HELSINGISSÄ MENEILLÄÄN

VALLANKUMOUS!

Katselen Helsingin keskustan kerrostaloasunnostani kohti mielenosoittajajoukkoa. Näky on uskomaton! Eduskuntatalon luokse on kertynyt jo arviolta 200 000 raivostunutta ihmistä, ja lisää virtaa paikalle koko ajan. Autoliikenne kaduilla on pysähtynyt, sillä ihmismassat kulkevat teiden yli kohti suurmielenosoituksen kokoontumispaikkaa.

Tuhansilla mielenosoittajilla on mukanaan soihtuja, polttopulloja, pesäpallomailoja, moottorisahoja, leipäveitsiä ja tuliaseita! Raivokkaana vellova joukko hajoittaa kauppojen ikkunoita ja ryöstelee kaupat tyhjiksi. Tyhjennetyt kaupat sytytetään palamaan. Pysäköityjen autojen ikkunoista heitellään sisään polttopulloja, ja koko kaupungin keskusta on liekkimerenä. Paloautot yrittävät saapua paikalle, mutta palomiehiä tulitetaan kivääreillä ja pistooleilla.

Armeijan joukko-osastoja on ryhmittynyt eduskuntatalon eteen, ja mukana on myös runsaasti panssarivaunuja. Eduskuntatalon katolta nousee ilmaan useita helikoptereita – kansanedustajat lennätetään turvaan. Tasavallan presidentti on poistunut kaupungista jo aiemmin, ja hallituksen päämaja on siirretty Mikkeliin, jossa järjestetään pian hätäkokous. Koko maahan on julistettu sotatila, ja hallitus on väläyttänyt mahdollisuutta pyytää Venäjän armeijaa apuun.

Ihmismassa on jo lähellä eduskuntataloa, ja väkijoukosta tulitetaan nyt kohti armeijan sotilaita. Sotilaat vastaavat kyynelkaasulla sekä avaamalla tulen väkijoukkoon! Sarjatulta, maahan kaatuvia mielenosoittajia... Verta kaduilla, hahmot kyynelkaasussa... Pelkistettyä todellisuutta!

Hyvä Jumala! Nyt panssarivaunut alkavat huokua tulta ja kuolemaa! Sirpalekranaatteja sataa mielenosoittajien joukkoon, lukemattomia tuskanhuutoja kaikkialla, maahan kaatuvia verisiä mielenosoittajia, ja sotilaitakin kaatuu siellä täällä! Monet pitelevät kuolinkouristuksissaan vatsaansa yrittäen epätoivoisesti estää suoliaan valumasta ulos. Tämä... tämä on kaiken loppu! Suomen loppu sellaisena kuin me sen tunnemme...

LUE LISÄÄ HELSINGIN KAOOTTISESTA TILANTEESTA ILTASANOMISTA:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2264479

18

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Facebook-protestista täysi pannukakku
      IS 15.10.2010 14:45, päivitetty 15.10. 15:25

      Mielenosoitus kansanedustajien palkankorotuksia vastaan jäi varsin vaatimattomaksi. Eduskuntatalon edustalle kokoontui iltapäivällä parikymmentä ihmistä.

      Facebook-ryhmä oli uhannut aloittaa yleislakon protestina palkankorotuksille.

      Tiedossa ei ollut, että kukaan eduskuntatalolle tulleista olisi jäänyt pois töistä protestin vuoksi. Paikalla oli muun muassa työttömiä ja vapaapäivää viettäneitä.

      • näin yksinkertaista

        .


      • Ei.
        näin yksinkertaista kirjoitti:

        .

        .


    • tästä!

      http://www.facebook.com/pages/Yleislakko-15102010/151367591568865?v=wall

      Tänään koko maa seisoi, kun 111 000 ihmistä oli yleislakossa. Tämä on merkittävä voitto meille vihervasemmistolaisille punkkarianarkisteille. Me näytimme, mitä on joukkovoima! Nyt me vastaamme Helsingin keskustassa armeijan tuleen tulella, emmekä koskaan antaudu! Voitto tai kuolema! LASKEKAA LÄPI, SAATANA!

      • Raaka meininki

        vaan!


    • Palkkaa työstä!

      Enkä tee huomennakaan!

      En, jos ei joku ala maksamaan siitä!

      • Wake up folks

        Suomalaisista on tullut passiivista kansaa.Uusi mielenosoitus vaan ja Suomen itsepäisyyspäivänä?Eikö se olisi todellista isänmaallisuutta ja osoittaisi veteraaneille,että nuoremmassa polvessa on vielä ytyä.


      • harkinnassa.
        Wake up folks kirjoitti:

        Suomalaisista on tullut passiivista kansaa.Uusi mielenosoitus vaan ja Suomen itsepäisyyspäivänä?Eikö se olisi todellista isänmaallisuutta ja osoittaisi veteraaneille,että nuoremmassa polvessa on vielä ytyä.

