On alkanut tuntua siltä, että tämä on muuttanut asenneilmapiiriä työttömiä kohtaan. Nyt on alettu ymmärtää, että työttömistä valtaosa todellakin etsii ja haluaa töitä. Ahtaajien lakosta tämän huomaa, moni työssäkäyväkään ei näille sympatioita anna, vaan toteaa, että kyllä täällä on työhaluisia työttömiä. Myös työnantajien olen huomannut palkkaavan jopa työttömiäkin. Onko alettu huomata, että ihan hyvää porukkaa on säästetty pihalle, kun ei räyhääjät, lipeväkielet ja facebookmesettäjät saakaan niitä töitä tehtyä?
Itse olen menossa ensi viikolla haastatteluun. En ole päässyt edes haastatteluihin vuosiin. Toki kävin uuden ammattitutkinnon työvoimakoulutuksena.
Asenneilmapiiri muuttumassa?
5
213
Vastaukset
- Hra Nimimerkkinen
Tässä se taas nähdään miten ajatuksenjuoksu toisilla tökkii, ei sitten tullut mieleen olla kusematta omaan puurokattilaan?
Ahtaajat sattumoisin lakkoilevat hyvän asian puolesta, jos se siirtymäkauden turvaaminen menee läpi,
voi sitä odottaa samalla useammallekin alalle.- Rva nimimerkki
Herraseni, olen eri mieltä. Liian korkea irtisanomisturva tarkoittaa vuokratyön käytön enenevää lisääntymistä.
Kun itsellä ei ole ollut vuoden 1993 jälkeen muuta kuin pätkätöitä, paskat välitän. Olen tottunut siihen, että firma menee alta tai että väkeä vähennetään. Minua ei heidän tai muitenkaan irtisanomisturvansa auta mitenkään. En tule pääsemään koskaan sellaisiin töihin, joissa siitä hyötyisin.
- työtön mielellään
Kyllä varmasti moni työtön haluaa päästä töihin ja etsii työpaikkaa. Mieluummin tekisin (OIKEITA PALKKATÖITÄ) kuin näitä työkkärin kyykytyshommia erillaisia harjoitteluja tms joista ei saa palkkaa ja joissa ei eläkettä kerry ja ei ole työterveyshuoltoa.
- kyykytyshommia.
Minä aloin somaliksi, haen fattasta ja nyysin. Haistakaa paska koko valtiovalta.
- pt->at->eat
kaikki aina sanoo suorittaneensa ammattitutkintoja, mutta ilmeisesti on unohtunut se fakta, että perustutkinto pitää suorittaa ensin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole202232Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742173Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä422053Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma511427- 741366
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46893Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?60855Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8771- 52743
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi33734