Olin kolmannella luokalla menossa kahden kaverini kanssa palauttamaan ruokia, kun tulit luokseni. Ylipainoinen, keski-ikäinen nainen. Sanoit, etten ole syönyt tarpeeksi ja että lautasellani on liikaa ruokaa. Kavereillani oli jäänyttä ruokaa paljon enemmän, mutta valitsit minut. Suoraan sanottuna ruoka oli aivan paskan makuista ja olin keittäjien mieliksi ottanut malliannoksen mukaisen määrän ruokaa ja syönyt siitä suurimman osan nieleskellen. Talutit minut pöytään, ja sanoit ärsyttävästi, että syötät ruoan minulle jos en suostu itse syömään sitä. Kahden kaverini katsoessa vieressä jouduin syömään kaiken lopun ruoan. Sitten otit haarukan kädestäni ja kaalit loput ruoat keoksi keskelle lautasta. Jouduin syömään nekin. Sitten sanoit ällöttävän tekopyhästi hyvä, ja katsoit vielä, että vein tarjottimeni pois. Ohimennessä katsoin kun söit, sinulla oli tietenkin omat eväät mukanasi. Olin vasta tullut uuteen kouluun muutama päivä sitten, ja minua jännitti, miten opettajat ja oppilaat suhtautuvat minuun. Murskasit ajatukseni mukavasta koulusta. Tuhosit kolmasluokkalaisen, pienen lapsen, ajattelun opettajista heti. Minua kiusattiin ensimmäisellä ja toisella luokalla jatkuvasti, ja tämä ei muuttanut ajatteluani kouluista ainakaan parempaan suuntaan. Aina kun näen sinut koulussa, tekee mieli lyödä sinua.
Tämä tapahtui vuonna 2006. Siitä lähtien olen kerta toisensa päälle joutunut pettymään esimerkiksi vaitiolovelvollisuuden noudattamisessa ja oppilaiden rankaisemisessa. Olen jo kaksi kertaa joutunut jälki-istuntoon, molemmat siksi, että joku tuntematon oli heittänyt lumipalloja ja olin seisonut vieressä. Heitetyt kertoivat opettajalle, että minäkin heitin lumipalloja, ja vaikka kuinka sanoin että en, jouduin jälki-istuntoon. Terveydenhoitaja on juorunnut asioistani ainakin kahdelle eri opettajalle. Olenko liian kiltti? Olen ainakin omasta mielestäni. Mitä minun pitäisi tehdä? En tiedä.
Viesti pakkosyöttäjä -opettajalle
Toiveajattelua...
2
1207
Vastaukset 2
- RipuliOnMärkääKakkaa
Printtaa tämä teksti tai lähetä tämä koulusi opettajanhuoneeseen tms. voit siinä sivussa uhata oikeustoimilla jo oikein vitutta.
- Ala-asteen ope
Tässä on selvästi syrjitty sinua. Opettajilla ei ole mitään oikeutta toimia kuvaamallasi tavalla. Opettajien toiminnasta voi valittaa rehtorille, ja jos rehtori ei välitä, voi hänen toiminnastaan kannella lääninhallitukseen (reksiltä saa lomakkeen kun pyytää). Parasta tietenkin olisi, jos huoltajasi voisi tehdä valituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591280
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571208Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011024
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71020- 50869
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6833Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27781Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71679