Lisää Tyttöviikareita !

...

Pikkulapsi kuolee pahoinpitelyyn joka kuukausi

Lapsen tappaminen liittyy useimmiten vanhemman itsemurhaan tai äidin sekavaan tilaan synnytyksen jälkeen.

Meneillään olevan laajan tutkimusprojektin mukaan noin kaksisataa lasta menetti henkensä vanhempiensa käsissä vuosina 1970-1994. Reilussa parissakymmenessä tapauksessa kuolema seurasi vahingossa pahoinpitelystä.

Vanhemmat pahoinpitelevät jollain tavoin arviolta noin 50 000 lasta vuosittain.

Tutkimusprojektin tutkija, lastenpsykiatri Anne Kauppi korjasi aiemmin julkisuudessa olleita tietoja STT:lle. Niiden mukaan vanhemmat olisivat pahoinpidelleet tutkimusaikana lähes kolmesataa lasta hengiltä.

(MTV3 - STT)

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Femmenist

      Vanhemmat pahoinpitelevät. Missään ei sanota, että syyllisiä olisivat juuri naiset. Lastaan pahoinpitelevä nainen voi kärsiä esimerkiksi synnytyksen jälkeisestä masennuksesta, jolloin hän ei ole vastuussa teoistaan.

      • Hammurab II

        feministien olevan kehityksellisesti alemmalla tasolla koska ne eivät edes pienten vauvojen murhaamisen jälkeen tunne syyllisyyttä.
        Toki viimeaikojen "tyttöviikaritapaukset", insuliinimurhaaja, hkiläinen vanhusten murhaaja, jne tapaukset todistavat että raakuus, kylmyys ja tunteettomuus on feministien lajityypillisiä ominaisuuksia. Joten feministi "uskoo" vain voimaan ja pakkoon.


      • Max123

        > nainen voi kärsiä esimerkiksi synnytyksen jälkeisestä masennuksesta, jolloin hän ei ole vastuussa teoistaan
        Just näin... kö? Kännipäissään ryyppykaverinsa tai muijansa tappanut mieskin kärsii alkoholin nauttimisen jälkeisestä humalasta, jolloin hän ei ole vastuussa teoistaan. Kelpuutatko tämänkin vapautukseksi vastuusta? No et toki, tekijähän on "väärää" sukupuolta...

        > Missään ei sanota, että syyllisiä olisivat juuri naiset.
        Eihän sitä tiedotusvälineissä tosiaan paljoa sanota, koska asia on tyypillisesti naispuolisille toimittajille ilmeisen kiusallinen. Tosiasiat eivät kuitenkaan katoa sillä, ettei niistä puhuta. Tilaston vuosilta 2003–2007 voit lukea raportista http://www.optula.om.fi/uploads/3ey309hz08t.pdf.


    • Max123

      Näin itsekin uutisen Ylen Aamu-tv:ssä. Nyt pikaisen nettiselailun jälkeen mikään media ei näytä kertovan yhtä aihepiirin olennaista tekijää - perheensisäisten, lapsiin kohdistuneiden henkirikosten tekijöiden sukupuolijakaumaa.

      "Lapset henkirikosten uhreina. Henkirikollisuuden seurantajärjestelmän mukaan Suomessa surmattiin 2003–2007 yhteensä 29 alle 15-vuotiasta lasta. Näistä 20 joutui äitinsä, 7 isänsä ja 2 veljensä surmaamaksi. Lasten ja nuorten kuolleisuus henkirikoksiin on Suomessa samalla tasolla kuin muissakin Euroopan unionin vanhoissa jäsenmaissa."
      (Salmi, Venla et al.: Perheväkivalta Suomessa, Oikeuspoliittinen tutkimuslaitos Verkkokatsauksia 12/2009, http://www.optula.om.fi/uploads/3ey309hz08t.pdf)

      Siis 69% on naisten tekemiä. Juuh, en nyt oikeasti odotakaan sukupuolittuneiden valtamedioiden nostavan asiaa esille. Eihän nyt nainen eikä varsinkaan äiti voi tällaiseen syyllistyä, eihän? Mahtaisiko tämän palstan lukijoista olla analysoimaan, mitä näiden tekojen taustalla on? Enkä nyt todellakaan jaksa kuunnella feministien automaattivastauksia ja höpöhöpöteorioita tyyliin "miehiset valtarakenteet, jotka naiset ovat omaksuneet", "naisen euro on vain 80 senttiä, voi kyynel".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      37
      3543
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      30
      2304
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2243
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      45
      2111
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1484
    6. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1396
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      957
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      913
    9. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      817
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      813
    Aihe