Turun arkkihiippakunnan papeille puhunut filosofi Tuomas Nevanlinna nimitti ateismia "kristilliseksi lahkoksi", joka militantissa muodossaan usein syyllistyy samaan suvaitsemattomuuteen josta se kirkkoa arvostelee. Täällä ateismi-palsta on suosituin "uskonnollinen" palsta, joten kommentoin asiaa siellä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9367932
Tänne kristinusko-puolelle toinen näkökulma Nevanlinnan luentoon. Minusta hän oli oivaltanut jotain tärkeää sanoessaan, että juuri kirjaimellinen raamatuntulkinta on traditionalistista ja väistämättä valikoivaa, mikä tekee siitä vaarallisen. Kun Raamatun sanaa julistetaan "sellaisenaan" Jumalan sanana, ei ihmiselle jätetä tilaa ajatella itse ja yksittäiset saarnaajat voivat saada vaarallisen paljon valtaa lampaittensa elämässä. Tunnettu tosiasiahan on, että yksittäisillä Raamatunjakeilla voidaan perustella periaatteessa mitä tahansa.
Jos sen sijaan ymmärretään, että Raamattua voi ja pitää tulkita ja saarnoja ja profetioita koetella, silloin otetaan tosissaan sekä seurakunnan yhteisöllinen luonne että Raamatun moninaisuus. Kukaan yksittäinen ihminen ei ymmärrä tyhjentävästi Raamatun sanaa, mutta yhdessä Raamattua tulkiten ja toistemme tulkintoja kuunnellen ja kunnioittaen voimme löytää syvemmän ymmärryksen sen sisällöstä. Juuri silloin Pyhä Henki toimii voimallisimmin, eikä silloin kun hänet varataan vain jonkinlaisen karismaattisen eliitin "käyttöön".
Toinen asia mikä jäi Nevanlinnan puheesta mieleen oli sivukommentti, että hänen nähdäkseen avioero on UT:ssa suurempi synti kuin homoseksuaalisuus. Olen samaa mieltä, ja olenkin ihmetellyt, että erojen aikaansaamaa tuskaa ja kurjuutta ei kirkossa oikein oteta vakavasti eikä riittävästi etsitä keinoja perheiden tukemiseen. Johtuneeko siitä, että useimmille kirkon työntekijöillekin avioero on liian läheinen ja kipeä asia? Juuri näistä asioista pitäisi kuitenkin puhua, ei niinkään paljon homoliitoista, jotka koskevat pientä vähemmistöä niin nykypäivänä kuin Raamatunkin aikana.
Nevanlinna: Ateismi kristillinen lahko
4
444
Vastaukset
- JuPiKö
Pidän Nevanlinnan ajattelusta.
"Minusta hän oli oivaltanut jotain tärkeää sanoessaan, että juuri kirjaimellinen raamatuntulkinta on traditionalistista ja väistämättä valikoivaa"
- Totta joka sana. On helpompi puhua ihmisten kanssa jotka myöntävät suoraan sen että heillä on tietty tulkintatapa Raamattuun kuin niiden kanssa jotka eivät sitä myönnä. Kaikilla Raamatun vakavasti ottavilla on sellainen, joko tiedostettu tai tiedostamaton.- Raamatussa oikein
Raamattu ei hyväksy homoutta, uskovaisen pitää kunnioittaa sitä mitä siellä Raamatussa lukee, eikä tyytyä lässyttämään homojen mieliksi, koska heillekkin on kerrottava totuus, miten asiat Raamatussa ovat.
- ...
Raamatussa oikein kirjoitti:
Raamattu ei hyväksy homoutta, uskovaisen pitää kunnioittaa sitä mitä siellä Raamatussa lukee, eikä tyytyä lässyttämään homojen mieliksi, koska heillekkin on kerrottava totuus, miten asiat Raamatussa ovat.
Kristityt ovat idiootteja sekä pedofiilejä, raamatun uskominen pitäisi johtaa kuohintaa välittömästi.
- Rankaisija
... kirjoitti:
Kristityt ovat idiootteja sekä pedofiilejä, raamatun uskominen pitäisi johtaa kuohintaa välittömästi.
"Kristityt ovat idiootteja sekä pedofiilejä, raamatun uskominen pitäisi johtaa kuohintaa välittömästi."
Helvetissä joudut kokemaan paljon kauheampia tuskia IKUISESTI, LOPUTTOMIIN. Jos et kadu ja usko. Jos et ota vastaan Kristusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211250
- 113951
- 42690
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus274683- 15620
- 59597
- 59495
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38495- 36491
Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on190476