille ja meistä vaikka mitä mutta täällä sitä vaan eletään ja hengitetään. Aikaa on kulunut lähes 30 vuotta.
Että kiinnostaa rikkuria linnatuomiot tai ei, on turha yrittää sankosinkopartioiden ohitse. Nykyään on moottoriruiskujakin että tiedoksi vaan väheksyjille lakkoveteraanin terveiset.
Katsellaan näitä nykyisiä pissaleikkijöitä oikein lehdestä. Vähäinen järjen valo loistaa hieman turvonneestakin naamasta aika heikosti, kun noita lakkovahtien kuvia katselee. Ja AKT:n propaganda on nämä pissaääliöt saanut toistamaan Rädyn mantroja uskollisesti.
http://www.digipaper.fi/akt/41200/
on tietysti vaikka kunnalliskodissa muistella kommarikavereiden kanssa ja samalla vähän vielä värittää juttua.
Mutta totuus on se, että saatatte pian seisoskella itseksenne ennen sitä siellä porteilla vahtimassa.
Tavarat viedään ja tuodaan sillä aikaa muuta kautta ja lakkokenraalikin poseeraa naistenlehtien kannessa.
Herätkää pahvit tähän päivään, Neuvostoliitto kupsahti jo!
kummankin puolen herätä tähän päivään
Niin porvarin,kommarin ja kaiken normaalin
siltä väliltä,kummallakin puolella tuntuu olevan
jotain hölskyvää kupolissa.
Ammattimiehet tekee satamassa työt ei rikkurit.
Vastuullisessa työssä ei kusi ja paskahousut kauan hosu, kun menee miljoonan kontti nurin on rikkuri vain märkä läntti köyhissä unissaan.
Pitäkää partiot kutinne,sumutetta vaan, joka hevoselle löytyy ohjastaja, niin rikkurillekin taluttaja.
Mää voisin hyvin ilmottautua tonne.
ois kiva vähä näpäyttää noita ahtaajia.,
Nyt olis ensimmäinen päivä kertauskoulutusta takana ja jos lakko jatkuu viikonlopun yli, saan työt aloittaa ensi tiistaina. Aiempi työkokemus takaa varman pääsyn containerin listoille.
hieno juttu! Itse menisin mutta tällä hetkellä elämäntilanteessani en saa tehdä duunia, tosin vapaaehtoistyöstä en ole ihan varma.
Pitää ottaa selvää ja jos saan niin pitää ilmottautua vapaaehtoiseksi sitten jos vaan huolivat.
Onneksi sinunlaisia ihmisiä on olemassa! Hyvä :)
Lällälälälälää kyllä te ootte hienoja ihmisiä,paitsi että kukaan ei usko teitä. Kunte olette noin hyviä laittakaa nimenne tänne. Olis hienoa kiittää oikein kädestäpitäen, ehkä halatakin.
Takaako se kastumatta pääsyn portista myös?
Nämä AKT:n pissaämpärimiehet avaavat portin kiltisti ja joku kuulemma on jo lähtemässä mukaan heti töihinkin. Pitää toveria auttaa!
http://www.digipaper.fi/akt/41200/
Ihanaa ollaan niin työnantajan puolella vaikka ei mitään mistään ymmärretäkään. Ollaan yhtä hauskoja kun Ruotsalaiset vaikkei ymmärretä sitäkään.
Tyhjänpuhujat eivät kyenneet estämään Kotkan sataman aukeamista. Kovin helposti se kävi. Taitavat ahtonoomit leikkiä keskenään näitä pissa-kakka leikkejä.
Satamat eivät toimi vielä täydellä teholla, mutta pian toiminta on normaalilla tasolla. Voi vain arvailla, miten neuvottelut jatkuvat tästä eteenpäin. Saattaa ahtonoomeille kelvata kohta heikompikin sopimus.
Lakko oli jo murtumassa ja ahtonoomeille tuli kiire päästä johonkin sopimukseen. Alkaa jo näyttää siltä, että ahtonoomit eivät tulevaisuudessa ole enää neuvottelemassa satamien töiden järjestelystä, vaan asioista sopivat muut.
Änkyrät hävisivät ja vastaavanlaiseen tilanteeseen ei enää tulla joutumaan. Sopimuspaperiin kirjattiin jotain kuorrutusta, jotta ahtaajien neuvottelijat eivät näyttäisi niin täysin hävinneiltä. Pelkkää kosmetiikkaa.
Se oli vasta alkamassa, mutta siinä tuli Ek:n porukalle kiire sopia!! Älä edes kuvittele, että SAK olisi antanut murtaa lakon! Asioista sopivat ihan laillisesti samat tahot kuin tähänkin asti, mitään muuta tapaa LAILLISESTI HOITAA asiaa ei ole!!
Koko AY - liike ja ahtonoomit oppivat tästä lakosta PALJON JA SEURAAVALLA KERALLA PUNITI OVAT ENEMMÄN TASAN!!! Osaamme esiintyä edustavasti, on "tiedotus" järjestetty Ek:n malliin ja niin edespäin!! Toivottavasti myös Ek:n johto on oppivaa sorttia ja tajuaa millä asioilla voi leikkiä millä ei!!