Oma yritys Aasiaan?

mahawa

Onko kenelläkään kokemusta/tietoa oman yrityksen perustamiseta ulkomaille?

Itselläni haaveena pistää parturi-kampaamo pystyyn Thaimaahan. Haaveena liike jonka sisällä toimii yksi kampaaja, yksi parturi, yksi tatuioja ja yksi kynsien tekijä. Itse toimisin parturina.

Ihan siitä lähtien, kun liikeen perustamista lähtee suunnitteleen niin kaikki tieto ja kokemukset ovat tervetulleita. :)

2

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahawa

      Niin ja tokihan sitä kannattaa kertoa ehkä itsestänikin parilla sanalla.

      Olen tiennyt jo vaikka kuinka kauan, että minua ei ole tarkotettu asumaan Suomessa. Jo ihan pelkkien ihmisten takia.

      Täytän kesällä 20 ja valmistun keväällä siis parturi-kampaajaksi. Rakastan riskin ottoja ja tahdonvoimani on kova. Itsepäisyyttä ja päättäväisyyttä löytyy. Voin jo kuvitella kuinka ensimmäinen vastaaja (ellei ensimmäinen niin toinen) toteaa, että kasvahan ipana aikuiseks, asu ensin muutama vuosi yksin suomessa ja ala vasta sen jälkeen suunnitteleen ulkomaita. No tiedoks, että olen asunu 15 vuotiaasta yksin ja ihan itse elättäny itseni. Nuoruus jäi aika lyhyeen kun heti sai mennä töihin, että sai leipää pöytäänsä. Vanhemmilta ei oo koskaan tippunu pakollisia joululahjoja enempää. Toisaalta en kadu hetkeäkään sitä, että lähdin kotoa. Luokkani koostuu lähen kokonaan opiskelijoista jotka asuvat vanhempien suojelevan siiven alla ja sen kyllä huomaa.

      Haaveenani on siis oma yritys Thaimaahan. Kaupunkikin on valmiiksi mietitty ja kaupunginosa. Kielitaitoa tarvii alkaa kasvattaan, sehän nyt on ihan selvä. Mutta kuinka tästä nyt eteenpäin? Kuinka pääsisin lähemmäs unelmaani?

      • gilhkh

        Et voi perustaa k.o yritystä thaimaahan. Siellä on tietyt toimialat sallittu vain paikallisille ja kampaaja on yksi niistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      23
      2269
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      78
      2206
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2081
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1464
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1376
    6. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      66
      915
    7. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      797
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      763
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      34
      760
    Aihe