suoliston toimintaongelmia?
Kyseisestä dieetistä on vaikea saada riittävästi ravintokuitua, koska monien kuitua runsaasti sisältävien ruoka-aineiden (viljavalmisteet, kasvikset, hedelmät ja marjat) käyttö on kielletty tai sitä on huomattavasti rajoitettu dieetin tyypistä ja sen vaiheesta riippuen.
Tästä on myös tutkimusnäyttöä USA:ssa tehdystä tutkimuksesta, jossa selvitettiin mm. vähähiilihydraattisen dieetin sivuvaikutuksia. Vähähiilihydraattista dieettiä (hiilihydraatteja alle 20 g/vrk) noudattaneilla yleisin sivuvaikutus oli ummetus, jota esiintyi 68 %:lla tutkituista. Muita sivuvaikutuksia olivat päänsärky (60 %), pahanhajuinen hengitys, joka on seurausta dieetin aiheuttamasta ketoosista (38 %), lihaskrampit (35 %), yleinen heikkous (25 %), ripuli (23 %) ja ihottuma (13 %). Näitä kaikkia sivuvaikutuksia esiintyi vähähiilihydraattista dieettiä noudattaneilla tilastollisesti merkitsevästi enemmän kuin vertailuryhmään kuuluneilla.
Lähde:
Yancy WS, Olsen MK, Guyton JR ym. A low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-fat diet to treat obesity and hyperlipidemia. Ann Int Med 2004;140:769-79.
Miksi tiukka vähähiilihydraattinendieetti
28
586
Vastaukset
- YrjöJurri
Kerro koska olet ilmeisesti OIKEA lääkäri; miten potilaalla on ummetus ja ripuli yhtä aikaa ?
- kohtaa siinä
lukee, että yhtä aikaa?
Sisälukutaito on vaikea laji.
ja juu en ole lääkäri.
- Heikki 78 kg 62v
siksi Pekka puskan masinoima LAUTASMALLI pelastaa sinut .
Minä olen jo yli 60 vuotta noudattanut luonnollista lautasmallia / ruokapyramiidia ja olen terve ja liikunnallinen ihminen ja kun itse kantaa vastuun omasta terveydestään jaksaa mitä vain.- Un Pseudonyma
Se vie Suomalaiset tuhoon ja näivettää aivot.
- kirjoittaja ja
olen kanssasi täysin samaa mieltä.
Maalaisjärjellä on eletty 58 vuotta ilman sairauksia.
Viljasta saatu kuitu pitää suoliston kunnossa.
- Poo-maker
VHH-lahkossa on tämä suolen radikaalisti hiljentynyt suolen toiminta asia josta väännetään vitsiä tai siihen suhtaudutaan ylenkatsovan piittaamattomasti. Jos yhden viikon aikana käy vääntämässä rusetin 2-3 kertaa, niin jossakin on todella pahasti vikaa.
Muistan kun täällä kirjoitteleva Chentzu kirjoitti, että rasvaripuli on ihan OK ja siitä ei pidä huolestua. On joo. Vatsa ja suolisto vaatii toimiakseen sulamatonta kuitua ja toimivalla vatsalla käydään vääntämässä savet kerran päivään. Tuo kaapelin laskeminen ei ole normaalilla kaverilla mikään nuppia mustikan väriseksi hurauttava timantin ulos tiristäminen, vaan helppo ja nopea suoritus.
Muuten piti kysyä tuolta Y.Jurriltakin hänen verenpaineensa. Onko koholla? - YrjöJurri
Tuo kuitumyytti kummittele taas tässä paskanteossa, sillä ei ole dieetissä mitään merkitystä. Kun puhutaan dieetistä tai suoranaisesta paastosta, tämä alkuongelma on kaikilla. Ne jotka putsaavat suoliaan paastolla tuntevat nuo päänsäryt ja huippaukset jotka kuuluvat asiaan.
Aivan samoin erilaisilla dieeteillä mahaan sullottavan tavaran määrä putoaa, siitä seuraa aluksi ummetusta ja päänsärkyä, joka menee ohi. VHH ns. induktiovaihe on tuo aloitus, jossa pidetään hiilarit alhaalla siinä ilmenee ummetusta varsinkin jos kosketaan juustoihin. Lisäämällä ruokavalioon reilusti rasvaa ja kasviksia paska irtoaa ilman taistelua.
On turha luulo, että normaalissa dieetissä ruokalusikallinen leseitä ja muutama pala täysjyväleipää synnyttää ämpärillisen paskaa. Silloin kun suusta ei lapeta kamaa sisään ei se suoli tyhjästä sitä paskaa tee, tämä on faktaa. Puolikiloa luumuja, pari kiloa appelsiineja ja litra piimää, johan suoli toimii reippaasti.- pitäisi paskoa
ämpäriliinen paskaa?
