750.miljardin/€ hätäpaketti Suomen osuus

8miljardia

Kansanedustajien palkka nostetaan 5860/€ kk
Korruptoituneelle eduskunnalle tulossa palkankorotus miksi ?
Miksi heille korotuksia ja indeksi korotus vaikka sosiaalitukia ei olla indeksi tarkistettu vuoden 1995 jälkeen !
Sosiaalituen on 35-40% jäljessä vuodesta 1995 !

Heillä on vuosittain vapaata 4½/kk ja saavat siltä ajalta täyden palkan ! Pääsevät täydelle eläkkeelle jo 40.vuotiaana tai 7.v eduskuntakauden jälkeen !

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/75547-4000%E2%82%ACkk-elake-nyt-jyrahtaa-niinisto
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1476917
-----------------------------------------

Kansanedustaja saa palkkaa minimissään 5 860 euroa kuukaudessa, ja yli 12 vuotta istunut edustaja vähintään 6 300 euroa. Kulukorvauksineen palkka on vielä huomattavasti isompi, mutta silti se ei enää pitkään riitä.

Iltalehden mukaan kansanedustajien palkkoihin ollaan valmistelemassa korotusta, vaikka palkat pysyivät ennallaan vielä kansanedustajien palkoista päättävän palkkiotoimikunnan tiistaisessa kokouksessa.

Toimikunnan johtaja Pekka Tuomisto kertoo lehdelle, ettei nyt ollut oikea hetki korotukseen, mutta sanoo myös ”sen hetken lähestyvän”.

–Edustajien palkkiot ovat jääneet jälkeen yleisestä kehityksestä, Tuomisto sanoo lehdelle.

Seuraavan kerran toimikunta kokoontuu kesän jälkeen, mutta Tuomisto ei paljasta tullaanko palkkoja korottamaan vielä silloin. Kansanedustajien palkat nousivat viimeksi keväällä 2008 noin kuudella prosentilla.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/91928-kansanedustajien-palkka-nousee-pian-%E2%80%93-5860%E2%82%ACkk-ei-riita
---------------------------------------------

750 miljadia /€ hätäpaketti
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/178520.shtml

0

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

        Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
        Maailman menoa
        216
        4917
      2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        35
        4105
      3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

        Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
        Ikävä
        239
        3910
      4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

        elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
        Maailman menoa
        135
        3097
      5. Pitkän päivän ilta

        Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
        Ikävä
        161
        3086
      6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

        Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
        Maailman menoa
        65
        2974
      7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

        Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
        Kuhmo
        16
        2781
      8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

        Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
        Puolanka
        69
        2645
      9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        96
        2399
      10. En selvinnyt ilman naarmuja

        Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
        Ikävä
        13
        2195
      Aihe