Grillikatoksen piirustuksia?

törötimperi

Kiinnostaisi tietää, löytyisköhän jostain netistä valmiita yksinkertaisen grillikatoksen piirustuksia, joista voisi saada vinkkejä semmoisen rakentamiseen? Tarkoitus olisi tehdä sellainen kesällä. Tokihan jonkunlaisen rakentaa vaikka ilman kuvia, mutta ei ole vielä tarkkaa suunnitelmaa. Kappaletavarasta olisi tarkoitus tehdä. Jos jollain olisi laittaa linkkejä tms. olisin kiitollinen.

3

11119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inssi'

      Minulla on itse tehty piirustukset, yhden mallin mukaan soveltaen. Laitan lyhyen selostuksen, miten rakennettu:

      - 6-kulmainen, yhden seinän mitta 1,5x2 m
      - tehty 6 seinäelementtiä keväällä autotallissa
      - elementin pystyt tehty vinoon (30 astetta) halkaistusta 2x4:sta
      - elementin runko 2x2
      - perustuksena 6xlecaharkko pystyssä jokaisen nurkan kohdalla
      - alajuoksu 2x4 painekyllästetty lappeellaan
      - alajuoksun päälle seinäelementit, jotka pultataan (tai ruuvataan) toisiinsa ja alajuoksuun kiinni. Kun tuo reuna on sopivasti 30 asteen kulmassa., niin elementit sopivat hyvin toisiinsa
      - "kattotuolit" höylättyä 2x4 12 kpl, siis jokaisen nurkan kohdalla ja lisäksi puolessa välissä
      - katon keskellä 2-kertainen höylätystä laudasta tehty 6-kulmainen aukko, johon kattotuolit päättyvät
      - verhouspaneeli molemmilla puolilla
      - katto raakaponttia ja päällä palahuopa

      Yhdessä seinäelementissä on vain reunukset, koska siinä on kulkuaukko. Sen vastapuoli on umpinainenJos haluaa vähän säästää paneelia, niin sitten seinäelementit höylätystä. Minä sain edullisesti paneelit, joten laitoin molemmille puolille.

      Näillä ohjeilla pitäisi onnistua helposti. Mökki on siis 6-kulmainen, p-a 6 m2, ei vaadi ainakaan meidän kunnassa muuta kuin ilmoituksen kuntaan.

      Oheisessa linkissä on kuiva mökeistä. Klikkaa vasemmalta: katoskuvat. Omani on 4:nneksi alimmaisella rivillä oikealla (puna-valko-/puuväri, kuvattu oviaukolta päin).

      http://www.elisanet.fi/grillikatos/album.html

    • inssi'

      Itseasiassa tuolla sivullahan on aika hyvä kuvakavlkadi sivun pitäjäm omasta projektista. 5-kulmainen on ehkä vaikeahko, kun siihen tulee epämääräisä kulmia. On 6-kulmaisessakin oma hommansa. Minun katokseni on nro 30. Kuvat löytyvät sivukartta-painikkeen alta.

    • honka ukko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      69
      3769
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      38
      2381
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      71
      2348
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      60
      2228
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      33
      1994
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      71
      1584
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1497
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      58
      1061
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      68
      1012
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      929
    Aihe