Kun luemme niitä Raamatunkohtia missä yhä on sana helvetti Raamatussa - aikaisemminhan helvetti sanaa oli vähän siellä sun täällä. Katso esimerkiksi 1776 suomenkielistä käännöstä jossa Vanahassatestamentissa tuonelaa usein kutsuttiin helvetiksi.
Esimerkiksi
Jes. 14:9
Helvetti vapisi alhaalla sinua, sinun tulemisestas; se herättää sinulle kuolleet, kaiken maailman päämiehet, ja käski kaikkia pakanain kuninkaita nousta heidän istuimiltansa. Noin ennen... Tänään on helvetti sana jäljellä ainoastaan Uudessatestamentissa ja sielläkin vain niissä paikoissa missä alkuteksteissä on sana Gehenna.
Wikipediasta voit lukea Gehennasta aika paljon (varsinkin englanniksi) ja oikein kuvan kanssa – siis joten jos haluat nähdä KUVAN siitä laaksosta mistä Jeesus puhui kun hän kertoi vertauksensa Gehennaan joutumisesta niin voit katsoa alla olevaa linkkiä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gehenna ..
Kuvassa tosin ei ole tulta tai edes savua niinkuin Gehennassa oli Jeesuksen aikana – sillä siihen aikaan oli Gehenna (eli Hinnomin laakso) kaatopaikka jossa paloi pitkät ajat tuli kun siellä olevia jätteitä poltettiin. Asiaan kuuluu sekin, että siihen aikaan oli niin että kun rikolliset olin tuomittu kuolemaan ja teloitettu heidän ruumiinsa heitettiin Gehennaan ja poltettiin kaikkien muiden jätteiden ja saastan mukana.
Kun liukiessasi tätä Raamatun paikkaa tiedät tämän taustan muuttuu se kirkon muovaama helvetin kuva Gehennasta toiseksi. Voimme hyvin ymmärtää että ne ihmiset joille Jeeus puhui kaikki tiesivät tarkalleen mikä Gehenna oli. On todennäköistä että he (tai ainakin monet heistä) olivat vieneet omia roskiaan Gehennaan poltettavaksi.
Voimme siis ymmärtää että Jeesus puhui ihmisille jotka hyvin tiesivät mitä Gehennassa tapahtui (että siellä poltettiin esimerkiksi jätteet ja rikollisten ruumiit ja että tuli paloi kunnes kaikki oli poltettu että mitään ei jäänyt jäljelle) - Voimme ymmärtää että ei Jeesuksen todellakaan tarvinnut selittää ihmisille mikä Gehenna oli, kun hän käytti sitä vertauksessaan syntisen kohtalosta, jos hän ei käänny Jumalan puoleen.
Esimerkiksi Matt. 5:29 :ssa
Jos sinun oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi heitetään helvettiin (siis Genennaan) ..
Kun ymmärrämme tämän .. muuttuu se niin usein väärin ymmärretty käsitys että Jeesus olisi puhunut ”ikuisesta piinasta” ymmärrettäväksi ja totuudelliseksi varoitukseksi jonka jokainen joka silloin oli kuutelemassa ja kuuli Jeesuksen sanat helposti ymmärsi.
Miksi kirkko sitten on muuttanut Jeesuksen sanojen todellisen tarkoituksen toiseksi... no se on pitkä tarina josta monet ovat kirjoitelleet ja minäkin kirjoitin muutaman sanan aikaisemmin täällä ..
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6697784
Tarkastelua
4
136
Vastaukset
- 654987
tämä on niin tärkeä asia sinulle?
- alex-kasi
- Koska haluan tietää mitä Raamatussa opetetaan Jumalasta .. ja ihmisestä ja iankaikkisen elämän mahdolisuudesta.. ja koska en usko että kokouksissa kiihkoileminen ja kaatuileminen on oikea tie ..
Sitäpaitsi on palstan mollajia useimmiten (ei Hirvas) yhdistävä usko juuri "Ei-ette te kuole" usko ja sitä enemmän tai vähemmän automaattisesti seuraava usko ikuiseen piinaan.
""MUTTA - olen huomannut ..
Valta osa heistä uskoo olevansa kuolemattomia MYÖS erotettuna Jumalan täydellisyydestä.""
Ainakaan minä en niihin kuulu, jotka uskovat olevan elämää Jumalan
ulkopuolella. Siksihän minä nostin käteni ylös ja antauduin elämän
Herralle. Minusta tuli herännyt, uudestisyntymisen kautta.
Herran kanssa ei tarvitse pelätä jos vaikka tuonelakin olisi olemassa:
Ps. 139:8 :
Vaikka nousisin taivaaseen, sinä olet siellä, vaikka tekisin vuoteeni tuonelaan, sielläkin sinä olet.
[Aam. 9:2 | Job 22:12 | Job 26:6; Sananl. 15:11]
Minun puolestani saat vaikka yksinoikeudella täysin palkein puhallella
helvetin lieskoihin. Danielin kolme ystävää olivat seitsenkertaisessa
tulisessa pätsissä ihan oikeesti ja heidän kanssaan nähtiin "neljäs mies",
ihmisen pojan kaltainen. En pelkää helvettiä jos vaikka se olisi olemassa
täällä tai tuolla tai siellä tai missä vaan, ihan yhdentekevää.
Kaatopaikkasi, gehenna, ei minua pelota hiukkaakaan, piina siellä,
sillä mainitsemani pätsikin oli kuumempi, 7-kertainen. (sapattipätsi?,
sapatinpitäjäin ylläpitämä rovio kerettiläisille ei-adventisteille).
En siis olisi kuolematon tuonelassa tai 7-kertaisessa pätsissä tai vaikkapa
helvetissä jos vaikka sekin olisi jossain nyt tai joskus. Mutta Herran
kanssa siellä olisin varmasti kuolematon.- Hyvää yötä 15
jos sanotaan että joudut ikuisesti olemaan elävänä helvetin tulijärvesää, kuin se mitä Jeesus oikeastaan sanoi, kun varoitti ihmisiä synnin seurauksena tulevasta tuhosta. Alotuksessa tuli hyvin esille se että ne jotka kuunteli Jeesuksen puhetta tiesi mikä Gehenna oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293893Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283580Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52292- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101929Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79865- 86781