Huraa, ja voi perse

Eva Biaudet on ilmaissut kantansa taannoisesta Espoon kuntokeskuksen rukoilukiellosta.
http://yle.fi/alueet/helsinki/2010/12/biaudet_espoon_kuntokeskuksen_rukoilukielto_ei_syrjinyt_2233137.html

Uutisen luettuani tunteet on kahtiajakoiset, sillä tässä on sekä hyvää että huonoa. Hyvää ensinnäkin tämä pääpointti:

"Vähemmistövaltuutettu Eva Biaudet katsoo lausunnossaan, ettei espoolaisen kuntokeskuksen rukouskiellossa rikottu yhdenvertaisuuslakia."

Tämä nyt oli odotettavissakin, ja tämän olisi pitänyt olla kaikille itsestäänselvää ilman Biaudet'n lausuntoa. Mutta mutta... sitten tulee aivopieru:

"Biaudetin mielestä sopivampi hiljentymispaikka eri uskontokuntiin kuuluville olisi esimerkiksi sermein eristetty tila kauppakeskus Entressen kirjastossa."

EI NÄIN! Ei todellakaan näin! Onneksi jotkut sentään ymmärtävät vastustaakin tätä:

"Myös yhdeksän Espoon kaupunginvaltuutettua vaatii uskonnon pitämistä erillään julkisista palveluista."

Juuri näin. Eivät kirjastot ole mitään rukoilutiloja tai harrastuskeskuksia missä saa tehdä ihan mitä lystää. Kirjastojen funktio on tietopalvelu. Kirjaston tarkoitus on jakaa tietoa kaikkien saataville mm. kirjojen, lehtien, levyjen ja netin muodossa. Se sen sijaan EI ole mikään vapaa-ajanviettokeskus jossa puuhaillaan ihan mitä sattuu, ja se ei varsinkaan ole oikea paikka uskonnon harjoittamiseen. Uskontoa harjoitetaan kirkoissa, moskeijoissa, temppeleissä ynnä muissa sellaisissa. Jos joku haluaa hihhuloida, menköön sinne omaan hihhulilaansa. Älkää tulko kirjastoon rukoilemaan, en minäkään käy kirkoissa ajattelemassa.

14

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellä kirjastossa, niin päättäjien mieli muuttuu. Erillään pitää uskonto ja julkiset palvelut pitää. Tulee ahdasta, jos kaikki uskovaisryhmät vaatii oman seremoniatilan jokaisesta kirjastosta. Teekannu-uskovaisetkin mukaan vaatimaan omaa tilaa. Prs:stä tuo lopputulos.

    • kirjastoihin sermein eristettyjä tiloja, joihon he voivat mennä olemaan uskomatta :D

      • Tango_Delirium

        Ei kun mehän siis tietysti luetaan siellä Lajien syntyä ja palvotaan Darwinia :D


      • >> kirjastoihin sermein eristettyjä tiloja, joihon he voivat mennä olemaan uskomatta :D


      • Kössönöm
        Tango_Delirium kirjoitti:

        Ei kun mehän siis tietysti luetaan siellä Lajien syntyä ja palvotaan Darwinia :D

        Lajien synnyn? En minä ainakaan.


      • Tango_Delirium
        Kössönöm kirjoitti:

        Lajien synnyn? En minä ainakaan.

        En minäkään.


      • Kössönöm kirjoitti:

        Lajien synnyn? En minä ainakaan.

        Minulla on se. Ajattelin joululomalla lukea. Olen kyllä lukenut siitä aikaisemmin jonkin lyhennetyn suomennoksen.


      • Kössönöm kirjoitti:

        Lajien synnyn? En minä ainakaan.

        En oo lukenut. Kerran kirjastossa selailin ja päätin jättää hyllyyn. Ei jaksa keskittyä, liian tieteellistä meikäläisen makuun. xD


      • Tango_Delirium kirjoitti:

        Ei kun mehän siis tietysti luetaan siellä Lajien syntyä ja palvotaan Darwinia :D

        Aijaa. Minuako sitten siellä mätkisitte lajien synnyllä päähän? xD


      • Tango_Delirium
        missxcessive kirjoitti:

        Aijaa. Minuako sitten siellä mätkisitte lajien synnyllä päähän? xD

        Tottakai kaikkia, jotka eivät vielä ole evoluutiouskovaisia :D


    • Kössönöm
    • Muistaakseni rukouskielto tarkoitti ÄÄNEKÄSTÄ RUKOILUA!!1!1!ONE11!1111!111

      Eli rukoiluhan ei ole ongelma, jos pystyy hiljentymään. Eikä mitään erillisiä hiljentymis- ja rukoustiloja kirjastoihin - pidetään nämä sivistyksen kulmakivet puhtaina taikauskolta.

    • Tarvitsemme rukousta

      Itse käyn joskus kirjastossa. Pienellä paikkakunnalla kirjastossa on hyvä lukusali on tietokenepäätteitä yleisön käytössä. Joka ikinen kerta kirjastossa pyörii nuorisoporukoita koneiden äärellä pelaamassa. Kielenkäyttä on ihan hirveää, vittu, vittu, vittu, homo per..... Vaivoin virkailijat saavat heitä ulos. Kyllä ateimin ja jumalattonmuuden hedelmät näkyvät. Olisi aihetta kasvatuskeen ja rukoukseen. Tuskin hijaa rukoilevat ihmiset häiritsevät kenenkään keskittynmistä ja viihtyvyyttä

      • Kantapää

        Kyllä ne uskovaisten kakarat osaavat noitua ja käyttäytyä typerästi ihan siinä missä ateistienkin, usein jopa suuremmassa määrin. On aivan turha tulla selittämään mitään sen tyylistä että uskomattomuus epätodennäköiseen luojaotukseen muka tekisi ihmiset ilkeämmiksi, tai muutenkaan pahentaisivat kenenkään elämäntyyliä millään tavalla..
        Olen huomannut että monilla uskovaisilla tuntuu olevan omituinen tarve sälyttää näkemiensä ongelmien syy erimieltä olevien niskoille, silloinkin (tai etenkin silloin) kun todellisuudessa ongelman ovat aiheuttaneet allekirjoittaneet tai jotkut muut uskovaiset. Erittäin hyvänä esimerkkinä vaikkapa Hitler ja natsit, joita monet uskovaiset käyttävät niin mielellään esimerkkeinä ateisteista ja näiden pahuudesta, vaikka Aatu&co tekivät aikoinaan varsin selväksi olevansa omasta mielestään jumalan asialla....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      67
      3745
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      38
      2381
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      71
      2338
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      60
      2228
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      30
      1667
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      71
      1574
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1477
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      57
      1047
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      68
      1002
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      909
    Aihe