kun oli katto kunnon harjalla niin eivätpä lumet siellä pitempään viihtyneet, eikä ollut mitään ns. esteitäkään. Siinäpä tasakattojen ja vitun pulpettikattojen haltijat ihmettelee kuinka lumi luistaa.
Taas se nähtiin
6
468
Vastaukset
- Jyrkkäharja
Koska talvi jatkuu vielä. Tälläiset pulpettikattojen ihannoijat ovat aivan oma lajinsa. He näkevät harhoja,
kuviteellessaan yksilappeisen katon olevan jotenkin arkkitehtuurisesti jaloa tai kaunista.
Siis peli jatkuu ja lisää lunta on tulossa. Se valheellinen ilme, joka näkyy lumen paksuuden ohentumisena,
on totta. Kuitenkin lisälumi tuo omaa hauskaa katon rakenteille.
Ei tyhmyys ole koskaan mikään paha asia. Se vaan sattuu olemaan helvetinmoinen häpeä. - Huomaahan tuon
Kyllä tosiaan huomaa et ei ole kaverilla lumiesteitä. On tainnu pari kertaa jäädä allekin. No ei niitä köyhällä ole varaa laittaakaan. Itse poistatin lumet aikapäiviä sitten jyrkähköltä katoltani eikä monella satasella oloa keventänyt, mokoma pikku operaatio. Oli muuten ensimmäinen talvi, kun kyseiseen hommaan näin tarvetta. Onhan se varmaan kustannustehokasta sekä rakennusvaiheessa, että tuolla logiikalla muutenkin, kun tekee mahdollisimman jyrkän katon ja jättää vielä lumiesteetkin pois. Turvallisuus onkin sitten jo toinen juttu, siinä voi äkkiä käydä niin kuin sinullekin, että saa liikaa lunta liian monta kertaa päähänsä. Toinen juttu on vielä se, että liian jyrkkä katto on monen makuun/omaanikin helevetin ruma. Tuollainen 1:3 on ihan maksimi jonka teettäisin. Jos nyt kuitenkin asiat on niin heikolla mallilla, että joutuu miettimään lumien poistumista katolta rahan kautta niin kannattaa tietenkin toimia juuri kuten sinäkin. Niissä tapauksissa, kun se lumi tulee vapaasti alas voi joskus käydä paljon huonomminkin kun millä olet selvinnyt. Toivon todella, että sinulla ei ole leikki-ikäisiä lapsia lähipiirissäsi, jos on toimintaasi voisi jo kutsua rikolliseksi. Taitaa kuitenkin olla niin että ei ole, on aika vaikeaa kuvitella noin vastuutonta puupäätä kenenkään vanhemmaksi. Toivottavasti naapurisi silti ilmoittavat rakennelmistasi vaikka rak.virastoon. Tiedätkö muuten kenen vastuulla on jos katoltasi tippuu lunta jonkun sivullisen niskaan, olkoon vaikka joku lapsi/nuori omin lupineen tontillasi?
- Jyrkkäharja
Kyllä vesikatto taitaa sittenkin olla melko vaikea asia. Meillä on melko jyrkkä katto. Sellainen 1954 rakennettu talo. Itse pihapiiri on taloissa aina muotutunut tilanteen ja käytännön mukaan.
Räystäslinjasta sen verran, että onko kulkuteiden tarkoitus olla juuri räystään alla. Ja kenties seinänvierusta on ruusupuskaa ja muita istutuksia ajatellen oiva paikka. Itse kulkuväylän lumenluonti vaatii oman tilansa. Ja lumen kokkare kun jäätyneenä putoaa on sen tultava alas. Fysiikan lait jyllää, vaikka olisi jalkaränniä, lumiestettä sun muita lisiä katolla.
Jyrkka kaltevuus katolla antaa mahdollisuuksia eri materiaaleille. Loivan n. 1:3 tai loivemman katon tekemisessä pitää olla tarkkana. Parasta olisi tiiviskate suomalaiseen miljööseen.
Mutta kun ulkonäkö vaatii yhtä ja toista- silloin vaan pitää rakenteiden kannalta varmistaa, ettei kosteus pääse aluskatetta alemmaksi. Yksinkertainen ja hyväksi koettu on myös turvallinen. - harja katolla
Jyrkkäharja kirjoitti:
Kyllä vesikatto taitaa sittenkin olla melko vaikea asia. Meillä on melko jyrkkä katto. Sellainen 1954 rakennettu talo. Itse pihapiiri on taloissa aina muotutunut tilanteen ja käytännön mukaan.
Räystäslinjasta sen verran, että onko kulkuteiden tarkoitus olla juuri räystään alla. Ja kenties seinänvierusta on ruusupuskaa ja muita istutuksia ajatellen oiva paikka. Itse kulkuväylän lumenluonti vaatii oman tilansa. Ja lumen kokkare kun jäätyneenä putoaa on sen tultava alas. Fysiikan lait jyllää, vaikka olisi jalkaränniä, lumiestettä sun muita lisiä katolla.
Jyrkka kaltevuus katolla antaa mahdollisuuksia eri materiaaleille. Loivan n. 1:3 tai loivemman katon tekemisessä pitää olla tarkkana. Parasta olisi tiiviskate suomalaiseen miljööseen.
Mutta kun ulkonäkö vaatii yhtä ja toista- silloin vaan pitää rakenteiden kannalta varmistaa, ettei kosteus pääse aluskatetta alemmaksi. Yksinkertainen ja hyväksi koettu on myös turvallinen.niin nyt aurinko sulattaa kätevästi ja vesi tippuu harjakaton räystäältä, ei tarvinnut katolla käydä muuta kuin nuohoamassa piiput, saunan ja takan, sekä leivinuunin röörit. Näin se harjakattoisessa talossa toimii.
- onnea vaan...
kattolämmitys, vesikatossa.
- harja katolla
on lumet sulaneet ja tulvineet eteiseen ja saliin lattialautoja turvottamaan. Vai meneekö se näin, jos on lunta maassa niin on sitä tasakatollakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k463623On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole352347Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi802276Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä572181Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.251605Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma641532- 761437
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?55993Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?69977Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi39859