"Takki ei ole kauaa ehtinyt narikassa lämmetä, kun lavan edustalta alkaa kuulua hurrausta, taputuksia ja vislauksia. Tämähän ei voi tarkoittaa muuta, kuin että Jippu – eli 25-vuotias Meri-Tuuli Elorinne – yhtyeineen on astelemassa Le Bonkin estradille.
- - -
Liput Jipun keikalle ovat maksaneet 14 euroa. Sillä pääsee ihailemaan neljää salskeaa miestä sekä Jippua, jolla on illan kunniaksi mustat saappaat ja nahkaakin sisältävät sukkahousut jalassaan, leoparditäpläinen hame sekä musta pitkähihainen paita. Kaulassaan hänellä roikkuu riipus. Riipus ei kuitenkaan ole risti.
Hetkinen, eikö Jipun pitänyt olla uskossa? No, meillä kaikilla on ristimme kannettavanamme, roikkui se sitten kaulasta tahi ei.
- - -
`Hassu olla lavalla kun on ollut keikkatauolla noin kolme vuotta, muuten kuin joidenkin kirkkokeikkojen osalta. No mutta kun seuraava levy kun tulee, niin se on persettä ja vittua, perrkele perrkele!´, Jippu höyryää.
Yleisöä naurattaa, kun Jippu kiroaa kuin merimies, Children Of Bodomin Alexi Laiho – tai Impaled Nazarenen Mika Luttinen. Hetkinen, mutta eikö Jipun pitänyt olla uskossa? Rienausta! Olisiko moinen mahdollista kirkossa?
Saavatko uskovaiset kiroilla tuolla tavoin? Minäkin haluan kiroilla! Minäkin haluan olla uskossa! Persettä vittua perrkele perrkele! Nuo kauniit kirosanat ovat musiikkia korvilleni. Minä tartun niihin kuin taikakaluihin, suutelen ja syleilen niitä kuin uskovainen ristiään."
http://www.rumba.fi/valihuikka-hyvat-ystavat-valihuikka-persetta-vittua-perrkele-perrkele-12691/#more-12691
"Persettä, vittua, perrkele, perrkele!"
8
338
Vastaukset
- nää...
nykyajan naiset! Ihan ku jotain katujätkiä!
- Jipulla
ole ollut vaikea lapsuus? silloin kai pitääkin kiroilla?
No mutta oikeesti kuitenkin ylenmääräinen kiroilu kertoo jo jotain ihmisestä ja ainakaan minulle ei mitään hyvää. En pidä ainakaan sivistyneenä tuollaista.- Pitää kiroilla!
Kyllä, kun lapsuus on ollut vaikea, niin sitten ihmisen pitää saada kiroilla aikuisena. Ja vaikka tulisi uskoonkin, niin eihän siinä tarvitse parannusta tehdä, voi pitää vanhat tapansa. No näin ainakin körttiläisten Herättäjä-yhdistys opettaa.
- Pöyristyttävää.
.
- Tuskinpa vaan
Jippu ei pelkästään kiroile kuin katujätkä, vaan on leuhkinut jopa irtosuhteillaan. Ja olihan hänellä suhde näyttelijä Jussi Lammen kanssa, vaikka tämä oli ukkomies. Ei kyllä vaikuta kovin uskovaiselta. Ainahan sitä voi tosiaan väittää olevansa vaikka mitä, mutta kyllä elämäntavat kertovat enemmän kuin mitkään sanat. En tarkoita että uskovaisten pitäisi olla mitään täydellisiä ja virheettömiä, mutta jotain rajaa sentään.
- Aivan totta.
Jos on toinen jalka taivaassa ja toinen maailmassa, ei pitäisi hurskastella. Uskovaisen pitäisi olla uudestisyntynyt ja elää uskonsa mukaisesti. Niin muusikkojen kuin pappien kuin muidenkin.
- Uskovaiset sairaat
Aivan totta. kirjoitti:
Jos on toinen jalka taivaassa ja toinen maailmassa, ei pitäisi hurskastella. Uskovaisen pitäisi olla uudestisyntynyt ja elää uskonsa mukaisesti. Niin muusikkojen kuin pappien kuin muidenkin.
Uskovaisten pitäisi mennä hoitoon! Mielisairaalaan! Kaikkeen hölynpölyyn sitä henkisesti mieleltään järkkynyt voikin sortua!
- !!!
Voihan nyt Jittu ja Jillu!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14811017
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485403Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414215Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352674Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1011588Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?751445Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396