Saksan Antti Rokka

kuule sie!

"Taistelun yksityiskohtainen kulku selviää Keusgenin kirjasta eikä sitä ole syytä yrittää referoida. Konekiväärimies Hein Severlohin nimi ansaitsee kuitenkin tulla mainituksi. Severloh oli maalaistalon poika Metzingenistä läheltä Celleä. Hän palveli Dieppessä vuonna 1942 ja myöhemmin itärintamalla tykistörykmentti 321:ssä ennen kuin hänen divisioonansa lähetettiin Normandiaan syksyllä 1943. Maalaistalon poikana hän ystävystyi ranskalaisiin siviileihin helposti kun hän järjesti yksikölleen elintarvikkeita maatiloilta. Hän oli eräänlainen yhdistelmä Sven Dufvasta ja Antti Rokasta. Omien sanojensa mukaan hänen luonteessaan oli sellainen piirre, että hän tulee vihaiseksi, jos hän huomaa että hänet aiotaan tappaa. Omaharannikolla amerikkalaisilla ilmiselvästi oli sellainen pyrkimys, ja Severloh tuli erittäin vihaiseksi. Hän lienee yksinään kaatanut toista tuhatta amerikkalaista konekiväärillään. Arvellaan hänen ampuneen n. 12 000 laukausta konekiväärillään kunnes se vaurioitui toimintakelvottomaksi sirpaleesta. Severloh jatkoi sotimistaan kiväärillään, kunnes haavoittui."

http://pelontorjunta.suntuubi.com/fi/Blogi/#heinseverloh

3

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omahan ranta
    • mää sano lammas

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Severloh

      Heinrich Severloh (23. kesäkuuta1923, Metzingen - 14. tammikuuta 2006 Lachendorf) oli toisen maailmansodan aikana Saksan armeijan 352. jalkaväkidivisioonan sotilas. Hän oli syntynyt Metzingenissä lähellä Celleä maanviljelijän poikana. 352. Divisioona oli sijoitettu Normandiaan kesällä 1944. Hän oli konekivääriampujana ns. “Widerstandsnest 62”-nimisessä paikassa Omaha Beachilla jossa amerikkalaiset nousivat maihin osana Normandian maihinnousua. Hän tappoi tai haavoitti oman arvionsa mukaan Omaha Beachilla 2 000–2 500 amerikkalaissotilasta. Hänet tunnettiin englanninkielisissä julkaisuissa Omahan petona. Hän jäi läheisessä kaupungissa amerikkalaisten vangiksi ja vietti kolme vuotta Yhdysvaltain sotavankileireillä. Vapauteen päästyään hän asettui Saksaan, ja ystävystyi veteraanitapaamisessa David Silva -nimisen amerikkalaissotilaan kanssa, joka oli haavoittunut Severlohin ampumista luodeista. Luultavasti Severloh ampui myös Ernest Hemingway -nimistä sotilasta, joka oli maihin nousseiden amerikkalaisten joukossa. Severloh kuoli vuonna 2006.

      Tässä parempi ja laajempi Wikituote Severlohista.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Severloh

      http://www.google.fi/search?source=ig&hl=fi&rlz=&=&q= Heinrich Severloh&btnG=Google-haku&aq=f&oq=

    • Stroganov

      ajatelkaapa hieman. Obama Beachin 6 km:n lohkolla oli vain 400 saksalaista torjumassa 34 000 amerikkalaista. Severlohin tukikohdassa oli 40 saksalaista ja niitä vastaan hyökkäsi lähes 5000 amerikkalaista.

      Jukoliste - nuo sakemannit olivat kovempia kuin Kollaan ja Taipaleen veteraanit. Eikö totta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1250
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      951
    3. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      690
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      274
      683
    5. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      15
      620
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      597
    7. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      505
    8. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      59
      495
    9. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      36
      491
    10. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      190
      476
    Aihe