Asianajaja Lampela

kyselijä?

Kysyisin, että millainen juristi Lampela on ja onko Suomessa niin, että oikeus määrää kenet huvittaa syytetyn asianajajaksi?

Kun ihmettelin sitä, että Lampela ns. "on pahoillaan" siitä, että puolusti hyvän ystävänsä Kari S. Tikan tappajia...

Olen aina luullut, että Lampela on sellainen asianajaja, joka ottaa vain kovan rahan jutut, jotka häntä itseä kiinnostaa vai onko tosiaan niin, että oikeusmääräsi Lampelan puolustamaan kamunsa tappajia ja sillä sipuli?

Heikille muuten pisteet siitä, että on järjestäen kieltänyt pienen manneverensä itsessään. Lampela on hyvä osoitus siitä, että kantaväestöstä on kaikkeen, mutta puukkojunkkareista ei mihinkään!

13

5453

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerropa lisää

      nimittäin kyllä Lampela on puoliksi romani eli 50/50 kuten"Heikki" (niin kuin häntä tuttavallisesti kutsut) haastatteluissa on kertonutkin.

      Haluat uskoa, että sinun uskomuksesi (ja siis toiveesi) ylittää totuuden.Voi hyvä taivas, sun kanssas!

      Hyvä,ammattinsa osaava ihminen ei mielestäsi voi olla muuta kuin kantaväestöä. Koko avautumisesi vesittyi omaan rasistiseen näkemykseesi.



      "Puukkojunkkareista ei mihinkään" Eikö? Näyttelijä Anneli Sauli, upeat muusikot meillä ja muualla Shakira, Isabel Pantoja, Anneli Sari,Hilja Grönfors, Valfrid Åkerlund, Leif Lindeman, Amadeus Lundberg, Rainer Friman,Saska Helmikallio, Hortto Kaalo, Rainer Bollström, kirjailija Veijo Baltzar, poliisi Riku Lumberg, Korkeasaaren entinen johtaja Leif Blomqvist vain muutamia mainitakseni. Tosiaan, asianajaja Heikki Lampela meinasi unohtua. Puhumattakaan kaikista niistä "puukkojunkkareista", joiden läsnäoloa yhteiskunnassa sinun silmäsi eivät ole vielä havainneet. Entäs Andy McCoy, joka ei ole romani, mutta haluaa väkisin olla sitä?

      Huh, nyt alkoi pelottaa-tuttu ja turvallinen kaupantäti tai lääkäri...entäpä jos hekin ovat jotain muuta verenperimältään kuin kantaväestöä. Mitäpä jos romanit ovatkin soluttautuneet joukkoonne? Entä jos heillä ei olekaan mustat hiukset ja ruskeat silmät? Pitäisikö kaikille laittaa vaikka pikku tatuointi otsaan, joka kertoisi heti mistä kukakin on lähtöisin, ettei tällaisessa epätietoisuudessa ja pelossa sinunkaan enää tarvitse elämääsi jatkaa...

      Hei, hymyillään jos/kun tavataan... Mistäs sinä minut erotat? Et mistään-nauraaaaaaaa

      • ...

        Hän on vain pieneltä osaltaan manne eli periaatteessa ei ole romani. Tuo sinun 50% on täyttä paskaa, kun Lampela on itse sen sanonut ettei ole romana. Iisovanhemman toinen vanhempi ollut romani muistaakseni. Toki hänessä siis manneverta virtaa kuten sanoin, mutta mitätön määrä, kuten virtaa juutalaistakin verta.

        Ja niin varsinaisista kirjastokansalaisista on lannoitteeksi, kuten Aatu tiesi!


      • BloodyMary2
        ... kirjoitti:

        Hän on vain pieneltä osaltaan manne eli periaatteessa ei ole romani. Tuo sinun 50% on täyttä paskaa, kun Lampela on itse sen sanonut ettei ole romana. Iisovanhemman toinen vanhempi ollut romani muistaakseni. Toki hänessä siis manneverta virtaa kuten sanoin, mutta mitätön määrä, kuten virtaa juutalaistakin verta.

        Ja niin varsinaisista kirjastokansalaisista on lannoitteeksi, kuten Aatu tiesi!