"Puolikiloa luumuja, pari kiloa appelsiineja ja litra piimää, johan suoli toimii reippaasti. "
Tosta määrästä tulee jo kaksi ämpärillistä.
Tervellistä? - YrjöJurri
pitäisi paskoa kirjoitti:
ämpäriliinen paskaa?
"Puolikiloa luumuja, pari kiloa appelsiineja ja litra piimää, johan suoli toimii reippaasti. "
Tosta määrästä tulee jo kaksi ämpärillistä.
Tervellistä?Ennen aikaan maalla sanottiin paskalta tultua: "helepotti vaikka ei tullu ku ämpärilline"
- parempi HDL-taso
olivat lopputuloksena vähähiilihydraattisella ruokavaliolla !
- tätä kommenttia...
Avauksessa puhuttiin sivuvaikutuksista.
Sisälukutaito on vaikea laji.
- pepe57.
Jos aloitat vähähiilihydraattisen dieetin, niin pellavansiemeniä esim ruokalusikallinen lasiin vettä. Anna siementen vettyä pari tuntia ja juot sen päivittäin. Siitä saat suoliston tarvitsemat kuidut. Itse dieetti on paras, ei nälkää tms ja syödä saat niin paljon kuin jaksat. Mutta et leipää, riisiä, pastaa ym hiilareita
- Karppi09
Kun syö pullaa ja muuta moskaa, sitä joutuu alvariinsa istumaan pöntöllä. Kun ruokavalio muuttuu, ihmetellään "ummetusta". Aloittelijat ja muka terveystietoiset kyselevät "millä saatte vatsanne toimimaan".
Kyllä se vatsa toimii ihan hyvin kiitos ilman niitä kuitujakin, kun ei syö moskaa! Pöntölle istahdetaan isommalle tyhjennykselle kerran päivässä ja joskus useammin.
Mikään toimintaongelma se ei ole, että ei tarvitse kokoajan paskalla käydä. Miellyttävämpää vaan. Pahanhajuiset pierut ovat muuten jääneet tämän ruokavalion myötä meikäläisellä pois ja muutenkin piereskelyn tarve vähennyt.- turhaan ihmettele
Huomasitko noi % -merkit lukujen perässä?
Se tarkoittaa että osa saa näitä ongelmia, kuten ummetus, ja osa ei saa. Eli kaikki ei kärsi ummetuksesta.
Sisälukutaito on vaikea laji.
- Veijo
Tutkimus vahvistaa hyvin ylimenoilmiöt LCHF ruokavalion yhteydessä. Kuten nimi sanoo ovat nämä ohimeneviä ilmiöitä, joillakin muutamassa päivässä joillakin vähän pidemmällä ajalla.
En viitsi alkaa kirjoittaman listaa Virallisen ruokavalion aiheutamista sairauksista jotka eivät ole ylimenoilmiöitä vaan joidenkin kohdalla erittäin kohtalokkaita.
Jos joku haluaa väittää että Lautasmallin noudattajilla ei esiinny ummetusta, päänsärkyä, pahanhajuista hengitystä, kramppeja jne. Niin siitä vaan.- varmasti kaikilla
on joskus ko. oireita, mutta esim. ummetus (68%)...en usko.
- jymar
Onko tiukassakaan vhh:ssa edes rajoitettu jotenkin marjojen tai kasvisten käyttöä? Eihän niitä kuitenkaan kukaan niin paljoa syö vai syökö? En tiedä. Vettä kannattaa juoda erityisesti varsinkin jos pitää mm. kahvista, sehän on diureetti.
- niitä rajoitettuja
VHH-diettejä on.
esim.veritulpan jälkeen ohennuslääkitystä saavien on syytä varoa, ettei ruoasta tule liikaa K-vitamiinia.
Kasviksisissa on paljon K-vitamiinia
Esimerkkejä : (määrät 100 g kohti) lehtikaalissa (618 μg), pinaatissa (350 μg), vihanneskrassissa (250 μg), ruusukaalissa (220 μg), ruohosipulissa (190 μg), lehtisalaatissa (115 μg), parsakaalissa (110 μg). - Veijo
niitä rajoitettuja kirjoitti:
VHH-diettejä on.
esim.veritulpan jälkeen ohennuslääkitystä saavien on syytä varoa, ettei ruoasta tule liikaa K-vitamiinia.
Kasviksisissa on paljon K-vitamiinia
Esimerkkejä : (määrät 100 g kohti) lehtikaalissa (618 μg), pinaatissa (350 μg), vihanneskrassissa (250 μg), ruusukaalissa (220 μg), ruohosipulissa (190 μg), lehtisalaatissa (115 μg), parsakaalissa (110 μg).Jag är hjärtsjuk. Kan jag äta LCHF-kost?
