Nevanlinna: Ateismi kristillinen lahko

Unus inter pares

Turun arkkihiippakunnan papeille puhunut filosofi Tuomas Nevanlinna nimitti ateismia "kristilliseksi lahkoksi", joka militantissa muodossaan usein syyllistyy samaan suvaitsemattomuuteen josta se kirkkoa arvostelee. Täällä ateismi-palsta on suosituin "uskonnollinen" palsta, joten kommentoin asiaa siellä:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9367932

Tänne kristinusko-puolelle toinen näkökulma Nevanlinnan luentoon. Minusta hän oli oivaltanut jotain tärkeää sanoessaan, että juuri kirjaimellinen raamatuntulkinta on traditionalistista ja väistämättä valikoivaa, mikä tekee siitä vaarallisen. Kun Raamatun sanaa julistetaan "sellaisenaan" Jumalan sanana, ei ihmiselle jätetä tilaa ajatella itse ja yksittäiset saarnaajat voivat saada vaarallisen paljon valtaa lampaittensa elämässä. Tunnettu tosiasiahan on, että yksittäisillä Raamatunjakeilla voidaan perustella periaatteessa mitä tahansa.

Jos sen sijaan ymmärretään, että Raamattua voi ja pitää tulkita ja saarnoja ja profetioita koetella, silloin otetaan tosissaan sekä seurakunnan yhteisöllinen luonne että Raamatun moninaisuus. Kukaan yksittäinen ihminen ei ymmärrä tyhjentävästi Raamatun sanaa, mutta yhdessä Raamattua tulkiten ja toistemme tulkintoja kuunnellen ja kunnioittaen voimme löytää syvemmän ymmärryksen sen sisällöstä. Juuri silloin Pyhä Henki toimii voimallisimmin, eikä silloin kun hänet varataan vain jonkinlaisen karismaattisen eliitin "käyttöön".

Toinen asia mikä jäi Nevanlinnan puheesta mieleen oli sivukommentti, että hänen nähdäkseen avioero on UT:ssa suurempi synti kuin homoseksuaalisuus. Olen samaa mieltä, ja olenkin ihmetellyt, että erojen aikaansaamaa tuskaa ja kurjuutta ei kirkossa oikein oteta vakavasti eikä riittävästi etsitä keinoja perheiden tukemiseen. Johtuneeko siitä, että useimmille kirkon työntekijöillekin avioero on liian läheinen ja kipeä asia? Juuri näistä asioista pitäisi kuitenkin puhua, ei niinkään paljon homoliitoista, jotka koskevat pientä vähemmistöä niin nykypäivänä kuin Raamatunkin aikana.

4

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuPiKö

      Pidän Nevanlinnan ajattelusta.


      "Minusta hän oli oivaltanut jotain tärkeää sanoessaan, että juuri kirjaimellinen raamatuntulkinta on traditionalistista ja väistämättä valikoivaa"

      - Totta joka sana. On helpompi puhua ihmisten kanssa jotka myöntävät suoraan sen että heillä on tietty tulkintatapa Raamattuun kuin niiden kanssa jotka eivät sitä myönnä. Kaikilla Raamatun vakavasti ottavilla on sellainen, joko tiedostettu tai tiedostamaton.

      • Raamatussa oikein

        Raamattu ei hyväksy homoutta, uskovaisen pitää kunnioittaa sitä mitä siellä Raamatussa lukee, eikä tyytyä lässyttämään homojen mieliksi, koska heillekkin on kerrottava totuus, miten asiat Raamatussa ovat.


      • ...
        Raamatussa oikein kirjoitti:

        Raamattu ei hyväksy homoutta, uskovaisen pitää kunnioittaa sitä mitä siellä Raamatussa lukee, eikä tyytyä lässyttämään homojen mieliksi, koska heillekkin on kerrottava totuus, miten asiat Raamatussa ovat.

        Kristityt ovat idiootteja sekä pedofiilejä, raamatun uskominen pitäisi johtaa kuohintaa välittömästi.


      • Rankaisija
        ... kirjoitti:

        Kristityt ovat idiootteja sekä pedofiilejä, raamatun uskominen pitäisi johtaa kuohintaa välittömästi.

        "Kristityt ovat idiootteja sekä pedofiilejä, raamatun uskominen pitäisi johtaa kuohintaa välittömästi."

        Helvetissä joudut kokemaan paljon kauheampia tuskia IKUISESTI, LOPUTTOMIIN. Jos et kadu ja usko. Jos et ota vastaan Kristusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      403
      12749
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5603
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      241
      4148
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      304
      3303
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2135
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1930
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      100
      1764
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      82
      1356
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      173
      1047
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      975
    Aihe