Sun katsastus on edullinen ja halpa kaikkien katsastus. Sun katsastuksessa voi käydä vaikka joka päivä, eikä katsastaminen maksa mitään. Sun katsastusasemia on kaikkialla. Siellä missä on auto, on myös Sun katsastusasema.
Miten sitten Sun katsastus toimii. Toimintaperiaate on se että itse kokeilet jarrua painamalla onko autossa jarrut. Rattia kääntämällä toetat onko auto ohjattavissa. Myös valot on syytä tarkistaa. Itse tehdyn Sun katsastuksen lisäksi viranomaiset pistokokein varmistavat että Sun katsastuksessa on käyty. Näin saadaan tutkitusti liikenneturvallisuus pidettyä nykyisen pakkokatsastusjärjestelmän kanssa samalla tasolla. Tutkimus kiistatta todistaa sen että kuljettaja itse ymmärtää onko ajoneuvo hallittavissa.
Miten sitten Sun katsastus toimii. Toimintaperiaate on se että itse kokeilet jarrua painamalla onko autossa jarrut. Rattia kääntämällä toetat onko auto ohjattavissa. Myös valot on syytä tarkistaa. Itse tehdyn Sun katsastuksen lisäksi viranomaiset pistokokein varmistavat että Sun katsastuksessa on käyty. Näin saadaan tutkitusti liikenneturvallisuus pidettyä nykyisen pakkokatsastusjärjestelmän kanssa samalla tasolla. Tutkimus kiistatta todistaa sen että kuljettaja itse ymmärtää onko ajoneuvo hallittavissa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Yhtään tuollaisen tutkimustuloksen antavaa tutkimusta täällä ei ole vielä esitetty. Yhtään kiistatonta tutkimusta ei ole vielä tänne linkitetty. Joko löysit sellaisen?
masaherekwediautoilijavaijnejne. Etkö ole nähnyt asiasta yhtään tutkimusta. Tietenkin olet. Etkä pidä tutkimustuloksesta.
Laita linkki edes yhteen viestiin, joka osoittaa Herekin huonomuistiseksi.
Et selvästikään pysty erottamaan eri kirjoittajia toisistaan, vaan luulet heitä samaksi henkilöksi. On todella kömpelöä luulla esim. Wedin ja Autoilija vain juttuja saman kirjoittajan jutuiksi.
Sinulla noita ymmärtämis ja erottamisongelmia on ollut täällä.
Minä en ole Wedi. Voin toki antaa henkilötunnukseni, yhteystietoni ja työpaikkani tiedot ja pyytää Wediä ilmoittamaan samat tiedot. Tosin tuskin sinä siitä huolimatta uskoisit.
Joten katso vaikka kirjoitustyyliä. Minulla on esimerkiksi kirjoitusvirheitä tuplasti enemmän kuin Wedillä ja muotoilen lauseeni eri tavalla.
Eikö DE FACTO ollut tämä sinun juttusi ja tieteellisiin tutkimuksiin vetoaminen? Joten teeppä tästä asiasta tutkimus. Sitten sinulla on se kaipaamasi DE FACTO tieteellisesti todistettu syy väittää meitä samaksi henkilöksi.
Hyviä päivänjatkoja vaan.
Täällä poiketaan asiasta. Kysymys kuuluu mikä on de facto katsastuksen vaikuttavuus liikenneturvallisuuteen. Tarvitaanko sunkatsastusta kummempaa katsastusta. Fakta on että ei!
Paras. Ja tehdään aina kun autolla lähdetään ajoon. Ainoa oikea, vastuullisen autoilijan Sun katsastus.
Sun katsastus, saa sinutkin hyvälle tuulelle. Meissä jokaisessa on iso Sun katsastaja.
Oikeiden ihmisten tekemää katsastusta - Sun katsastus.
Ministeri herätys, jotain tolkkua asiaan.
Jos sun katsastus vähääkään epäilyttää, voit tuoda autosi mun katsastukseen, jonka suoritan korjaamolla vapaaehtoisesti, pientä korvausta vastaan. Mun katsastusta tarvitaan jo nytkin, sillä autoihin tulee vikoja, vaikka autot joudutaan viemään pakollisiin vuosikatsastuksiin. Autolla kun ajetaan ympäri vuoden, ei vain pakollisena rahankeräyskatsastuspäivänä.
Mikä vitun DE FACTO???? Tunge ne sun "tieteelliset tutkimukset" perseesees!! Saatanan köyhä!!
joka päivä korjattavaksi?????
De facto eli käytännössä. Mihin tämä kaikki autojen ympärillä ähertäminen de facto johtaa.
Se tutkimus, johon täällä jatkuvasti viitataan, on norjalainen tutkimus muutaman vuoden takaa. Löytyy mm. Liikenteen turvallisuusviraston sivuilta, tai siis Aken tutkimus, jossa tämä norjalainen tutkimus on viitattu.
Lyhyesti:
tässä norjalaisessa tutkimuksessa todettiin, että kun Norjassa on muutenkin vapaaehtoinen katsastus, niin tutkittiin, että kolmen vuoden aikana autot jotka kävivät silti katsastuksessa ja ne jotka eivät käyneet. Johtopäätelmä oli, ettei katsastamattomuudella voitu tämän tutkimuksen mukaan havaita olevan mitään vaikutusta onnettomuustilastoihin.
Vanha totuushan on: vale - emävale - tilasto.
Sun katsastuksessa ei käydä YT-neuvotteluja.
Sun katsastuksessa ei itketä kovaa kilpailua.
Sun katsastuksessa ei kuseteta sinua.
Sun katsastuksessa ei puhuta paskaa.
Sun katsastuksessa katsastetaan sun auto jokapäivä.
Jos markkinajohtaja jätetään huomioimatta, tai paskat otetaan sekin mukaan, niin vuosikatsastus maksaa
vähemmän kuin yksi täystankkaus Sunhuoltamon pumpusta.
hyvä ja saa minun ääneni. Koska katsastus on turhaa ja poliisien valvonta turhaa. Kyllä ne viat tulee korjattua ilman heitäkin ja heidänkin kannattaisi kiinnittää enemmän huomiota omiin kulkuneuvoihinsa ja niiden kuntoon. Juuri katsastettuja autoja hajoaa päivittäin ja enemmän merkitsee nykypäivänä kuka auton käyttää kuin sen kunto.
sun katsastuksen laatu todella ala-arvoista. 27% sun-katsastuksessa käyneistä ajoneuvoista HYLÄTÄÄN asiantuntevilla katsastusasemilla eli n. joka neljännes autoista, todella epäkuranttia laatua. Kukapa ostaisi tällaista tuotetta/palvelua, en minä ainakaan.
http://www.facebook.com/group.php?gid=123520490773&v=wall#!/group.php?gid=123520490773&v=info