Katumuksen sakramentti

juhani

Ortodoksisesta kirkosta kiinnostuneena olen viime päivinä lukenut Johannes Seppälän kirjaa Puupalasta jumalankuvaksi.
Seppälä sanoo kirjassaan (s.79) seuraavaa: ," Kirkon näkemyksen mukaan syntien päästö ulottuu kaikkiin synteihin, jotka vilpittömästi tunnustetetaan ja pyydetään anteeksi."

Luterilaisessa ympäristössä kasvaneena herää kaksi itselleni oleellista kysymystä:

1.En tunnista kaikkeja syntejä itsessäni eikä niille ole loppua.
2.Pidän katumustanikin usein vilpillisenä eli siihen sekoittuu itsekkäitä piirteitä.

Olisin kiitolinen vastauksista ja sopivat lirjallisuusvinkitkin olisivat tervetulleita.

4

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Feodor

      Ole hyvä ja auta miestä hädässä...

    • Johannes

      Hmmm...

      Kunnioitettu opettajani Isä Johannes Seppälä tulkitsee kirjassaan kirkon opetusta hyvin persoonallisella ja hyvällä tavalla, joka kyseenalaistaa monia näennäisesti itsestäänselviä
      asioita. Kenties yksi näistä on synnintunto.

      Katumuksen tila ei ole välttämättä automaatio, vaan se tulee armosta ja sitä voi ja tuleekin rukoilla ihan kuten muitakin hyviä asioita. Ortodoksisessa kirkossa katumus on todellakin sakramentti. Synnintunnustus ei siis ole mitään kollektiivista tai mekaanista syntien miettimistä vaan ihan konkreettinen tilanne kahdenkeskisesti papin kanssa, jolla on aina ehdoton vaitiolovelvollisuus (virasta pidättämisen uhalla!).

      Katumuksen sakramentin tulee olla luonteeltaan yksityinen, ts. sen todellinen vastaanottaja on itse Kristus ja pappi vierellä on vain todistaja Hänen edessään. Pappi on jo sakramentin kaavankin perusteella velvollinen "tutkimaan tarkkaan" katuvan mieltä ja katumuksen astetta.
      Taitava rippi-isä osaa tutkia erittäin hyvin rippilapsensa mieltä, ja sitä paitsi papilla on täysi oikeus myös olla antamatta synninpäästöä ja sen sijaan antaa katuvalle ns. epitimia (katumusharjoitus, joka on eräänlainen lääke katumuksen tilan aikaansaamiseksi). On syytä muistaa että kirkon opetuksessa synti ei ole rikos vaan sairaus ja Kristus ei ole tuomari vaan lääkäri.

      Sanoisin, että jos suuria syntejä silti jää tunnustamatta ja jos katuva ne itsessään tunnistaa, ne painavat mieltä niin kauan kunnes ne tulevat kerrotuksi. Katumuksen sakramentissa katuva on kasvotusten Kristuksen kanssa, jolta mikään ei taida pysyä salassa. Sakramentin kaavassa sanotaankin sanatarkasti näin: " Jos sinä jotakin salaat, syntisi tulee sinussa kahdenkertaisena olemaan. Katso, tulit parantuaksesi, varo ettet menisi pois parantumattomana". Siteeraisin mielelläni myös erästä Helsingin seudulla toimivaa pappia, joka hiljattain mainitsi: " Niissä maissa, joissa toimii katolinen tai ortodoksinen kirkko ja joissa on käytössä sakramentaalinen synnintunnustus, tehdään tilastollisesti vähemmän itsemurhia kuin siellä missä tätä sakramenttia ei tunneta."

      Kirjallisuusvihjeitä ei ihan heti tule suoranaisesti mieleeni, mutta lupaan tutkia kirjastoani tästä näkökulmasta. KP Silibrian metropoliitta Emilianos julkaisi Suomessa ollessaan laajan tutkielman aiheesta, mutta sitä ei ole tietääkseni koskaan painettu kirjaksi eikä myöskään käännetty suomeksi. Myös Isä Johanneksen luentojen muistiinpanoista saattaisi löytyä jotain hyödyllistä, sillä ne käsittelivät nimenomaan sakramentteja : )

      • juhani

        Kiitos Johannes arvokkaasta vastauksestasi ja aikasi uhraamisesta. Vastaus selvensi paljon asioita.

        Muistaakseni luterilaisessa kirkossa käytetään synnintunnustuksen jälkeisestä synninpäästöstä sanaa absoluutio.
        Onko ortodoksisessa kirkossa käytösä sama ts. voiko yksittäinen kristitty luottaa siihen, että kaikki synnit on julistettu ja annetttu anteeksi, myös ne joita itse ei ole tunnistanut?


    • juhani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      20
      2222
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2163
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      33
      2016
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      47
      1406
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1356
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      893
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      822
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      761
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      743
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      33
      734
    Aihe