        Tämänpäiväisestä yleislakosta ja suurlakosta vastuussa oleva mies suunnittelee jo uutta yleislakkopäivää ja uutta suurmielenosoitusta - ja silloin porvari saakin tuta sorrettujen vihan!!!


    • Kauhajoella kommunistit ovat vallanneet kaupungintalon ja vanginneet kaikki kapunginhallituksen jäsenet lukuunottamatta vasemmistolaisia. Yksikään poliisi ei ole saapunut paikalle, koska he ovat kahvilla ABC:llä. Kepulaisten joukko mölyää kaupungintaloa vastapäätä olevalla kirjaston parkkipaikalla ja he myös ajelevat traktoreilla pitkin kirjaston pihaa aiheuttaen vaaratilanteita. Liikenne on pysähdyksissä, koska kepulaiset ovat kaataneet lantaa teille kauhean kasan.

      • Mene, Seppo, mene!

        Go, Seppo, go!


    • Tosi on

      Olette katsoneneet liikaa vidoita.

      • paljastaa,

        että SINÄ olit yksi niistä 20:stä työttömästä ja mielenterveydellisistä syistä sairaseläkkeelle jääneistä, jotka "osoittivat mieltään" oikein "suurmielenosoituksessa". Nolompi juttu.


      • k
        paljastaa, kirjoitti:

        että SINÄ olit yksi niistä 20:stä työttömästä ja mielenterveydellisistä syistä sairaseläkkeelle jääneistä, jotka "osoittivat mieltään" oikein "suurmielenosoituksessa". Nolompi juttu.

        Tässä taas nähtiin että toiset ketkä urputtaa ei ole sanomistensa takaa,vaan puhuu täyttä paskaa.Ja teitä lampaita löytyy näköjään liikaa.Olen sanonut monesti että kun eduskunnassa vielä keksitään laki että pitää hypätä pää edellä kaivoon niin puolet kansasta hyppää.


      • Yksi joukosta
        k kirjoitti:

        Tässä taas nähtiin että toiset ketkä urputtaa ei ole sanomistensa takaa,vaan puhuu täyttä paskaa.Ja teitä lampaita löytyy näköjään liikaa.Olen sanonut monesti että kun eduskunnassa vielä keksitään laki että pitää hypätä pää edellä kaivoon niin puolet kansasta hyppää.

        ... mutta olinpa siellä eduskuntatalolla.
        Olin todella pettynyt, koska meitä oli paikalla noin 20 henkilöä.
        Voi prkl, tässä taas nähtiin, mitä vellihousuja Suomalaiset ovat.
        No, omasta puolestani voin olla tyytyväinen, koska menin paikalla duunipäivän jälkeen.
        Ei tähän maahan mitään muutoksia tarvitse, koska täällä ollaan lampaita.


      • Yksi joukosta
        Yksi joukosta kirjoitti:

        ... mutta olinpa siellä eduskuntatalolla.
        Olin todella pettynyt, koska meitä oli paikalla noin 20 henkilöä.
        Voi prkl, tässä taas nähtiin, mitä vellihousuja Suomalaiset ovat.
        No, omasta puolestani voin olla tyytyväinen, koska menin paikalla duunipäivän jälkeen.
        Ei tähän maahan mitään muutoksia tarvitse, koska täällä ollaan lampaita.

        ..ett tuskin nää lampaat viisii edes äänestää muutoksen puolesta.
        Turhaa täällä vinkua, kun ei ole halujakaan näiden herrojen touhuja pysäyttää.


    • .

      Mikä on uusien valtaa pitävien ensimmäinen suuri toimenpide. Tänä aamuna uskalsin tulla pois kellarista vasta, talo ainakin näyttäisi olevan paikallaan ja vahingoittumaton. Millaisia tappioita siellä Helsingissä? Onko eduskuntatalo jo raunioina?
      Onko ketään vielä tuomittu maanpetturuudesta tai teloitettu?
      Ihmeen äkkiä näytti käyvän vallankumous, kun nyt jo vaikuttaa meno täällä ainakin ihan normaalilta. Hyvin on ilmeisesti suunniteltu.

      • kielsi ..

        toiminnan jatkamisen, koska ilma oli liian kylmää ja tuuli mereltä.


      • ........
        kielsi .. kirjoitti:

        toiminnan jatkamisen, koska ilma oli liian kylmää ja tuuli mereltä.

        noin ne muualla reakoi kun eläkkeisiin kosketaan mutta suomessa ihmisillä pää valmiina allapäin uusia valtion säästöjä vastaan ottamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      232
      4661
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3837
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      359
      3511
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2168
    5. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      40
      1842
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      75
      1800
    7. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1664
    8. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      92
      1627
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1372
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      101
      1259
    Aihe