Kristuksenkirkkossa maanjäristys?

Useita kuolleita

Uuden-Seelannin maanjäristyksessä.
Voimakas maanjäristys on ravisuttanut Christchurchin kaupunkia Uudessa-Seelannissa. Vahvistamattomien tietojen mukaan kuolonuhreja on paljon, jopa kymmeniä. Kaupungin pormestari julisti alueelle hätätilan. Kaupunki on kärsinyt erittäin pahoja vahinkoja ja useita rakennuksia on sortunut.

Paikallinen poliisi kertoi tiedotteessaan, että kaupungissa on useita kuolonuhreja, mutta tietoja ei ole vielä tarkemmin vahvistettu. Kaupungin pormestari sanoi alueen muistuttavan sotatannerta.

Jumala rankaisee?

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/02/useita_kuolleita_uuden-seelannin_maanjaristyksessa_2380752.html

Live.
http://www.abc.net.au/news/abcnews24/

19

1086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17 kuollutta

      löydetty.

    • 321123
      • Pole Shift

        Pole Shift


      • sullitti

        tyhjiöihin pitäisi pumpata vettä mutta nämä ei sitä tee,sama koskee kaivosteollisuutta
        onkalot pitää täyttää,ei saa jättää tyhjiöitä


    • kake kukko
    • janesz1

      Ihan oikeesti...!!!
      Järjen käyttö on sallittua.
      Jos ei sitä ole, niin onhan tietty sitte pakko turvautua uskontoihin. Kuka mihinkin niistä...
      Usko on tietty hyvä asia monille, mutta tiede selittää asiat PALJON uskottavammin.
      (Ja tästä asiasta ei kannata alkaa väittelemään mun kanssa).
      Minäkin uskon. Olen uskovainen.
      Mutta en usko Jumalaan. En ainakaan siihen kristittyjen Raamatussa kuvailtuun.
      Miksei "Jumala" voisi yhtä hyvin olla maan sisässä, kuin taivaassa.
      MAANJÄRISTYS "JEESUKSENKIRKOSSA".......
      Kaupungin nimi, jonka brittiläiset, maorikansan tapettuaan antoivat paikalle nimeksi!
      Oliko lupa TAPPAA /käännyttää alkuperäiskansa kristittyjen jumalan nimissä??? Oliko Häneltä saatu lupa sellaiseen??????

      HEI HALOOO!!!

      • Täh?..

        hoopoilette?Christchurch on kaupunki tai kylä.
        Milloin kirkolla on pormestari?
        Pitikö tästäkin vääntää uskonnollinen?että saa purkaa
        myrkkyjä päästä ulos?


      • väännetäänkö rautala

      • ........

      • Pagana
        Täh?.. kirjoitti:

        hoopoilette?Christchurch on kaupunki tai kylä.
        Milloin kirkolla on pormestari?
        Pitikö tästäkin vääntää uskonnollinen?että saa purkaa
        myrkkyjä päästä ulos?

        Televisiossa näyttivät ,kun kirkko romahti maantasalle.


    • vaan tunnusmerkkejä.

      Kyllä Raamatussa on ennustettu nämä kaikki tämän päivän kauheudet ,lukuun ottaen ,sodat myrskyt ,nälänhätä, rutto taudit, millaisia ,myös ihmiset tulevat olemaan. 2.timoteus :3luku 1-5, mutta ei sanota mikä ne aiheuttaa, mutta sata varmasti ei Jumala aiheuta niitä, kyllä se on ihmisen ahneus ,joka suurelta osin ne aiheuttaa ,mutta ne on Jeesuksen antamia ,lopun ajan tunnusmerkkejä, tämän asianjärjestelmän päättymisestä, ja Jumalan valtakunnan tulemisesta hallitsemaan koko maata. lue Daniel,2:44 sitä ennen Raamattu kehottaa ,johannes 3:17 hankkimaan Jumalan ja Jeesuksen tuntemusta, että voisi päästä sen valtakunnan alaiseksi.Mutta Jumala ei pakota ketään ,vaan kehottaa kaikkia jotka haluaa säilyä elossa siitä lopullisesta tuhosta, kuuntelemaan Raamatun sivuilta Jeesuksen antamia ohjeita ,mm. kuuluisa vuori saarna Matteus luvut 5-7 .Jumalaa ei voida koetella pahalla, eikä hän itse koettele ketään. eli Nämä luonnon onnettomuudet ei ole hänen aiheuttamia.

    • ...---...

      Niin, tällaiset katastrofit siis erottavat pakanat tosiuskovaisista? Vallan pisti korvaan kun TV-uutisissa selviytynyt pari sanoi, että kyllä nyt Herra oli suojelemassa kun sattuivat olemaan juuri jonkun rakennuksen kahviossa, joka ei sortunut. Joo, että ei se yläkerran ukko kuitenkaan mitään mahtanut tälle tuholle ja kymmenille uhreille. Ehkä jotenkin törkeää sanoa näin, mutta vähän itsekästä sanoa noin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      323
      4232
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      146
      3885
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      68
      3326
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      230
      2841
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2408
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      2012
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1777
    8. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      35
      1428
    9. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1413
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1285
    Aihe