Lähetin jo netistä veroilmoituksen, mutta laitoin vahingossa väärin työmatkan matkakustannukset. Jos teen netin kautta veroilmoituksen uudestaan, niin korvaako se aiemmin tehdyn ilmoituksen?
Virheen korjaus
Pohtija22
5504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Netissä voi matkat korjata ja ne kumoavat aikaisemmin ilmoitetut tiedot.
Hei,
juuri näin. Uudelleen netissä lähetetty tieto korvaa aiemmin lähetetyn. Korjauksia voi tehdä aina palautuspäivään saakka.
Ystävällisesti, Vero-tiimi
entä jos viimeinen palautuspv on jo mennyt? mitä voi seurata siitä, että on vahingossa ilmoittanut väärin?
"Veroilmoitus verkossa -palvelu on suljettu tältä vuodelta, koska veroilmoitusten palautusaika on päättynyt. Jos sinulla on vielä jotain ilmoitettavaa, palauta esitäytetty veroilmoituksesi mahdollisimman pian postitse. Palvelun kautta lähetettiin ilmoituksia kaikkiaan 412 549 kappaletta."
http://www.vero.fi/?path=5,39,482&article=9272&domain=VERO_MAIN
"Verotus valmistuu 1. marraskuuta. Omaa veroilmoitustaan voi vielä täydentää lisäselvityksillä ja vähennyksillä vielä lokakuussa. Viimeinen päivä, jolloin täydennyksiä voi tehdä, on 29. lokakuuta."
http://www.veronmaksajat.fi/fi-FI/medialle/u/uutiset/veroilmoituksen-verkkotaydentajia-oli-reilu-412-000