        Huumorimiehiä- sun on pakko olla!

        "kieltänyt pienen osan manneverestään.."

        "pieneltä osaltaan manne... eli periaatteessa ei ole romani"

        "virtaa manneverta...mutta mitätön määrä, kuten juutalaistakin verta"

        Sun täytyy olla hoidon tarpeessa! Sääli, että Dr.Mengele ei nyt enää ota vastaan. "kirjastokansalaiset...keksitkö hauskan sanaleikkisi ihan itse vai auttoko Aatu! Give me a break!


      • Anonyymi

        Rakas, tiedätkö sie kuka oli se Palmi-vainaa joka äänitti suureksi hitiksi romanien keskuudessa nousseen c-kasetin Palmi-vainaan koinukasetti? Mie löysin sen kasetin Malmin Teboilin vessasta eikä sen jälkeen päivääkään mennyt etten olisi sitä kuunnellut. Parasta Viakraa se kasetti! Samaa mieltä on puolisoni ja serkkuni Raineri.

        T: Möhömaha-Mertsi


    • aasasdsdd

      kieltänyt sen. Jos ei hänessä sitä ole, niin miksi se pitäisi myöntää?

      • efriguto

        Hän kieltää olevansas puoliromani, kun hän ei sitä ole vaan vain pieneltä osaltaan.


      • OulunAkka

        Mitähän teidänkin suonissanne virtaa lopulta kun taaksepäin mennään. Mistä tiedätte kuka kenenkin lehtolapsi on ja kuka huutolainen tai kiertävä renkipoika teidätkin on alulle laittanut. Miettiä nyt ammattitaitoisen ihmisen verenperimää ja maailma hukkuu tuhkaan ja kohta laavaan!siinä vaiheessa ei paljoo merkkaa mitä Aatu sano, Luepa vaikka välillä Aku Ankkaa, siinä on sulle Aata oikein urakalla niin lähtee sulta tommoset tyhmyydet mielestä.
        Ei kai sulla muuten vaan olekin oma taustasi ja verenperimäsi tiedossa.Musta alko tuntuun siltä, että sulla onkin itselläs joku salaisuus. Oikeinko ongelmaksi asti.Taisin osua naulan kantaan.


    • nystagmus

      saa aina ja vain miinuspisteitä!

      • junttitukka

        Yksi sanaa kuvaa kaiken, TYMPEÄ


    • Anonyymi

      Heikin isä Guido Baltzar, kasvatti-isä Taisto Ahlgren. Piste!

      • Anonyymi00013

        Havaa rakas


    • Anonyymi

      Hauska kaveri esittelee mutkaansa vain kumppaneille.

    • Anonyymi

      Lakimiehet tuntee lait. Laki sanoo mitä saa tehdä ja mitä ei. Elämme silleen hassussa maailmassa, että oikeuslaitos ei tunne armoa eikä sympatiaa, jos vastapuolen lakimies esittää jotakin mistä toinen osapuoli on eri mieltä, ei riitä että sanoo että on eri mieltä, pitäisi esittää todisteiden jokin lakiteksti ja pykälä, johon vetoat.

      Itse esitin aikoinaan selvät todisteet mutta koska puolustin itseäni, niin syyttäjä ei halunnut oikaista virhettä vaan piti kiinni syytteistä, lakimiehen kanssa olisin voittanut jutun. Ei ollut varaa maksaa lakimiehille tuhansia euroja ennakkoon kun juttu meni hoviin jossa hävisin keissin.

      Ei siis ole syytä väheksyä luvan saaneita lakimiehiä, he osaavat asiansa, vastapuolella kun oli mulkku lakimies, niin sehän ei myöskään minua auttanut vaikka mitä todisteita esitin, edes lakimiesliitto ei halunnut kyseistä lakimiestä rangaista vaikka todisteet osoittivat syytteet perättömiksi.

      KKO olisi ottanut jutun, mutta taas puuttui lakimiehen ennakjopalkja 5000 euroa, itse ei juttua voinut ajaa KKO:ssa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1520
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      598
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      510
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 25
      444
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    8. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      10
      432
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      398
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe