Viesti pakkosyöttäjä -opettajalle

Toiveajattelua...

Olin kolmannella luokalla menossa kahden kaverini kanssa palauttamaan ruokia, kun tulit luokseni. Ylipainoinen, keski-ikäinen nainen. Sanoit, etten ole syönyt tarpeeksi ja että lautasellani on liikaa ruokaa. Kavereillani oli jäänyttä ruokaa paljon enemmän, mutta valitsit minut. Suoraan sanottuna ruoka oli aivan paskan makuista ja olin keittäjien mieliksi ottanut malliannoksen mukaisen määrän ruokaa ja syönyt siitä suurimman osan nieleskellen. Talutit minut pöytään, ja sanoit ärsyttävästi, että syötät ruoan minulle jos en suostu itse syömään sitä. Kahden kaverini katsoessa vieressä jouduin syömään kaiken lopun ruoan. Sitten otit haarukan kädestäni ja kaalit loput ruoat keoksi keskelle lautasta. Jouduin syömään nekin. Sitten sanoit ällöttävän tekopyhästi hyvä, ja katsoit vielä, että vein tarjottimeni pois. Ohimennessä katsoin kun söit, sinulla oli tietenkin omat eväät mukanasi. Olin vasta tullut uuteen kouluun muutama päivä sitten, ja minua jännitti, miten opettajat ja oppilaat suhtautuvat minuun. Murskasit ajatukseni mukavasta koulusta. Tuhosit kolmasluokkalaisen, pienen lapsen, ajattelun opettajista heti. Minua kiusattiin ensimmäisellä ja toisella luokalla jatkuvasti, ja tämä ei muuttanut ajatteluani kouluista ainakaan parempaan suuntaan. Aina kun näen sinut koulussa, tekee mieli lyödä sinua.

Tämä tapahtui vuonna 2006. Siitä lähtien olen kerta toisensa päälle joutunut pettymään esimerkiksi vaitiolovelvollisuuden noudattamisessa ja oppilaiden rankaisemisessa. Olen jo kaksi kertaa joutunut jälki-istuntoon, molemmat siksi, että joku tuntematon oli heittänyt lumipalloja ja olin seisonut vieressä. Heitetyt kertoivat opettajalle, että minäkin heitin lumipalloja, ja vaikka kuinka sanoin että en, jouduin jälki-istuntoon. Terveydenhoitaja on juorunnut asioistani ainakin kahdelle eri opettajalle. Olenko liian kiltti? Olen ainakin omasta mielestäni. Mitä minun pitäisi tehdä? En tiedä.

2

1103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RipuliOnMärkääKakkaa

      Printtaa tämä teksti tai lähetä tämä koulusi opettajanhuoneeseen tms. voit siinä sivussa uhata oikeustoimilla jo oikein vitutta.

    • Ala-asteen ope

      Tässä on selvästi syrjitty sinua. Opettajilla ei ole mitään oikeutta toimia kuvaamallasi tavalla. Opettajien toiminnasta voi valittaa rehtorille, ja jos rehtori ei välitä, voi hänen toiminnastaan kannella lääninhallitukseen (reksiltä saa lomakkeen kun pyytää). Parasta tietenkin olisi, jos huoltajasi voisi tehdä valituksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      234
      5222
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      68
      3403
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      94
      3097
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      40
      3027
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2885
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2705
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2411
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2257
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      158
      1704
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1360
    Aihe