Några riktigt långa studier på området är inte gjorda. Men de studier på upp till några år som gjorts visar i snitt en förbättring av de viktigaste riskfaktorer för hjärtsjukdom: vikt/midjemått, blodsocker, kolesterol, blodtryck. Om du dessutom undviker att röka och stressar lagom, så har du i princip täckt in samtliga kända riskfaktorer. Sammanfattningsvis tyder mycket på att LCHF-kost kan vara utmärkt för hjärtsjuka.
http://www.kostdoktorn.se/lagkolhydratkost-lchf/kostdoktorns-faq#hjärtsjuk
- että pikkuisen
hymyilytti jo tätä aloitus tehdessä arvatessani miten tässä tulee käymään.
Te VHH-laiset olette niin fanaattisia, että kiihkon sokeudessa hyökkäätte jopa itseänne vastaan.
Tässä tutkimuksessahan kysyttiin VHH-DIETILLÄ olevilta yksinkertainen kysymys ; mitä sivuvaikutuksia olette tunteneet?
Uskon, että he ovat rehellisesti vastanneet (miksi olisivat valehdelleet?...hehän on "teidän puolellanne") ja tulokset on ynnätty yhteen.
Kuitenkin te näette tässäkin salaliiton VHH-laisia vastaan.
En tosiaan ymmärrä, vai onko se niin, että elämässänne näette kaiken muunkin vain mustavalkoisena.- Mies 49
Ei täällä saa kertoa vhh:sta kuin hyvät puolet. Kritiikkiä noi ei kestä olleskaan.Hysss!
- kuuluvat
Mies 49 kirjoitti:
Ei täällä saa kertoa vhh:sta kuin hyvät puolet. Kritiikkiä noi ei kestä olleskaan.Hysss!
rajoitukset ja sivuvaikutukset joka tapauksessa.
- Veijo
"Kuitenkin te näette tässäkin salaliiton VHH-laisia vastaan."
Tutkimus vahvistaa hyvin ylimenoilmiöt LCHF ruokavalion yhteydessä. Kuten nimi sanoo ovat nämä ohimeneviä ilmiöitä, joillakin muutamassa päivässä joillakin vähän pidemmällä ajalla.
En viitsi alkaa kirjoittaman listaa Virallisen ruokavalion aiheutamista sairauksista jotka eivät ole ylimenoilmiöitä vaan joidenkin kohdalla erittäin kohtalokkaita.
Jos joku haluaa väittää että Lautasmallin noudattajilla ei esiinny ummetusta, päänsärkyä, pahanhajuista hengitystä, kramppeja jne. Niin siitä vaan.
Missä salaliitto??
- 5+5+5
Valetta ja vääristelyä:
"Kyseisestä dieetistä on vaikea saada riittävästi ravintokuitua, koska monien kuitua runsaasti sisältävien ruoka-aineiden (viljavalmisteet, kasvikset, hedelmät ja marjat) käyttö on kielletty tai sitä on huomattavasti rajoitettu dieetin tyypistä ja sen vaiheesta riippuen."
Kasvikset ja marjat ( hedelmät) erityisesti ovat suositeltuja! Mikä ntressi on väittää perättömiä?- 5+5+5
Pahimpia ummetuksen aiheuttajia ovat sokerit ja valkoinen vilja. Ilman niitä ei tarvetta suolen toimintaa lisääviin lääkkeisiin!
VHH = sokeri ja muu turha hiilari (erityisesti vehnä) pois ja LISÄÄ KASVIKSIA! - ne voi olla
valetta ja vääristelyä?
Näistä oireistahan kertoivat VHH-dietillä olevat.
Eli edelleen ; Te VHH-laiset olette niin fanaattisia, että kiihkon sokeudessa hyökkäätte jopa itseänne vastaan. ne voi olla kirjoitti:
valetta ja vääristelyä?
Näistä oireistahan kertoivat VHH-dietillä olevat.
Eli edelleen ; Te VHH-laiset olette niin fanaattisia, että kiihkon sokeudessa hyökkäätte jopa itseänne vastaan.Ei VHH:laiset kerro tällaisia juttuja. Sinä olet fanaatikko ja keksit näitä tarinoita.
- on vaikea laji
kj.mattila kirjoitti:
Ei VHH:laiset kerro tällaisia juttuja. Sinä olet fanaatikko ja keksit näitä tarinoita.
Lähde:
Yancy WS, Olsen MK, Guyton JR ym. A low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-fat diet to treat obesity and hyperlipidemia. Ann Int Med 2004;140:769-79.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole472498Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742477Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732372Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.572145Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321867Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma841685Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211143Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71024Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411005Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön56886