3kk työttömyyden jälkeen työkkäriin

Työtön5

Olen ollut 3kk työttömänä ja hakenut omatoimisesti töitä. Työpaikkaa en ole saanut. Mitä työkkärissä sanotaan tästä, kun menen käymään? Ammatti minulla on, mutta ei työtä. Saanko työttömyyskorvauksia?

9

886

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poojpk

      '''Mitä työkkärissä sanotaan tästä, kun menen käymään?'''

      Ei mitään erityistä. Ei työkkärin kirjoillaolo ole mitään pakkopullaa. Et ole myöskään mitään vielä menettänyt muuta kuin tietysti työttömyyskorvauksen siltä ajalta, minä et ole ollut työkkärin kirjoilla. Työkkärin kirjoilta kun voi olla poissa runsaat 4 kk ilman seurauksia.

      '''Ammatti minulla on, mutta ei työtä.'''

      Jos olet väh. 25-v, niin tuolla ammatilla ei ole merkitystä työttömyyskorvauksen kannalta. Alle 25-vuotiaankin kohdalla vain, jos ammattikoulutus puuttuu ja ei ole oikeutta päivärahaan.

      '''Saanko työttömyyskorvauksia?''''

      Saat. Päivärahaa saat, jos olet ollut väh. 34 kalenteriviikkoa sellaisessa työssä, jossa työaika on väh. 18 h/kalenteriviikko. Ansiosidonnaista saat, jos olet työttömyyskassan/liiton jäsen ja huolehtinut jäsenmaksuistasi. Jos em. ehto ei täyty, niin sitten on oikeus työmarkkinatukeen.

      Mutta menepä siis lähiaikoina työkkärissä pistäytymään, jotta ei poissaolosi työkkärin kirjoilta ylity paljon yli 4 kk. Tuo perustuu siihen, että työkkärin kirjoilla on oltava 6 kk:n aikana väh. 6 viikkoa. Lainsäännös:

      Työmarkkinoilta poissaolo

      Työnhakijalla, joka on ollut välittömästi työttömäksi työnhakijaksi rekisteröitymistä edeltäneiden kuuden kuukauden aikana työmarkkinoilla vähemmän kuin kuusi viikkoa, eikä voi esittää pätevää syytä poissaololleen, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumisesta lukien. Työnhakijan katsotaan olleen työmarkkinoilla, jos hän on ollut työssäoloehtoon luettavassa työssä tai työllistynyt yritystoiminnassa tai omassa työssä taikka ollut työvoimapoliittisessa toimenpiteessä tai ollut työttömänä työnhakijana työ- ja elinkeinotoimistossa.

      Henkilöllä on pätevä syy olla poissa työmarkkinoilta sairauden, laitoshoidon, kuntoutuksen, asevelvollisuuden, siviilipalveluksen, vapausrangaistuksen, opintojen, apurahakauden, lapsen syntymän, alle kouluikäisen lapsen hoidon, vammaisen tai vanhuksen hoidon tai muun näihin verrattavan syyn johdosta.

    • be careful

      aktivoida sua kun oot ollut patalaiska koska et ole töitä saanut, joten seuraavaksi tulet löytämään itsesi ilmaistyön äärestä ellet pidä varaasi..

      • pojjjk

        Itselläni on ollut viimeisen 15kk aikana töitä 3kk ja tällähetkellä työtön. Onko enään tässä vaiheessa hyötyä mennä työkkäriin? Ammattikoulutus minulla on.


      • ************
        pojjjk kirjoitti:

        Itselläni on ollut viimeisen 15kk aikana töitä 3kk ja tällähetkellä työtön. Onko enään tässä vaiheessa hyötyä mennä työkkäriin? Ammattikoulutus minulla on.

        Koska olet ammattikoulutettu, mutta päivärahaan oikeuttava työssäoloehto (=34 työssäoloviikkoa työttömyyttä edeltävän 28 kk:n aikana) ei täyty, sinulla on oikeus vain työmarkkinatukeen. Jos et ole avo/avioliitossa ja puolison tulot niin suuret, että 'syövät' työmarkkinatuen, niin sitten kannattaa mennä työkkäriin, jos tuen haluat.

        Jos työssäolostasi on kulunut väh. n. 4,5 kk, niin työkkäri muistaa sinua heti alkajaisiksi 2 kk:n karenssilla.


      • pojjjk
        ************ kirjoitti:

        Koska olet ammattikoulutettu, mutta päivärahaan oikeuttava työssäoloehto (=34 työssäoloviikkoa työttömyyttä edeltävän 28 kk:n aikana) ei täyty, sinulla on oikeus vain työmarkkinatukeen. Jos et ole avo/avioliitossa ja puolison tulot niin suuret, että 'syövät' työmarkkinatuen, niin sitten kannattaa mennä työkkäriin, jos tuen haluat.

        Jos työssäolostasi on kulunut väh. n. 4,5 kk, niin työkkäri muistaa sinua heti alkajaisiksi 2 kk:n karenssilla.

        Viime kuussa olin 3pv töissä, joten joudunko karenssiin, kun viimeisin työpaikka oli ennen 3pv:n työkeikkaa yli 4,5kk päässä?


    • Myös avuton

      Tämä on näemmä uusavuttomien tai muuten vain avuttomien kansankanava, eihän me täällä tiedetä mitä sinulle sanovat, onhan minulla useampi ammatti ja olen työttömänä ja mitäpä siinä on sanomista kellään...

    • Lailla kiellettävä

      Sinua kehoitetaan etsimään edelleen työtä ja mahdollisesti hakemaan kurssille. Hae etukäteen jollekin työvoimatoimiston kurssille (vaikka et pääsisikään); näin olet sitten aktiivinen. Kursseja on sitten sellaisia, mihin ei pääse millään (ei ole sinun syysi). Eli on kaikentasoisia, mutta kuitenkin enimmäkseen niitä "työhönhakuvalmennuksia" tai "työelämään valmennuksia".

      Tehdään "yksilöityä työnhakusuunnitelmaa", jossa sovitaan , että mitä haet ja menisitkö kursseille tai opiskelisitko lisää. Sitten haet taas kaikenlaisia töitä, jotka sivuavat aikaisempaa ammattiasi/työkokemustasi/opiskelujasi. Voit saada jokusen työhönosoituksen, johon pitänee sitten hakea.

      Ilmaistyövoimaa tuupataan kaikenmaailman kursseilta nimikkeellä "työharjoittelu". Etsi sitten siinä palkkatyötä, kun samaan aikaan on Suomeen kehitetty ILMAISTYÖVOIMASTA uusi työmuoto. Eikä tässä ole kyse mistään perushoitajista vaan nyt akateemiset, amk-insinöörit, tradenomit jne. joutuvat tähän rinkiin.

      • ei ne kiusaa

        Alat vaikka opiskella jotakin niin tulee päivärahat porkkanoineen. Täällä pian 4 vuotta työttömänä kahdessa eri pätkässä eikä tähän päivään mennessä ole ainuttakaan kirjettä, saati osoitusta työkkäristä tullut..


    • en tiedö

      mitä jos on hakenut töitä joka paikasta, mihin koulutus täsmää, mutta töitä ei vaan anneta? mitä työkkäri sit tekee? laittaa jollekin kurssille? vai?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      46
      3623
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      35
      2347
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2276
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      57
      2181
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      25
      1605
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      64
      1532
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1437
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      993
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      977
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      859
    Aihe