Mielenosoitus nuorten toimeentulon kiristystä vastaan
Ajankohta
7. joulukuuta 2010 · 13:00 - 16:00
Paikka Eduskuntatalo
Lisätietoja Hallitus on esittänyt että täysi-ikäiselle, alle 25-vuotiaalle, myönnettävää toimeentulotuen perusosaa voitaisiin leikata silloin, kun hän on keskeyttänyt koulutuksen tai kieltäytynyt koulutuksesta niin, että hän tällä perusteella ei ole oikeutettu työttömyysetuuteen. Esityksen valmisteluprosessissa ei ole kuultu yhtäkään nuoria edustavaa tahoa. Esityksen toinen käsittely on eduskunnassa tiistaina 7 joulukuuta kello 14:00.
Emme hyväksy, että nuoret asetetaan entistä eriarvoisempaan asemaan toimeentulotuen saamisen suhteen. Esityksen läpi mennessä se asettaisi monet jo heikossa asemassa olevat nuoret entistä vaikeampaan asemaan. Samalla se ajaisi nuoret tekemään vääriä alavalintoja ja ruuhkauttaisi entisestään korkea-asteen opiskelijavalintoja.
Esityksen sisältö ja sen valmistelutapa polkevat nuorten oikeuksia eikä ole millään tapaa hyväksyttävä. Siksi osoitamme mieltämme hallituksen esitystä vastaan tiistaina 7 joulukuuta kello 13:00 eduskuntatalolla.
Mielenosoituksen järjestävät Suomen Lukiolaisten Liitto ja Finlands Svenska Skolungdomsförbund. Mukana ovat myös Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU, Suomen Ammattiin Opiskelevat SAKKI, Keskustan Opiskelijaliitto KOL, Keskustanuoret, Sosialidemokraattiset Opiskelijat SONK, Demarinuoret, Svensk Ungdom ja Vasemmistonuoret. Myös muut nuoriso- ja opiskelijajärjestöt ovat tervetulleita!
Esitys löytyy eduskunnan sivuilta: http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 138/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietinnöstä käy myös ilmi kuinka ongelmallinen k.o esitys on.
MIELENOSOITUS nuorten puolesta!
7.12.2010
1
297
Vastaukset
- ..-..
En ole nuori enkä osallistu tuohon mutta olen hengessä mukana. Ihmisten elämäntilanteet ovat kaikilla erilaisia ja lyötyä ei saa lyödä lisää. Esim. itse en olisi ikinä jaksanut käydä koulua pitkään aikaan jos vaikka joku lähiomainen olisi kuollut. Niin tärkeä ei mikään maailman koulu ole inhimmilisesti ajatellen että jos ei kertakaikkiaan sinne pysty menemään niin silti pitäisi mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1062026En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761548Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 78870
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7728