Jotkut uskovat luulevat edelleen että ateismi on uskonto.
Listaan tässä joitakin kristinuskon ominaisuuksia ja vertaan onko samat ateismissa.
K = Kristinusko A = Ateismi
Uskovat jumalaan: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat kuolemanjälkeinen elämään: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat Ihmeisiin: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat sieluun: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat rukoukseen: K = Kyllä, A = Ei
Mielummin taikausko kuin logiikka: K = Kyllä, A = Ei
Keskeinen pyhä kirja tai vastaava: K = Kyllä, A = Ei
Omaavat alistuksen historian: K = Kyllä, A = Ei
Omaavat "Ei-oppimis" historiaan: K = Kyllä, A = Ei
Omaavat temppeleitä, kirjoja tai vastaavia: K = Kyllä, A = Ei
Omaavat pappeja tai muita uskonoollisia johtajia: K = Kyllä, A = Ei
Vaatii uskoa vaikka todisteet ovat vastaan: K = Kyllä, A = Ei
Tukevat pyhiä sotia tai uskonnollista tappamista: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat yliluonnolliseen maailmankaikkeuden syntyyn: K = Kyllä, A = Ei
Säätävät rajoituksia ruokavalioon, pukeutumiseen, aivoliittoon, elämän tapaan jne: K = Kyllä, A = Ei
Näkevät uskon ilman todisteita hyveenä: K = Kyllä, A = Ei
Vaativat käännytystä ja ovelta-ovelle saarnaamista: K = Kyllä, A = Ei
Houkuttelevat murhanhimoisia fundamentalistisia ääri-ihmisiä: K = Kyllä, A = Ei
Oikeutavat rasismin, seksismin ja muuta syrjintää: K = Kyllä, A = Ei
Vaativat seremonioita ja palvontaa: K = Kyllä, A = Ei
Opettavat, että olet syntynyt syntiseksi: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat yliluonnolliseen: K = Kyllä, A = Ei
Uskovat, että ovat jumalan valittuja: K = Kyllä, A = Ei
Käyttävät taivasta ja helvetiä saadakseen käännytyksiä: K = Kyllä, A = Ei
Toivotavasti menisi nyt ainakin tämä perille
9
116
Vastaukset
- beemw
Joillekkin uskoville uskonnottomuus voi olla kuvittelemattoman kauheaa, ei voi ajatella että joku olisi ilman uskontoa. On siis pakko valehdella itselleen ateisminkin olevan uskonto, koska ei voi tajuta maailmaa ilman uskontoa...
- Aatteleppaite2.0
on uskonto niin terveys on sairaus,sano
- Eihän se uskontoa
eikä uskoa ole, vaan uskomusta.
...pari kohtaa meni överiksi.
"Säätävät rajoituksia ruokavalioon, pukeutumiseen, aivoliittoon, elämän tapaan jne: K = Kyllä, A = Ei"
A = Kyllä
"Oikeutavat rasismin, seksismin ja muuta syrjintää: K = Kyllä, A = Ei"
A = Kyllä
Lisäksi A-ryhmässä ei ole poissuljettua uskoa ihmeisiin ja yliluonnolliseen, kun han se ei sisällä uskoa persoonalliseen jumalaan. Tosin kaikenlaista hihhulointia esiintyy tietysti vähemmän kuin U-positiivisissa.
Listaan voisi lisätä:
Tahtovat tehdä lapsistaan taikauskoisia: K = Kyllä, A = Ei
Omiin uskomuksiin liittyvistä ahdistuksista olisi voinut myös jotain vääntää, mutta se ei oikein taida taipua jyrkkään Kyllä/Ei -jaotteluun, kun usko ei tee kaikkia uskovaisia ahdistuneiksi. :-)>> "Säätävät rajoituksia ruokavalioon, pukeutumiseen, aivoliittoon, elämän tapaan jne: K = Kyllä, A = Ei"
A = Kyllä
"Oikeutavat rasismin, seksismin ja muuta syrjintää: K = Kyllä, A = Ei"
A = Kyllä- +++++++++++
"Lisäksi A-ryhmässä ei ole poissuljettua uskoa ihmeisiin ja yliluonnolliseen, kun han se ei sisällä uskoa persoonalliseen jumalaan."
Persoonallinen jumala on yliluonnollinen ja ihmeet ovat myös yliluonnollisia. +++++++++++ kirjoitti:
"Lisäksi A-ryhmässä ei ole poissuljettua uskoa ihmeisiin ja yliluonnolliseen, kun han se ei sisällä uskoa persoonalliseen jumalaan."
Persoonallinen jumala on yliluonnollinen ja ihmeet ovat myös yliluonnollisia.No nythän mie hokasin, että ateismin osalta kyse tietenkin on ja piti ollakin siitä, että kuuluuko asia ateismiin vai ei. Ja minä onneton kun lepsusti ajattelin, että kyseessä olisi ollut se, että onnistuuko tietynlainen taulapäinen toiminta ateistilta vai ei. Anteeksi ja silleen.
Eli ateistit saavat hassusti pukeutuneina uskoa pitää kummallista ruokavalioa ja tyytyä yhteen puolisoon kerrallaan uskoen ihmeisiin ja yliluonnollisiin juttuihin, mutta se ei kuulu ateismiin.
Ymmärrän nyt, ja huomautan vain, että aloitus on hyvä veto.Whitewash kirjoitti:
>> "Säätävät rajoituksia ruokavalioon, pukeutumiseen, aivoliittoon, elämän tapaan jne: K = Kyllä, A = Ei"
A = Kyllä
"Oikeutavat rasismin, seksismin ja muuta syrjintää: K = Kyllä, A = Ei"
A = KylläKs. 'Aivan niin!' alla.
- 0000010101010101
A10097 kirjoitti:
No nythän mie hokasin, että ateismin osalta kyse tietenkin on ja piti ollakin siitä, että kuuluuko asia ateismiin vai ei. Ja minä onneton kun lepsusti ajattelin, että kyseessä olisi ollut se, että onnistuuko tietynlainen taulapäinen toiminta ateistilta vai ei. Anteeksi ja silleen.
Eli ateistit saavat hassusti pukeutuneina uskoa pitää kummallista ruokavalioa ja tyytyä yhteen puolisoon kerrallaan uskoen ihmeisiin ja yliluonnollisiin juttuihin, mutta se ei kuulu ateismiin.
Ymmärrän nyt, ja huomautan vain, että aloitus on hyvä veto."Eli ateistit saavat hassusti pukeutuneina uskoa pitää kummallista ruokavalioa ja tyytyä yhteen puolisoon kerrallaan uskoen ihmeisiin ja yliluonnollisiin juttuihin, mutta se ei kuulu ateismiin."
Tota yllä olevaa vastausta ei oltu kunnolla mietitty.
Ateismiin kuuluu vain epäusko jumaliin ja siitä yleensä seuraa myös epäusko kaikkeen yliluonnolliseen.
Tietysti taulapäinen toiminta onnistuu ateisteiltakin, ihmisiä hekin ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole202242Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi762195Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä412069Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma521438- 741366
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46893Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?63892Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8781- 52753
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi33744